Załamania gospodarczego nie będzie

0
251

Mamy poprawę koniunktury w globalnej gospodarce. Marcowe dane zaskoczyły, a na rynki finansowe powrócił optymizm. Chwilowe wahnięcie czy początek dłuższej zmiany nastrojów?

– Marzec przyniósł poprawę koniunktury, wcześniej wskaźniki wyprzedzające, czyli PMI, zniżkowały z wyjątkiem USA – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Teraz czekamy na twarde dane.

Rynki finansowe bardzo ucieszyły dane z Chin. Jednak  tempo wzrostu PKB jest tam najniższe od trzech dekad. – Jest tam wiele problemów, które mogą dać znać o sobie w każdym momencie, do takich należy duże zadłużenie sektora prywatnego, a mówi się też często o bańce na rynku nieruchomości, o kilku milionach pustych mieszkań – wyjaśnia P.Kwiecień.

Dla polskiej gospodarki szczególnie istotna jest koniunktura w gospodarce Niemiec. To z tego kraju napływają najgorsze dane, ale nie wiadomo czy wynika to ze specyfiki gospodarki tego kraju, czy też są to dane, które wyprzedzają to, co dopiero przed całą europejską gospodarką.

– Marcowe dane o światowej gospodarce to nie jest jeszcze odbicie, to tylko drgnięcie, które może oznaczać nadzieję na powrót hossy – ocenia ekspert XTB.

Foto: Biznes – Interia

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: