Zbrodnia wojenna oddziału Łupaszki w Dubinkach

0
96


Zbrodnia wojenna w Dubinkach była bezsensownym. zbrodniczym odwetem za zbrodnię na ludności polskiej, dokonanej przez litewską policję pozostającą na żołdzie niemieckim. To ciekawe jak mało wagi przywiązujemy do historii, do wyjaśnienia i opisania źródeł nienawiści do Polaków, na tych terenach. Do zbrodni litewskiej policji doszło w miejscowościach Glinciszki i Podbrzezie.  Źródła mówią o zamordowanych 39 osobach. W Tym kobietach i dzieciach.

Dowództwo AK zakazywało akcji odwetowych i stosowania represji wobec ludności cywilnej. Mimo tego zakazu, w ramach odwetu grupa z oddziału Łupaszki zaatakowała posterunek policji we wsi Dubinki. Opanowana została cała wieś no i się zaczęło. Polska akcja odwetowa pochłonęła 27 ofiar.  (tutaj dodajmy, iż według najnowszych badań IPN ofiar zbrodni  oddziału Łupaszki było co najmniej 68 – przypis AJ).  Znowu wśród zabitych znalazły się kobiety i dzieci, wśród nich również polscy mieszkańcy Dubinek – Anna Górska oraz jej czteroletni syn. Najmłodsza ofiara polskiego odwetu – Rimuk Rymkiewicz – miał zaledwie dwa miesiące, także rozstrzelany. Jednak nie udawajmy, że rozstrzelanie 2-miesiecznego niemowlęcia, takoż 3-, 4-letnich dzieci to czyn chwalebny. Strach matki, wywleczonej z chałupy z maleńkim dzieckiem, i rozwalonej pod płotem w Dubinkach był taki sam, jak tej z Glinciszek. Atak na Dubinki był złamaniem rozkazu komendanta „Wilka” z 12 kwietnia 1944 r., kategorycznie zabraniającego represji wobec cywilów. Był zwyczajną zbrodnią wojenną, dokonaną za wiedzą Łupaszki, nie udawajmy, że to jakieś bohaterstwo! Zwyczajny bandytyzm. Te dzieci nie ponosiły żadnej winy za zbrodnię dokonaną przez innych, złych ludzi! Zostały zabite przez polskich zbrodniarzy!

Ponurą rzeczą jest, iż dzisiaj z tych “żołnierzy przeklętych” tworzy się bohaterów. To dobrze, iż w Białymstoku nie będzie ulicy Łupaszki.  Musimy jednak pamiętać, że jako Polacy zapłaciliśmy koszmarną cenę, za idiotyczną politykę narodowościową,  także, prowadzoną przez naszych przodków, także, ale nie tylko w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Zawsze podziwiałem Amerykanów aa  to, że potrafią spojrzeć, na trudne chwile swojej historii. Historiografia w Ameryce jest bogata. Także i w Hollywood powstało wiele wybitnych dzieł, opowiadających o trudnych momentach w historii.  My zaś tworzymy mity, czciliśmy fałszywych bohaterów, gloryfikowaliśmy przemoc, głosimy pochwałę dla postaci ferujących fałszywe wyroki, dla których łajdactwo było chlebem powszednim. Dzisiaj to niemal powszechna polityka państwowa, i co gorsza mało to kogo obchodzi.

Zbliża się kolejna rocznica niepodległości odzyskania niepodległości, znowu czcić będziemy bohaterów, z wieloma skazami. Uważam, za hańbę III RP, iż do tej pory nie zrehabilitowano skazanych w procesie brzeskim. To hańba dla całej polskiej klasy politycznej!

Wideo: Zbyszek G

AJ

Foto: Agencja Forum, dowódca oddziału „ Łupaszka”

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: