Znaczny wzrost nowych zakażeń koronawirusem w Illinois

0
271


W niedzielę, w czasie dziennej  konferencji prasowej gubernator stanu Illinois J.B. Pritzker nie miał dobrych wiadomości dla mieszkańców ziemi Lincolna. Od soboty do, niedzielnego wczesnego popołudnia zanotowano w Illinois 1105 nowych przypadków  zarażenia koronawirusem. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 65. W sumie w Illinois zanotowaliśmy do tej porty 4596 przypadków. Liczna ta cały czas rośnie. W ostatniej dobie znacząco wzrosła liczba nowych przypadków, do 1105 wzrosła z 495 zanotowanych dobę wcześniej.

W tej chwili nie wiemy co jest przyczyną tego wzrostu. Na pewno znaczenie ma coraz większa ilość testów wykonywanych w Illinois. I tak na początku ubiegłego tygodnia w Illinois wykonywano około dwóch tysięcy testów. Obecnie liczba ta wzrosła do czterech tysięcy dziennie. Gubernator liczy, że już pod koniec tygodnia, w Illionois będziemy wykonywać 10.000 testów dziennie.

Sprawie testów gubernator poświęcił większość czasu na niedzielnej konferencji prasowej. Jest tak, że stan musi sobie radzić samodzielnie. Prezydent Donald Trump już kilka tygodni temu mówił i milionach testów. Na razie zapewniania te pozostały pustymi obietnicami. Gubernator apelował także o poluzowanie regulacji federalnych. Wymagają one, aby reprezentant federalny obecny był podczas wykonywania testu. Ogranicza to liczbę testów wykonywanych w pierwszych okienkach uruchomionych dla kierowców, gdzie można wykonać test.

Oczywiście niepokoi wzrost zachorowań w naszym stanie. Jakie są tego przyczyny? Być może znaczenie ma fakt, iż do Illinois wróciły z tak zwanego „spring break” tysiące studentów. Wielu specjalistów przerażona była tłumami młodzieży na plażach na Florydzie i w kilku innych stanach. Trochę Amerykanie zachowywali się jak Włosi, którzy, po zamknięciu szkół, ruszyli beztrosko w miasto.  Burmistrz Chicago Lori Lightfoot zaskoczyły duże ilości mieszkańców Chicago nad brzegiem jeziora. Parki nad brzegiem jeziora zostały zamknięte.

Z niepokojem oczekujemy poniedziałku, mając nadzieję, iż liczba nowych zachorowań w Illinois spadnie.  W skali kraju wiadomości są nieco lepsze. Ilość zgonów, jak i nowych przypadków jest minimalnie mniejsza  niż, 24 godziny wcześniej. To dobra wiadomość.

Oczywiście sytuacja w Illinois jest cały czas znacznie lepsza niż w Nowym Jorku. Tam zanotowano już ponad 50 tysięcy przypadków.

Wideo: @IllinoisChannelTV

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: