Ziobro musi odejść

0
257

Upadek Marka Kuchcińskiego w niewielkim stopniu zaszkodził wodzowi i jego partii. Kaczyński w porę spuścił marszałka. Kuchciński był słupem, który miał stać i się nie ruszać. Ale okazał się kłopotliwy. Pionek chciał koniecznie zostać figurą.

Najpierw były ukraińskie prostytutki na Podkarpaciu, potem rządowo-prywatny, luksusowy samolot. To wystarczyło. Kuchciński, będąc pod presją, zdymisjonował się. A mówiąc precyzyjnie – został przeniesiony na inną parafię. Na razie przykucnął i przycichł. Bo taki jest warunek jego ewentualnego powrotu. Może przyda się później. Jeżeli PIS wygra wybory, Kuchciński prawdopodobnie wypłynie jako oczyszczone dziecię. I będzie wtedy fanatycznie posłuszny Kaczyńskiemu za to, że podarowano mu drugie życie. Może nie będzie już latał rządowym jetem, ale są inne przyjemności, nadal dostępne, a mniej rzucające się w oczy. “Nowo narodzony” Kuchciński będzie teraz uważał. Obiecuje i przysięga.

Ziobro jest zupełnie innym przypadkiem. To unikat i prawdziwek. Zakompleksiony karierowicz i mściwy urzędnik o osobowości dyktatora. Asceta i fanatyk. Młodsze odbicie Kaczyńskiego. Raczej już jego następca, niż konkurent. Trudno byłoby go sklonować, albo zastąpić kimś innym. To figura, nie pionek.

Jego ewentualna dymisja po aferze hejterskiej byłaby dla PISowskiego reżymu ogromnym ciosem. Nie chodzi tylko o wizerunek przedwyborczy. Kuchcińskiego można było poświęcić bez żalu. Szkoda nawet rzucać koło ratunkowe. Ziobro to instytucja z rozgałęzieniami i miękkie podbrzusze PIS.

Minister i prokurator w jednej osobie, “wice król” Polski, Ziobro, stworzył strukturę “alternatywnej” sprawiedliwości, służącej głównie partii rządzącej. Stworzył i stanął na jej czele. Ta struktura już się rozrosła. Posiada już prawne rozporządzenia, które zostały przyjęte przez łamacza Konstytucji, Andrzeja Dudę. Ma swoich lojalnych sędziów, gotowych orzekać po linii oraz hejterskie teamy, złożone z pracowników ministerstwa. Ma też swoją izbę dyscyplinarną, która jest batem na nieposłusznych sędziów. Taki prywatny sąd na potrzeby partyjne. Ziobro jest tego wszystkiego ojcem.

Jego dymisja byłaby krachem “nowej sprawiedliwości”. PIS więc za wszelką cenę nie chce dopuścić do niezależnej komisji śledczej w tej aferze.

Cała Polska powinna domagać się jego dymisji.

Dariusz Wiśniewski