Wtorkowe wybory dla Demokratów

0
92


We wtorek wybierano gubernatorów w Mississippi, w Kentycky oraz legislaturę stanową w Wirginii. W W Mississippi, tradycyjnie republikańskim stanie wygrał kandydat republikanów, jednak w Kentucky, także stanie tradycyjnie republikańskim, wszystko wskazuje na to, iż  doszło do niespodzianki. Ostatnie wybory prezydenckie w Kentucky Donald Trump wygrał różnicą 30%. Dodatkowo prezydent zaangażował się w kampanię republikańskiego kandydata, jeszcze na dzień przed wyborami, prezydent, wystąpił na wiecu w Kentucky, apelując o poparcie republikańskiego kandydata.

Swoje zwycięstwo ogłosił już demokrata Andy Beshara, ale warto poczekać na oficjalne wyniki, różnica jest bardzo niewielka. Jednak jest mało prawdopodobne, aby ewentualne przeliczenie głosów zmieniło wynik. Demokrata zostanie gubernatorem Kentucky, choć Matt Bevin nie uznał jeszcze swojej porażki.

Zaskoczeniem była wysoka frekwencja. Demokrata wygrał zdecydowanie w okręgach miejskich w Lawrence, czy w Lousville zdobywając ponad 60 % głosów. Wszystko wskazuje, iż wystarczyło to, do osiągnięcia zwycięstwa.

Wybory w Kentucky potwierdziły trend jaki obserwujemy w Ameryce, gdzie przedmieścia miast, gdzie republikanie tradycyjnie byli bardzo silni, przechodzą na stronę demokratów. Można powiedzieć o rewolcie przedmieść także przeciw prezydentowi.

Widoczne to było także w Wirginii, gdzie po raz pierwszy, od wielu lat, demokraci zdobyli większość z obu izbach stanowego parlamentu.  Pozwoli to Demokratom dokonać korekt w mapie, okręgów w wyborach do Izby Reprezentantów, związanych z migracjami ludności.

Niezależnie od ostatecznego wyniku w Kentucky, oczywistym jest, iż wynik ten to porażka prezydenta.  Mówi się, że w Białym Domy porażka ta jest szeroko komentowana. To bardzo zły sygnał dla Republikanów.

W przyszłym tygodniu zaczynają się w Kongresie publiczne przesłuchania

W Waszyngtonie poinformowano, iż już w przyszłym tygodniu w Kongresie rozpoczną się publiczne przesłuchania, w sprawie odwołania prezydenta z urzędu. Mówi się, iż jako pierwszy zeznawać będzie w środę  pełniący obowiązki ambasadora USA na Ukrainie,  William Taylor. Dzisiaj w Waszyngtonie opublikowano pełny transkrypt nie jawnego przesłuchania Taylora, który zeznał, iż prezydent USA uzależniał przekazania Ukrainie pomocy przyznanej przez Kongres USA, od publicznego ogłoszenia przez Ukrainę dochodzenia w sprawie rodziny Joe Bidena. Transkrypt zawiera wiele detali, o które ustawodawcy będą pytać w trakcie przesłuchania. Jego przesłuchanie będzie takim momentem, w którym Ameryka wstrzyma oddech.

Dzisiaj ruszył proces Rogera Stone, doradcy Donalda Trumpa. Grozi mu wieloletnie więzienie, między innymi za składanie fałszywych zeznań.

Jeszcze jedna ciekawostka dotycząca wtorkowych wyborów w Wirginii. Pamiętacie może kobietę, która kiedyś jadąc na rowerze, pokazała środkowy palec kolumnie samochodów prezydenta Trumpa. Kobietę zwolniono z federalnej pracy. Obecnie wygrała wybory do Rady jednego z Powiatów, więc będzie więc mogła, jeśli znowu się wkurzy, pokazywać kolumnie Trumpa środkowy palec i nic jej nie zrobią.

Andrzej Jarmakowski

Foto: CNBC.com

Wideo: @Bloomberg TicToc

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: