Zmarła Walentyna Janta Połczyńska

0
703
(Foto:Ava Polansky-Bąk, własność prywatna)

Zmarła Walentyna Janta Połczyńska

W nocy z 1 na 2 kwietnia zmarła w szpitalu w Forest Hills NY  Walentyna Janta-Połczyńska, Pierwsza Dama Polonii amerykańskiej.

Była ona ostatnim z żyjących pracowników Rządu RP na Wychodźstwie generała Władysława Sikorskiego i osobą najbliżej związaną z Premierem i Naczelnym Wodzem od jego przybycia do Londynu po tragiczną śmierć na Gibraltarze.

Urodziła się 1 lutego 1913 roku  w wywodzącej się z Anglii rodzinie Williama Stockera, inżyniera i przemysłowca naftowego inicjującego poszukiwania ropy naftowej w Małopolsce Wschodniej. Również jej ojciec Ludwik pracował w industrii wydobywczej.

Wysłana na studia do Londynu w 1938 roku, wraz z przybyciem tam w 1940 roku Rządu RP na Wychodźstwie gen. Władysława Sikorskiego, szybko została wybrana przezeń sekretarką osobistą i tłumaczką. Stała się osobą najwyższego zaufania organizującą pracę Sekretariatu Premiera i uczestniczącą w najważniejszych spotkaniach (m.in. z brytyjskim premierem Winstonem Churchillem). Była jedną ze współorganizatorów tajnej polskiej radiostacji „Świt” nadającej z Bletchely Park pod Londynem na teren okupowanej Polski oraz jej pierwszą spikerką.

To jej, generał Sikorski powierzył spisywania raportów Jana Karskiego i przygotowywania ich maszynopisu.

Była niezwykle ceniona przez członków rządu i aliantów, m.in. ze względu na błyskotliwy intelekt, perfekcyjną znajomość angielskiego i talent translatorski.

Historia znajomości i  współpracy Walentyny, noszącej wtedy nazwisko Pacewicz i Jana Karskiego jest częścią drugiego, zatytułowanego “Inferno” tomu trylogii biograficznej “Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego.

Towarzyszyła generałowi Sikorskiemu do tragicznej śmierci biorąc potem udział w przygotowywaniu pogrzebu Premiera i Naczelnego Wodza.

Po wojnie emigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1949 roku poślubiła znanego pisarza, dziennikarza i podróżnika Aleksandra Jantę-Połczyńskiego. Prowadzili w Nowym Jorku znany antykwariat unikalnych starodruków. Ich dom był oazą polskości i miejscem spotkań emigracyjnych elit. .

W Nowym Jorku Pani Walentyna  pracowała m.in. dla  ONZ oraz dla wielu organizacji  dobra publicznego. Zaangażowana była w działalność Instytutu Piłsudskiego, Polskiego Instytutu Naukowego i Fundacji Kościuszkowskiej.

Foto: (Foto:Ava Polansky-Bąk, własność prywatna)

W jej domu zamieszkiwali liczni stypendyści tej fundacji, dziś o bardzo znanych nazwiskach w polskiej nauce.