Zbliża się koniec PiS – Marsz Wolności

0
701

Około 50 tysięcy osób wzięło udział w dzisiejszym Marszu Wolności, manifestacje odbywały się także w innych miastach. Marsz rozpoczął lider PO Grzegorz Schetyna przemawiając na Placu De  Gaulle’a, potem na mównicach ustawionych na trasie marszu, przemawiali znani aktorzy,  profesor Rzepliński, profesor Stępień, Jarosław Wałęsa i inni. Trasę przemarszu uprzyjemniały liczne inscenizacje, których uczestniczyły znane postacie z rządów PiS.

Kulminacja  nastąpiła Na placu Zamkowym przemawiali uczestnicy marszu i przywódcy zjednoczonej opozycji – Chcę zaapelować o bardzo odważny element obywatelskiego nieposłuszeństwa. Za każdym razem, gdy wchodzicie w Krakowskie Przedmieście, to uśmiechajcie się, proszę. Niech ten uśmiech ich zaboli najbardziej – powiedział kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

Uczestnicy marszu,  wyrażali poparcie dla uczestników protestu niepełnosprawnych, który w parlamencie trwa już 25 dzień. Poparcie dla uczestników protestu w Sejmie wyraziła się uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk Stawska, której dzień wcześniej  nie wpuszczono do parlamentu. Pani Wanda mówiła, że ważnym jest także pilnowanie naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

Uczestnicy marszu skandowali: “Wolność, równość, demokracja”, “Zjednoczona opozycja”, “Obronimy demokrację”, “Wszyscy razem, pięści w górę, obalimy dyktaturę”.

Profesor Rzepliński  w trakcie swojego wystąpienia mówił między innymi: – Proszę, nie tylko w imieniu swoim, ale sędziów w Polsce, byśmy stali na straży rządów prawa w Polsce, na straży wolności” – apelował do uczestników były prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.

Podkreślał, że “niezależnie od tego, po której stronie dzisiaj stoimy, nie pozwalajmy, by w imię naszego marszu ku wolności poszerzano i pogłębiano rów, który od lat kopany jest między nami. Jestem przekonany, że tym, którzy ten rów kopali i kopią, wypadną szpadle, a tym, którzy leją beton, by rów był dzielący, zabraknie betonu” – mówił. Jak dodał, w Polsce potrzebne są sądy niezależne od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Wideo:@Magda W. PL

 

Foto: Warszawa – Eska

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: