Wolny Świat w odwrocie

9
531

saudiPrzewodniczący Komisji Europejskiej Donald Tusk zorganizował w czwartek, 23 kwietnia szczyt poświęcony problemowi uchodźców z Afryki, szturmujących granice Unii Europejskiej. Ameryka oddzielona atlantyckim bajorem może udawać, że problem jej nie dotyczy.Dziennie na włoskich plażach w okolicach Sycylii ląduje około 1000 osób uciekających z terenów Libii, ale nie tylko. Szczyt zwołano, po tragedii u wybrzeży Sycylii, gdy po wywrotce łodzi, śmierć poniosło ponad 700 osób. Na morzu każdego dnia giną ludzie i w tej chwili rozwiązania problemu nie widać. Szok po tej tragedii zmusił przywódców Europy do zajęcia się tym problemem, choć prochu nie wymyślili.

Jeden afrykańskich z uchodźców koczujący na ławce w parku na Sycylii powiedział, iż miał do wyboru uciekać przez morze, albo zgodzić się na śmierć, z rąk islamistów. Brytyjczycy wysłali okręt w rejon Libii, aby ratować płynących, na byle czym, w kierunku Europy. Okrętów pojawi się więcej, Polska zaś wyśle oficerów straży granicznej, aczkolwiek o przyjęciu na swoje terytorium uchodźców nie wspomina.

W Afryce nie odnotowano żadnej koszmarnej klęski głodu, ani innej katastrofy, która zmusiła tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów i szukania sobie nowego miejsca do życia na naszej, w sumie jednak mało sympatycznej planecie. W pewnym stopniu obecna sytuacja, to wynik arabskiej wiosny w Libii. Europa i Ameryka nie miały pomysłu co zrobić, dzień po obaleniu Kadafiego, kraj pogrążył się w chaosie, zaś jednym z elementów dominujących, stali się fundamentaliści islamscy oraz Al-Kaida. Uproszczeniem jednak byłoby ograniczenie problemu do Libii, uchodźcy płyną bowiem szeroką falą z południowego Sudanu, Somalii, Mali i wielu innych miejsc. Uciekać muszą miejscowi chrześcijanie, i wyznawcy islamu, identyfikujący się z odłamami zwalczanymi przez rozrastający się na tym terenie ISIS i inne sekty.

Fala uchodźców może gwałtownie wzrosnąć, gdyby fundamentaliści islamscy w Nigerii opanowali większe połacie kraju. I tak w tej chwili dokonują oni wypadów na terytorium Senegalu oraz Kamerunu. Somalia i Południowy Sudan bardzo szybo mogą stać się Kalifatami. Po interwencji militarnej Francji w Mali, sytuacji na chwilę opanowana została w tym kraju, nie można jednak mówić o jej unormowaniu.

Na dużych połaciach Afryki trwa wojna islamistycznych sekt z chrześcijaństwem oraz innymi odłamami islamu. Ponieważ nie ma chętnych do zorganizowania ekspedycji militarnej, w celu pokonania religijnych, islamistycznych wariatów, pewnie rzeka uchodźców wcale nie będzie wysychać, usłyszymy jeszcze o wielu tragediach ma Morzu. Ten problem jeszcze długo poczeka na rozwiązanie, zaś Europa z Ameryką wkroczą zapewne bardziej zdecydowanie, gdyby zagrożony został Egipt. Kanału Sueskiego, jak trzeba będzie z pewnością bronić będziemy zbrojnie.

Sukces w Jemenie?

Arabia Saudyjska z dumą poinformowała, iż osiągnięto militarne cele w Jemenie, powstrzymując marsz islamistycznych bojówek Houti. Niektórzy komentatorzy obawiali się, iż konflikt militarny w Jemenie może oznaczać początek szerszego konfliktu zdominowanej przez sunnitów Arabii Saudyjskiej i szyitów wspieranych przez Iran. Na razie nic takiego nie nastąpiło. Houti zaczęli mówić o konieczności zawieszenia broni i wypracowaniu jakiegoś porozumienia, choć nie sprecyzowali żadnych postulatów. Zlikwidowano także kilka baz szkoleniowych niezwykle groźnej Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego. W nalotach w Jemenie zginęło około 1000 osób. Samoloty uczestniczące w nalotach na pozycje Houti w Jemenie nie wrócą jednak do baz, będą bowiem uczestniczyć w wojnie z Państwem Islamskim. Na terenie Iraku w rejonie Tikritu ugrzęzła ofensywa armii irackiej. Na razie nic nie wskazuje, aby tak zwane Państwo Islamskie mogło zostać szybko pokonane, choć działania lotnictwa w różnym natężeniem trwają cały czas.

* * *

Tymczasem rząd w Kijowie jak i zachodnie agencje wywiadowcze informują o znacznej koncentracji wojsk Federacji Rosyjskiej na granicy ze wschodnią Ukrainą. Mówi się o kilkunastu grupach batalionowych ściągniętych nad granicę. Czy to zapowiedź ofensywy Rosjan we wschodniej Ukrainie?

Dron zabija Al-Kaidę i zakładników

Wyjeżdżając z Islamabadu, każdy spotka wielkie tablice, informujące, iż rząd nie bierze odpowiedzialności za bezpieczeństwo obcokrajowców. Nikt zaś nie bierze żądnej odpowiedzialności za to, co dzieje się w “Warrastanie”, umownej tutaj nazwie prowincji na pograniczu Pakistanu i Afganistanu, czyli miejsca gdzie diabeł mówi dobranoc. Tam władzę sprawują rozmaici watażkowie, Al-Kaida i zwariowani mułowie. A ataku drona zabity został urodzony w USA Adam Gaduhn, uchodzący za rzecznika miejscowej Al-Kaidy. Pech chciał, iż w innym ataku bezzałogowego samolotu śmierć poniosło dwóch zakładników, jeden Amerykanin i jeden Włoch.Prezydent Barack Obama powiedział, że bierze pełną odpowiedzialność za to co się stało. Budynek, który zaatakowano obserwowano od dawna, jednak zakładników nigdy nie wyprowadzano, więc nie wiedziano, że oni tam przebywają. Amerykanin uprowadzony został w 2011 roku.

Tragiczny w skutkach atak drona był głównym tematem mediów amerykańskich we wtorek. Eksperci bronili programu wykorzystywania dronów do walki z terroryzmem. Program nie zostanie zawieszony, nadal będzie prowadzony. Rodzina amerykańskiego zakładnika, winą za utratę bliskiego, obarczyła porywaczy z Al-Kaidy, a nie osoby prowadzące akcję zwalczania islamistycznych bojówek.

Przez nikogo nie kontrolowane pogranicze Afganistanu i Pakistanu generuje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Zachodu. Wiadomo to od dawna.

Od Afryki po Środkowy Wschód trwa walka z islamistami, którzy prowadzą otwartą wojnę z chrześcijaństwem z światem Zachodu. Zachód jedynie reaguje na poszczególne wydarzenia, oburza się jak gdzieś wysadzą jakąś bombę. Umowny Zachód znajduje się w defensywie, poprawność polityczna często uniemożliwia nawet nazywanie rzeczy po imieniu, o poszukiwaniu rozwiązania już nie wspominając. Patrząc na Afrykę, Bliski i Środkowy Wschód, widać jak Zachód jest w odwrocie. Gonią nas i tyle.

Andrzej Jarmakowski

Foto: Tnz.co.nz – AP

 

 

 

9 Komentarze

 1. “Patrząc na Afrykę, Bliski i Środkowy Wschód, widać jak Zachód jest w odwrocie.”
  To zdanie nie ma sensu, prawda?
  *
  Czy myśląc iż w Afryce powinna rządzić “Afryka” a nie “Zachód” jestem w błędzie?
  Na Bliskim Wschodzie też powienien rządzić “Zachód” a nie “Bliski Wschód”?
  Na Środkowym Wschodzie ma jak rozumiem rządzić “Zachód” a nie “Środkowy Wschód”?
  A w Azji? W Azji też ma rządzić “Zachód”?
  *
  Zalecam mniej Zagłoby, mniej Inflantów.
  *
  “Gonią nas i tyle.”
  To juz czysty Zagłoba, czysta parodia.
  *
  Pan Jarmakowski to potomek Martiniego czy Henrye’go? Wie pan, tych od karabinu spod Isandlwany.
  Tam też “was pogonily”. Dzikusy.
  *
  Cieszę się, że “zachodnia cywilizacja” jest we właściwych rękach.
  Gandhi też sądził, że byłby to dobry pomysł.

