Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych zatrzęsie polskimi bankami?

0
260

Zagraniczne wakacje okazały się droższe niż planowaliśmy. Złoty osłabił się dużo bardziej niż inne waluty naszego regionu. Powodem jest spór o kredyty frankowiczów.

Nasza waluta była przez wiele miesięcy stabilna, szczególnie wobec euro, gdy ten kurs zamarł w okolicach 4,25 zł za euro. Jednak w ostatnich tygodniach złoty mocno tracił.

Tegoroczne wakacje okazały się wyjątkowe bo złoty tracił jednocześnie wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Kurs franka przekroczył 4,0 zł.

– I to właśnie z frankiem należy wiązać słabość polskiej waluty, bo złoty osłabił się bardziej niż węgierski forint czy czeska korona – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – To co ciąży inwestorom, to oczekiwany wyrok TSUE, dotyczący kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

Inwestorzy przewidują w ten sposób, że korzystny dla wielu frankowiczów wyrok TSUE osłabi złotego, choć to przejściowo dla frankowiczów nie będzie korzystne.

Jednak ta reakcja była prawdopodobnie przesadna. Jeśli wyrok będzie korzystny dla frankowiczów, to zmiany zapisów w umowach odbywać się będą po procesach sądowych i będą rozłożone w czasie na kilka lat.

– Jak to na rynkach bywa czekanie na coś jest okresem największej nerwowości – komentuje ekspert XTB.

Od redakcji: krajowe media twierdzą jednak, iż rząd i banki powinny dobrze przygotować na wyrok TSUE. Korzystny dla frankowiczów, a jest on bardzo pradopodobny może w praktyce oznaczać koszty dla banków około 60 miliardów złotych.

Wideo: @ MarketNews24