Trwa protest lekarzy. Udział wydatków na służbę zdrowia w PKB jest w Polsce rzeczywiście niski. Jednak bardzo wzrosły transfery socjalne, przede wszystkim związane z programem 500+. Dla budżetu państwa potężnym obciążeniem jest obniżenie wieku emerytalnego. Trudno dziwić się, że brakuje pieniędzy na ochroną zdrowia.
Jeżeli wydatki na służbę zdrowia miałyby wzrosnąć do prawie 7 proc. PKB o cztery lata wcześniej niż chciałby rząd, to szybciej pojawia się kwota 40 mld zł dodatkowego deficytu. Dla porównania program 500+ kosztuje 25 mld zł rocznie.
– Te pieniądze trzeba gdzieś znaleźć, a więc trzeba podnieść podatki dochodowe, czyli obniżyć kwotę, która trafia do naszych kieszeni, albo trzeba szukać oszczędności w innych wydatkach budżetowych, na przykład związanych z transferami socjalnymi – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Ponieważ bardzo kosztowne dla budżetu państwa było wprowadzenie programu 500+ i obniżenie wieku emerytalnego, to tutaj jest potencjalnie największy obszar do ograniczenia wydatków, aby zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia.
Foto: SuperBiz – Super Express
Wideo: @MarketNews24
ciężko dyskutować z ekonomistą, niestety transfery socjalne dużo kosztują więc tak czy owak gdzieś tych pieniędzy trzeba szukać
Szacuje się, że ok 90% wpływów do budżetu państwa jest z podatków, także najprostszym rozwiązaniem niestety będzie zwiększenie tych wpływów
Całą sztuka to tak pobierać podatki, żeby były one motorem rozwoju. Nie sztuka szukać tam wpływów do dowolnej manipulacji.
Comments are closed.