 2. Czy myśląc iż w Afryce powinna rządzić “Afryka” a nie “Zachód” jestem w błędzie?
  Na Bliskim Wschodzie też powienien rządzić “Zachód” a nie “Bliski Wschód”?
  Na Środkowym Wschodzie ma jak rozumiem rządzić “Zachód” a nie “Środkowy Wschód”?
  A w Azji? W Azji też ma rządzić “Zachód”? Co to znaczy powinien rządzić Bliski Wschód, czy Afryka. Przecież, ci ludzie nie mają żądnego mandatu. Mówienie wiec, iż w Afryce powinna rządzić Afryka jest demagogią. Państwo islamskie i poodbne sekty to czysta ideologia i wojna w Afryce jest wojną ideologii. Scierają się dwie ideoilogie, naszej cywilizacji i panstwa islamskiego(umownie), tak samo jak Houti, Boko Haram i innych popierdoleńćów. rację chyba mają ci, którzy ówią o zderzeniu cywilizacji. To nie Europa budowała pa nstwo islamskie i tworzyła inne grupy, stworzyła je chora religia i z tą chorą ideologią podlaną sosoem religijnym walczymy/.Czyż nie tak? Może sobie Piskorski pisać o rozowju ekonomicznym. panstwo islamskie w dupie ma ekonomię, chce panowac nad msleniem i duszami ludzi.

  • “To nie Europa budowała pa nstwo islamskie i tworzyła inne grupy, stworzyła je chora religia i z tą chorą ideologią podlaną sosoem religijnym walczymy/.Czyż nie tak?”
   Gadałeś ostatnio z Francuzami? Wiesz, o tym jak to im europejskich wartości zabrakła podczas utrwalała demokracji w Libii. Głównie tych kierowanych laserowo.
   Rozumiem że gdyby im nie zabrakło laserowo kierowanych wartości to teraz nie byłoby problemu uchodźców z Libii?

 3. Skoro o Zagłobie mowa, to być może uzasadniony jest postulat, aby Polsce przyznac Madagaskar, przecież zza kałuży pewnie doskonale zna historię Beniowskiego, a to swietne uzasadnienie polskości Madagaskaru. A na poważnie… Jednak widaje mi się, że przegrywamy z ideologią radykalnegi islamu, oni cały czas są o krok do przodu, przed nami. Czyż nie tak?

  • Przegrywasz z debilem w Białym Domu i drugim w Kongresie, którzy ciepłą rączką dopłacają miliardy amerykańskim farmerom. Tacy sami debile w Europie robią to samo, tyle że jeszcze więcej. Połowa budżetu Unii na te dopłaty idzie. Zarówno Amerykanie jak i Europejczycy sztucznie zaniżają ceny żywności na światowych rynkach. Chłop w Afryce czy gdziekolwiek indziej nie ma szans coś sprzedać, bo mimo głodowych zarobków jego towary nie są konkurencyjne cenowo. Duszą go dopłaty z zysku na sprzedaży towarów wysoko przetworzonych. A przynajmniej wyżej niż żywność.
   *
   Zlikwidować debilne dopłaty do cen żywności. Premie za nie produkowanie, itd. Zaprzestać manipulowania rynkiem żewności. Pozwolić na wzrost cen na międzynarodowych rynkach. Dać szansę afrykańskiemu chłopu na sprzedaż żywności w Europie i w Stanach. Bo nic innego przecież nie umie.

 4. “To nie Europa budowała pa nstwo islamskie i tworzyła inne grupy, stworzyła je chora religia i z tą chorą ideologią podlaną sosoem religijnym walczymy/.Czyż nie tak?”
  Gadałeś ostatnio z Francuzami? Wiesz, o tym jak to im europejskich wartości zabrakła podczas utrwalała demokracji w Libii. Głównie tych kierowanych laserowo.
  Rozumiem że gdyby im nie zabrakło laserowo kierowanych wartości to teraz nie byłoby problemu uchodźców z Libii?

 5. Zgadzam się z postulatem likwidacji dopłat do produkcji rolnej. Możemy sobie chciec. I tak nie rozwiąże to problemu, jeżeli bałwany uwierzą w lepszy świat oferowany im przez mułłów. To nie o ekonomie, ale o ideologię chodzi.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: