Wymiana pieniędzy za granicą

0
340

wymianaPlanując wyjazd za granicę, trzeba pamiętać o tym, że niezbędna będzie wtedy wymiana waluty. Chociaż można korzystać z kart płatniczych i kredytowych, które pozwalają na wygodne przewalutowanie, to jednak pod ręką najlepiej mieć niewielkie sumy w lokalnej walucie. Jak wymieniać pieniądze bezpiecznie? Płacąc kartą kredytową, zazwyczaj przeliczą nam cenę po marnym kursie

Wybieraj banki i legalne kantory

Nie wymieniaj pieniędzy w miejscach niebudzących zaufania. Lepiej skorzystaj z możliwości wymiany waluty w banku czy też w legalnie działającym kantorze. Nie wymieniaj walut poza kantorami i bankami.

Sprawdź lokalną walutę

Żeby nie paść ofiarą oszustwa, przed wyjazdem do zagranicznego kraju sprawdź wygląd lokalnej waluty. Wzory banknotów i bilonu możesz znaleźć na stronach internetowych banków narodowych.

Płatność innymi walutami

W niektórych krajach oprócz lokalnej waluty można wykorzystywać także te innego rodzaju, na przykład dolary. Sprawdź, czy jest to możliwe, ponieważ możesz wtedy zdywersyfikować posiadane środki i często zaoszczędzić na wymianie walut.

Szukaj dobrych kursów

Żeby sprawdzić, czy oferowany przez kantor kurs jest korzystny, sprawdzaj aktualne kursy walut w prasie lub na stronach internetowych.

Podlicz wszystkie kwoty

Przed skorzystaniem z usług kantoru czy banku podlicz samodzielnie, ile pieniędzy masz otrzymać. Przelicz je również przed odejściem od okienka, żeby mieć pewność, że nie jesteś ofiarą oszustwa.

Weź potwierdzenie wypłaty

Gdy pobierasz pieniądze z bankomatu, nie zapomnij o tym, aby zabrać potwierdzenie wypłaty. Także weź je wtedy, gdy chcesz wymienić pieniądze w banku lub w kantorze. Pamiętaj o tym, że możesz być poproszony o okazanie paszportu, dlatego zabierz go ze sobą.

Zachowaj potwierdzenia wypłaty

Na wszelki wypadek zachowaj potwierdzenia wypłaty pieniędzy, żeby mieć zaświadczenie, skąd je masz.

Wymień niewielką kwotę przed wyjazdem

Najlepiej przyjeżdżaj do obcego kraju z niewielką ilością lokalnej gotówki w kieszeni. W ten sposób nie będziesz musieć wymieniać jej na lotnisku czy dworcu, gdzie kursy zwykle są najwyższe.

Pamiętaj o limitach gotówki

W niektórych krajach prowadzone są kontrole turystów i sprawdzana jest suma posiadanych przez nich pieniędzy. Pamiętaj o tym, że często nie można wwieźć czy wywieźć do danego kraju sumy wyższej niż podana.

Od redakcji Progressu dodajmy jeszcze radę, aby nie wymieniać walut w kantorach na Okęciu, w mieście kurs wymiany jest znacznie lepszy.

Autor tekstu: http://www.centerfly.pl

Foto: www.youmaybewandering.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: