May przegrała po raz trzeci

0
227

29 marca Wielka Brytania miała wyjść z Unii Europejskiej. UE zgodziła się, aby termin przesunięto na 12 kwietnia, co wcale nie znaczy, że wiemy, kiedy do brexitu dojdzie.

– Ten termin może zostać przełożony i to wielokrotnie, bo brytyjski rząd coraz bardziej traci kontrolę nad całym procesem rozwodowym – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień.

– Ale dla funta brytyjskiego pojawił się całkiem dobry scenariusz. Izba Gmin ma po raz trzeci zająć się umową, którą brytyjski rząd wynegocjował z UE. Umowa ta została już przez parlament dwa razy odrzucona, dlatego pomysłem jest, aby przegłosowano tylko część dokumentu. Theresa May, walcząc o poparcie dla porozumienia, zapowiedziała, że jest w stanie poświęcić stanowisko premiera. Ale do jej dymisji może też dojść, jeżeli umowa nie zostanie przyjęta.

– Przyspieszone wybory wzmocniłyby kurs funta, bo proces wyjścia z UE wydłużyłby się najpierw do końca roku, a później o kolejne miesiące, aż brexit stanie się zupełnie nieaktualny – ocenia ekspert.

Z ostatniej chwili. May w Izbie Gmin przegrała po raz trzeci. Izba po raz trzeci odrzuciła wynegocjowane przez rząd warunki wyjścia z Unii. Donald Tusk zwołał nadzwyczajny szczyt Unii. Teraz Wielka Brytania do 12 kwietnia musi zdecydować albo brexit bez umowy, albo pozostanie w Unii i udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Foto: Independent.ie

Wideo i tekst: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: