Wybraliśmy niskie wydatki na służbę zdrowia i duże wydatki socjalne

3
635

Trwa protest lekarzy. Udział wydatków na służbę zdrowia w PKB jest w Polsce rzeczywiście niski. Jednak bardzo wzrosły transfery socjalne, przede wszystkim związane z programem 500+. Dla budżetu państwa potężnym obciążeniem jest obniżenie wieku emerytalnego. Trudno dziwić się, że brakuje pieniędzy na ochroną zdrowia.

Jeżeli wydatki na służbę zdrowia miałyby wzrosnąć do prawie 7 proc. PKB o cztery lata wcześniej niż chciałby rząd, to szybciej pojawia się kwota 40 mld zł dodatkowego deficytu. Dla porównania program 500+ kosztuje 25 mld zł rocznie.

– Te pieniądze trzeba gdzieś znaleźć, a więc trzeba podnieść podatki dochodowe, czyli obniżyć kwotę, która trafia do naszych kieszeni, albo trzeba szukać oszczędności w innych wydatkach budżetowych, na przykład związanych z transferami socjalnymi – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Ponieważ bardzo kosztowne dla budżetu państwa było wprowadzenie programu 500+ i obniżenie wieku emerytalnego, to tutaj jest potencjalnie największy obszar do ograniczenia wydatków, aby zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia.

Foto: SuperBiz – Super Express

Wideo: @MarketNews24

3 Komentarze

  1. ciężko dyskutować z ekonomistą, niestety transfery socjalne dużo kosztują więc tak czy owak gdzieś tych pieniędzy trzeba szukać

  2. Szacuje się, że ok 90% wpływów do budżetu państwa jest z podatków, także najprostszym rozwiązaniem niestety będzie zwiększenie tych wpływów

    • Całą sztuka to tak pobierać podatki, żeby były one motorem rozwoju. Nie sztuka szukać tam wpływów do dowolnej manipulacji.

Comments are closed.