Zaginął kolejny malezyjski samolot

2
295

asiaSamolot linii lotniczych Air Asia w niedzielę ,lot nr QZ 8501, zniknął z radarów. Zaginał samolot lecący z Indonezji do Singapuru, należący do linii lotniczych Airasia, uchodzące za taki azjatycki „Southwest”. Linie chlubiły się bardzo dobrym rekordem dotyczącym bezpieczeństwa.

Zaginął nowy Airbus A.320 ze 162 osobami na pokładzie. Pilotem samolotu był Indonezyjczyk, drugi pilot legitymował się francuskim paszportem. Kontakt z samolotem utracono nad Morzem Jawajskim, nad którym przechodziły silne burze. Przed utratą kontaktu z wieżą pilot prosił o zmianę trasy i pozwolenie na wejście na wysokość 36 tysięcy stóp. Nie pozwoliłoby to jednak uniknąć silnej burzy, burzowe chmury osiągały wysokość 50 tysięcy stóp. Na takiej wysokości te samoloty nie mogą latać.

Pilot nie nadał żadnych informacji świadczących o kłopotach maszyny. Lot do Singapuru od momentu startu powinien trwać około dwóch godzin 25 minut, maszyna jednak nie doleciała do celu.

Rozpoczęto poszukiwania maszyny, jednak przerwano je ze względu na ciemności oraz fatalne warunki atmosferyczne. Poszukiwania zostaną wznowione w poniedziałek rano czasu lokalnego.

Specjaliści od pogody wskazują, iż od ponad czterech tygodni w rejonie tym obserwowane są burze o wyjątkowo dużym natężeniu. Piloci w tym uczęszczanym rejonie, często muszą radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. W rejonie katastrofy znajdowało się feralnej niedzieli kilkadziesiąt maszyn.

To trzeci wypadek linii malezyjskich w tym roku. Pierwszy samolot został zestrzelony przez tak zwanych prorosyjskich separatystów nad Wschodnią Ukrainą. Druga maszyna lecąca do Pekinu przepadła bez wieści gdzieś nad Pacyfikiem. Teraz bez wieści kolejny samolot, choć tym razem bardzo prawdopodobny jest, że to pogoda była przyczyną wypadku. To jednak w tej chwili nic pewnego. Biały Dom monitoruje sytuację, USA udzielą konicznej pomocy w poszukiwaniach maszyny.

Niektórzy piloci wypowiadający się w mediach zaskoczeni, byli decyzją o zwiększeniu wysokości. Twierdzili oni, że na dużej wysokości, w przypadku tak silnych burz spotkać można bardzo silne turbulencje. Piloci raczej starają się omijać takie burzowe chmury, o ile jest to możliwe.

AJ

Foto: en.wikipedia.org

2 Komentarze

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: