Życzenia od Lecha Wałęsy: więcej odwagi

4
487

Niektórzy uczestnicy uroczystości pogrzebowych byłego prezydenta USA Georga H. W. Busha w Waszyngtonie byli zdziwieni, widząc Lecha Wałęsę ubranego w koszulkę z napisem KONSTYTUCJA. Bardziej właściwy byłby krawat i koszula. Ci, którzy orientują się w sytuacji w Polsce, zrozumieli ten gest. Ale chodziło bardziej o tych, którzy dopiero teraz zainteresowali się Polską. Właśnie przez tę koszulkę.

Ciekawe,że amerykańskie media, w tym The Washington Post, nie oceniły Wałęsy z koszulką tak surowo, jak wielu Polaków. A dokładnie – media w USA zaznaczyły ten incydent, ale go nie komentowały w aspekcie właściwe/niewłaściwe. Rodzina zmarłego też nie była zbytnio poruszona obecnością tej koszulki, przynajmniej oficjalnie.

Wałęsa został skrytykowany głównie przez Polaków. Głównie przez tych, dla których słowo KONSTYTUCJA jest cichym oskarżeniem. To słowo ich denerwuje. Bo zwolennicy PIS przyzwolili polskiemu rządowi na złamanie Konstytucji i zamknęli usta wtedy ,kiedy powinni protestować. Napis KONSTYTUCJA stał się narodowym krzykiem sumienia.PIS chce ten głos uciszyć.

Czy Wałęsa z koszulką KONSTYTUCJA na pogrzebie to coś niewłaściwego? Już samo pytanie ma złe intencje: chce zbagatelizować gest Wałęsy, a przede wszystkim pragnie zamazać główny powód ubierania tych koszulek. Czy strajk w stoczni był właściwy? Czy nieposłuszeństwo wobec autorytarnej władzy jest właściwe? Czy rozpacz jest właściwa?

Wałęsa wiedział, że wywoła kontrowersje, zdziwienie i oburzenie. Wiedział też, że jeżeli ktoś go zapyta o tę koszulkę w Waszyngtonie, to będzie mu trudno wszystko wytłumaczyć w języku angielskim. Ale Lechu nie zastanawiał się nad konsekwencjami.

Można go sobie łatwo wyobrazić: pan w wieku 75 lat, nieco otyły i siwiutki, paraduje w koszulce KONSTYTUCJA pośród tłumu dostojnych gości. Lepiej by zrobił, gdyby się przebrał za świętego Mikołaja, ruszył w miasto i rozdawał dzieciom prezenty. Ale się facet wygłupia! Cóż za niezręczność! To komentarze z polskich portali.

Ale Wałęsa robił zawsze swoje. Teraz też. Wałęsa w koszulce KONSTYTUCJA jest szczerą i patriotyczną prowokacją. Wielu Polaków chce wyrazić swój protest wobec niszczenia państwa prawa. Ale jakoś nie zawsze im wypada. No, bo właśnie jest pogrzeb, spotkanie w restauracji, lodowisko czy spacer w parku. Trochę obawiają się krytyki i towarzyskich konsekwencji. Obawiają się też agresywnego państwa polskiego i policji.

 I teraz zobaczyli, że można. Tego nam życzy Wałęsa: więcej odwagi.

Dariusz Wiśniewski

4 Komentarze

  1. Tydzień temu w sobotę jadąc do do Indiany jeszcze w Chicago słuchałem stacji radiowej Waltera Kotaby, który w czasach stanu wojennego doskonale zarabiał na interesach z komunistami, a teraz stał się wielbicielem PiS. Gdy odwaga przestała cokolwiek kosztować, na stacji Kotaby przypomnieli sobie o patriotyźmie. Jakaś polonijna kretynka bezczelnie obdzierała na antenie Lecha Wałęsę zw godności. Prowadzacy, który może mógłby być wnukiem Wałęsy, oczywiście nie reagował na ten wodospad chamstwa. Polonijne media, oczywiście, na czele jak pisze MK ze ścierwomikrofonem są antypolską szczujnią, pełną ksenofobii, antysemityzmu. To wredne zakłamane media, prowadzone przez dla idiotów dla idiotów. Jeżeli chodzi o mnie nie korzystam z usług biznesów ogłaszających się w polonijnych mediach

  2. Głos Wałęsy i bez gadżetów w świecie jeszcze dużo znaczy. widziałem satyryczny rysunek Wałęsy i prezydenta Dudy jak byli w USA na pogrzebie. Ktoś z Amerykanów (chyba Bush?) pyta Wałęsę: “Z kim pan przyjechał?” Kiedyś napisałem, że PO i Schetyna wcale nie dążą do obalenia PiS-u. Widać to po reakcji reżymowej TVP, która nie atakuje Schetyny, tylko Tuska (nota bene nieobecnego w Polsce). Pisałem również, że Nowoczesna to Nowośmieszna, z dwiema gąskami: Gasiuk i Lubnauer, które rozwaliły partię opozycyjną stworzoną przez Petru. To nie PiS rozwalił KOD, a Kijowski i jego zachłanność. Schetyna bardziej obawia się Tuska niż Kaczyńskiego. Wałęsa widzi gierki opozycji i ich partykularyzm (dobro własne, nawet nie partii) i próbuje przeciwstawić się zawłaszczaniu państwa polskiego przez “jednie słuszną partię” prowadzoną przez genseka Jarosława i jego manekinów.

  3. Zgadzam się z opinią, na temat Wałęsy i jego roli w obaleniu komuny. Jednak nie zgadzam się z antyamerykańską propagandą na łamach PfP i dlatego nie korzystam z biznesów ogłaszających się na stronie internetowej PfP. Panowie Jarmakowski i Wiśniewski reprezentują stanowisko wybitnie antyamerykańskie i nieprawidłowo oceniają współczesną rzeczywistość w USA.

  4. A gdzie tu jest ” stanowisko wybitnie antyamerykańskie i nieprawidłowo oceniają współczesną rzeczywistość w USA.” ? Dosmucacz zacznij korzystać z szarych komórek i papieru toaletowego…no i spłuczki.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: