Wojna handlowa w Chinami wymyka się spod kontroli

0
63

Po dramatycznych spadkach kursów akcji w poniedziałek, gdy traciły głównie spółki technologiczne, na giełdy we wtorek powrócił spokój. Spokój pozorny, gdyż  za chwilę nieoczekiwane wydarzenia mogą całkowicie zmienić nastrój. Oczywiście we wtorek mowy nie ma, aby odrobić na Wall Street poniedziałkowe straty.  Tak dobrze nie jest. Co takiego się stało?

Pierwsza rzecz nowe nowe 10% cła na import z Chin, podrożeje w sklepach odzież, głównie produkty codziennego użytku. Tych produktów dotyczyć będą cła dotyczyć. Symboliczne znaczenia posiada nazwanie Chin walutowym manipulatorem. Nie rodzi to większych konsekwencji. W odpowiedzi na amerykańskie cła Chiny całkowicie wstrzymały import amerykańskich produktów rolnych. To sprytne pociągnięcie. Na chińskim embargo najbardziej cierpią rolnicy w stanach jak Iowa, gdzie Trump wygrał wybory. Wielu farmerom grozi bankructwo i utrata farmy.

Nowe cła spowodowały spadek cen ropy naftowej, gdyż należy spodziewać się zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego. Pierwsze symptomy dotyczące spadku koniunktury w USA już nadchodzą. Chiny mogą zacząć kupować ropę naftową z Iraku, drwiąc sobie z amerykańskich sankcji.Chiny zdewaluowały swoją walutę, powodując, iż amerykańskie cła będą mniej dotkliwe dla chińskich firm. Co dalej? Póki co niepowodzeniem zakończyły się negocjacje handlowe pomiędzy Chinami i USA w Szanghaju.  Przełomu tam nie było. Sukcesem było to, iż negocjatorzy nie pozabijali się wzajemnie i postanowili kontynuować, póki co jałowe dysputy.

Nad rynkiem niczym miecz Demoklesa wisi groźba wprowadzenia ceł na samochody importowane z Europy. Negocjacje w tej sprawie praktycznie się nie toczą.

Starożytny Demokles ma jednak kilka mieczy. Czy Chiny zaczną handlować amerykańskim długiem? Embargo na import produktów rolnych z USA pokazuje stopień frustracji Pekinu. Możemy więc być świadkami zupełnie niecodziennych wydarzeń, gdyż przewidywanie działań administracji prezydenta Trumpa jest zupełnie niemożliwe. Drastycznie spada także eksport USA do Chin, co dotyka amerykański przemysł. Nie wygląda to dobrze,  spodziewać raczej należy się ciężkich czasów.

Foto bussiness standard.com

Wideo: @CBS This Morning

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: