Za obniżenie wieku emerytalnego zapłacimy osłabiając wydatki na nasze zdrowie

0
463

Z budżetu państwa mało pieniędzy przeznaczanych jest na opiekę zdrowotną. W porównaniu do innych krajów UE mamy natomiast duże dopłaty do systemu emerytalnego. Z powodu obniżenia wieku emerytalnego jeszcze je zwiększymy, kosztem rezygnacji z poprawy tego, jak funkcjonuje służba zdrowia.

Wydatki z budżetu państwa w przeliczeniu na obywatela są wyższe jeżeli chodzi o dopłaty do ZUS, niż wydatki na ochronę zdrowia. Pod tym względem różnimy się od większości państwa UE.

– Mamy o dwa razy za dużo łóżek szpitalnych, ale też o dwa razy za mało lekarzy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego.

Wydatki z budżetu państwa są zbyt małe, jeżeli chcemy zmienić służbę zdrowia. – Proponowaliśmy związkom zawodowym, aby wydatki na obniżenie wieku emerytalnego przeznaczyć opiekę zdrowotną – wyjaśnia ekspert Lewiatana.

Obniżenie wieku emerytalnego prowadzi do niskich emerytur, ale negatywne skutki – to także problem zwiększania dopłat do ZUS. Z podatków, które prawdopodobnie wzrosną.

Jednak są też jeszcze inne konsekwencje: Wzrost wydatków na służbę zdrowia zwiększałby polski PKB. Obniżenie wieku emerytalnego przyczyni się natomiast do wzrostu polskiego zadłużenia.

Foto: Farmer

Tekst i wideo: @MarketNews24