Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy

3
390

DudaAndrzej Duda tuż po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosił swoje orędzie. Politolog prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz trafnie podkreśla jednak, że pierwsze publiczne przemówienie prezydenta Dudy było elementem kampanii wyborczej PiS. Potem odbyła się Msza św. W archikatedrze warszawskiej, następnie prezydent przejął zwierzchnictwo nad armia, podszedł do swoich zwolenników. Na Mszy śpiewano psalm „Prawo i Sprawiedliwość podstawą jego tronu”. Dla niektórych komentatorów modły te wyglądały groteskowo, Polska bowiem nie jest teokracją.

W swoim orędziu Duda nie powiedział nic nowego, powtórzył swoje obietnice z kampanii wyborczej. Wiadomo, że prezydent chce ruszyć w Polskę. Związane jest to z tym, iż kampania PiS siadła. Prezydent występując na wiecach, jako aktywista PiS będzie chciał odwrócić ten trend. Zobaczymy jak to będzie wyglądało.

Eksperci są zgodni, że obietnice prezydenta daleko wykraczały poza jego kompetencje. – Bronisław Komorowski  działał zgodnie ze swoimi kompetencjami, a całą aktywność oddał rządowi. Andrzej Duda wie, że co innego kompetencje, a co innego zbliżające się wybory parlamentarne. Będzie firmował zmiany, które są w kompetencji rządu, ponieważ liczy na wygraną obozu, z którego się wywodzi. Zapowiada obniżenie wieku emerytalnego, ewentualny rząd Beaty Szydło to przeforsuje, ale zasługa spadnie na prezydenta Dudę – mówi prof. Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego.

Dodaje, że dotychczas każdy kolejny prezydent sporo zyskiwał w sondażach zaufania na samym początku działalności. – U Andrzeja Dudy tego nie ma. Być może nie służy mu wspieranie PiS – ocenia prof. Maliszewski. Jak wynika z ostatniego sondażu CBOS w rankingu zaufania Andrzej Duda ma 56 proc. Dwa miesiące wcześniej miał tylko 2 pkt. proc. mniej. Nie widać tutaj efektu nowości. Prezydent Aleksander Kwaśniewski twierdzi, że zaangażowanie się prezydenta w kampanię PiS może być początkiem końca Andrzeja Dudy. Zaangażowanie to Kwaśniewski poostrzega jako błąd.

Niemieckie media ostrzegają przed pogorszeniem stosunków z Polską, rosyjskie media eksponowały fragment orędzia, w którym prezydent mówił o większej obecności NATO w Europie Wschodniej. W Moskwie kontowano, że na razie nie należy spodziewać się pogorszenia stosunków z Polską. Dzisiejszy dzień to święto Andrzeja Dudy, teraz zacznie się normalna praca, czyli mówiąc kolokwialnie schody. W Chicago z tej okazji panowało pewne uniesienie, dało się wyczuć wyraźną wzniosłość. Z okazji zaprzysiężenia zorganizowano bankiet, co też jest groteskowe.

Redakcja

Foto: kancelaria prezydenta

3 Komentarze

 1. ZNALEZIONE NA FACEBOOK’U

  ANNA IZABELA NOWAK
  O mowie nienawiści i przemyśle pogardy słów kilka
  August 8, 2015 at 2:09pm
  Nie ma równowagi.
  Do napisanie tego tekstu skłoniło mnie obserwowanie dzikiego oburzenia prawicy na pomruk niezadowolenia na kłamliwe słowa wypowiadane podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Narodowym obecnego prezydenta. Zatem, oszołomiona bezczelnością i hipokryzją prawicowców chciałabym napisać wprost – mowa nienawiści i przemysł pogardy to nie jest nasz wynalazek!
  Chciałabym przypomnieć kto wprowadził tę uroczą tradycję buczenia, wraz z dodatkowymi atrakcjami typu wywrzaskiwanie obelg, wymachiwanie łapami i rozmaite groźby.
  Jest w pojęciu prawicy buczenie dobre i buczenie złe. Gdy oni buczą to jest w porządku, jest li tylko reakcją, uzasadnioną oczywiście, wyrażaniem niezgody, uzasadnionym sprzeciwem; gdy buczą inni to jest hańba, chamstwo, prostactwo i skandal nad skandale. Ten pomruk niezadowolenia był skandaliczny i niegodny, ale już nie chce się pamiętać, jak moja ulubiona intelektualistka posłanka Kempa, zawinęła się i po chamsku wyszła podczas orędzia Prezydenta Komorowskiego. Nie chce się pamiętać jak wielu posłów PIS, z samym Prezesem na czele, w ogóle zbojkotowało zaprzysiężenie, tłumacząc, że był to dla nich zwykły dzień pracy i mieli inne obowiązki. Ja to pamiętam. To było działanie uzasadnione i godne, pomruk dezaprobaty jest skandalem i czynem niegodnym. Zaiste.
  Przypominam też o innej, całkiem świeżej tradycji, którą wprowadziła prawica i elektorat prawicowy: to radość z czyjejś śmierci. Już nie wstydliwie okazywana tylko we własnym gronie, ale dumnie demonstrowana publicznie radość, że ktoś zmarł.
  Nie zapomniałam tego, jak byłam potwornie zdumiona transparentem najbardziej katolickich katolików polskich na pogrzebie Bronisława Geremka o treści “Dzięki ci Boże, że już nam go zabrałeś”. Wówczas zwyczajnie nie mogłam uwierzyć, że ktoś może coś takiego napisać, że ktoś może się z taką obrzydliwą podłością obnosić, demonstrować najohydniejsze cechy charakteru. Lata następne miały mi uzmysłowić, że to nie jest szczyt możliwości, że plugawych słów i działań, na jakie stać tamtą stronę, będzie wiele, bardzo wiele.
  Nie, nie ma równowagi.
  Oni mówią: pomyje na Komorowskiego są uzasadnione iusprawiedliwione, bo ileż pomyj wylano na Lecha Kaczyńskiego! Bzdura i jedno wielkie kłamstwo, które powtarzane setki, tysiące razy zagnieździło się w co mniej odpornych móżdżkach. Po pierwsze, to jest przyznanie się do tego, że pomyje wylewane na Komorowskiego to zemsta, małostkowa i prymitywna. Po drugie, tu nie ma najmniejszej równowagi, kilka, rzeczywiście rubasznych i nie najbardziej wyrafinowanych żartów Komorowskiego z prezydentury Kaczyńskiego nazwano mową nienawiści, dowcipkowanie o jego obrażaniu się z powodu jakiegoś artykuliku w nieznanym niemieckim piśmie, jakieś nic nie znaczące prztyczki i docinki nazwano „przemysłem pogardy” , to wszystko kontra cały ten wściekły, wieloletni jad, prawdziwa pogarda demonstrowana na każdym kroku, obelgi i oskarżenia pod adresem każdego, kto nie był z PIS, oskarżenie o morderstwo, o zdradę, o radość z katastrofy w Smoleńsku.
  Nie ma równowagi.

  Niech mi ktoś pokaże podobne teksty rzucane przez polityków PO w stronę PiS-u:

  Joachim Brudziński: o Tusku:
  -pętak, zuch w krótkich majtkach i zdrajca
  -Tusk wpadł 10 kwietnia w ramiona Putina i tuliłsię do niego.
  – Tusk strąca z ministerialnych stolców w odbyt małych sejmowych pokoików
  – Pani Julia Pitera jest dzisiajproblemem Platformy Obywatelskiej, a te wszystkie jej raporty można wsadzić tam… gdzie nie powinno się wsadzać.
  – Palikot przekroczył granicę, za którą już nie ma polityki, tylko trzeba tego faceta powiesić na najbliższej gałęzi. Wszyscymusimy do tego doprowadzić. Po czymś takim trzeba mu wybrać gałąź.
  Jarosław Kaczyński:
  – zabicie 96 osób jest zbrodnią
  – na 99 procent doszło do zamachu. Motywówmogło być wiele. Mogło chodzić o zemstę, Leszek naraził się bardzo różnym wpływowym ośrodkom politycznym, biznesowym, powiązanym ze służbami albo składającym się z ludzi służb
  – Źródło zamachu mogło być w Polsce
  -Sądzę, iż w dużej mierze został on (Komorowski) wybrany prezydentem przez nieporozumienie
  – Państwo chyba nie czytają „Gazety Wyborczej”. To co się tam wyprawia, to „Trybuna Ludu” z 1953 r.
  Adam Hofman:
  – Trup Tuska miał płynąć Wisłą? Popłynął. Tylko zamiast na północ, to na południe
  -W Conchicie Wurst widziałem oczy Tuska
  Marcin Mastalerek:
  – To ustawka rządu.
  – Nie podejrzewam nikogo z PO o dobre intencje
  – pani premier słono zapłaci za ordynarne kłamstwo
  Krystyna Pawłowicz:
  – Proszę nie pomawiać Kościoła, bo pan,przepraszam, pani, popełnia teraz przestępstwo. To jest bezpodstawne, mówię do pani Grodzkiej. Jakie pan ma dowody? Jakie pani ma dowody, przepraszam bardzo
  – Spierdalaj. ( do posła Marka Balta)
  Bartosz Kownacki:
  – Płonie pedalska tęcza
  – Jeżeli prezydent w wystąpieniu zajmuje się macaniem kur, to trzeba się zastanowić, czy jest sprawny na umyśle i czy coś mu nie zaszkodziło.
  Beata Szydło:
  – Pani premier, kiedy jest ładna pogoda, jeździ na wycieczki.Natomiast, kiedy ludzie potrzebują konkretnej pomocy, kiedy potrzebująkonkretnych działań i rozwiązań, zamyka się w swoim gabinecie i tam debatuje.
  – Biednym rodzinom odbiera się dzieci, a tymczasem rząd funduje sobie takie orszaki rządowe
  – Nie musimy w kampanii organizować takiego kabaretu
  Niech mi ktoś pokaże wypowiedzi polityków Platformy w podobnym tonie!
  Niech mi ktoś powie, że mowa nienawiści to nasz wynalazek.
  Jad i kłamstwa lejące się z, no dobrze – z ust, kolejnych rzeczników PiS-ui każdego członka tej partii zagadniętego na jakikolwiek temat, oraz całkowita bezkarność przywódcy, któremu wolno rzucić w przestrzeń polską np.: „sfałszowaliście tewybory” czy „zamordowaliście Prezydenta” i nie poniesie za to żadnych konsekwencji, więc te wszystkie kłamstwa i oszczerstwa wytresowały ich elektorat doskonale, i dały temuż elektoratowi prawo do eskalowania przemocy werbalnej. To, co się dzieje w komentarzach na prawicowych portalach, a takżeto co się działo w tzw. realu na przykład podczas kampanii prezydenta Komorowskiego, czy podróży premier Kopacz, to przekracza wszelkie granice, nie tylko zwykłej przyzwoitości. Podburzany wiele lat tłum sądzi, że wszystko wolno. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć prawdziwy przemysł pogardy czy prawdziwąmowę nienawiści, niech przezwycięży obrzydzenie i zajrzy tam. Najgorszym przezwiskiem dla Lecha Kaczyńskiego była Kaczka, na Bronisława Komorowskiego nie powie się inaczej niż Komoruski, Szczynukowicz, agent z Ruskiej Budy,zdrajca i tym podobne. Dla Ewy Kopacz najłagodniejsze to Kopaczka, ale są też dużo barwniejsze. To co się działo podczas kampanii prezydenckiej to totalne zdziczenie.
  Lud pisowski został świetnie wyszkolony.
  Nie, nie ma równowagi.
  Nikt z nas nie jeździł za Dudą, nie napadał na Szydło, nie buczał na pogrzebach, nie cieszył się z niczyjej śmieci. Nikt z nas nie wyzywał nikogo od zdrajców, agentów i morderców. Nikomu z nas nie przyszłoby do głowy buczeć i potem obrzucać obelgami w internecie dziewięćdziesięcioletniego starca, kombatanta.
  Gdzie jest więc ten przemysł pogardy, po czyjej stronie jest mowa nienawiści?

  Czyj elektorat bezcześci pomniki?
  Czyj elektorat raduje się z czyjejś śmierci?
  Czyją robotą była swastyka wymalowanana pomniku w Jedwabnem?
  Czyją robotą był napis „Byli łatwopalni”?
  Czyją robotą są wszystkie plugawe słowa po śmierci Geremka, Mazowieckiego czy Bartoszewskiego??
  Czyj elektorat zignorował zaprzysiężenie prezydenta?

  Posłowie i wyborcy PIS-u lubią się powoływać na swoją wiarę, i twierdzić, że to z powodu wiary w Boga robią to co robią, mówią to co mówią,piszą to co piszą. Oni sądzą, że Bóg to jest taki ktoś jak oni, tylko jeszcze bardziej mściwy, zawzięty i wredny.
  Jestem zmęczona Polską i Polakami. Jestem też smutna i zniechęcona. Oglądam wystąpienia obecnego prezydenta, i już po dwóch dniach wiem, że to prezydent tylko i wyłącznie ludu pisowskiego. Próbuję walczyć z narastającą wściekłością, gdy dzień po zapowiedziach pracy nad odbudową wspólnoty Polaków ten prezydent podjudza ów lud i usilnie pracuje nad zachowaniem podziałów i nad tym, aby cicha wojna domowa trwała.

  Tak, to prawda co sam o sobie powiedział, jest człowiekiem niezłomnym. Śmiałam się ztego, ale to prawda. Jest człowiekiem niezłomnym w postanowieniu, że będzie realizował partyjne plany. Niezłomnym w wierności swemu protektorowi. Niezłomnym w przeświadczeniu, ze należy przemawiać tylko do swoich. Niezłomnym w przeświadczeniu, ze trzeba mówić tylko to, co do swoich trafia. To także jest mowa nienawiści, utwierdzanie swoich w przekonaniu, że tylko my jesteśmy w posiadaniu jedynej prawdy. Usłyszałam dziś „ci państwo”… ci państwo nie chcą współpracować,odrzucają wyciągniętą dłoń.
  „Ci państwo” to także ja.
  To nie jest praca nad odbudowaniem wspólnoty Polaków, to utrwalanie podziałów, i wolałabym się mylić, ale w tych słowach dostrzegam pogardę.
  ANNA IZABELA NOWAK

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: