Wniosek do NIK o skontrolowanie rządowego programu „Czyste Powietrze”

0
165

Polska ma wielkie problemy ze smogiem, wiemy o tym od dawna. Rocznie z powodu tego umierają tysiące ludzi. Tymczasem rząd niewiele robi dla zmiany sytuacji. Raport Komisji Europejskiej zarzuca Polsce, iż w ostatnich dwóch latach nastąpił regres jeżeli chodzi o czystość powietrze w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dysponuje znacznymi funduszami, między innymi na wymianę kotłów. Jednak w tej sprawie robi się niewiele. Zawiera się niewiele umów.  Znacznie mniej niż powinno.

Poważne wątpliwości budzi gospodarowanie środkami finansowymi przez Fundusz. Wydawane one są na partyjna propagandę i finansowanie na przykład kampanii wyborczej pisowskich samorządowców, organizowane są pielgrzymki z udziałem kandydatów PiS do europarlamentu.

PiS finanse publiczne traktuje jako swoją własność, zdobycz, dokonuje na potrzeby polityczne partii, zaboru finansów publicznych.

Fundusze te miały być przeznaczone na wymianę starych kotłów, zmniejszając w ten sposób poziom zapylenia. Nic z tych rzeczy, zapomnijcie o likwidacji smogu.

Posłowie Koalicji Europejskiej mówiąc dzisiaj, w trakcie konferencji prasowej w parlamencie, o wniosku do NIK, o zbadanie tego jak wydawane są fundusze na walkę ze smogiem. Wydawanie takich pieniędzy na partyjną propagandę jest przestępstwem. Zastanawiam się, czy politycy PiS mogą spojrzeć w oczy rodzinom tych osób, które przedwcześnie zmarły z powodu smogu.

Jeden ze znanych profesorów nawał PiS organizacją przestępczą. A jak nazwać partię, która publiczne pieniądze na walkę ze smogiem,  czyli na poprawę jakości życia, wydaje na swoje partyjne cele?

Wniosek Koalicji Europejskiej do NIK jest w pełni uzasadniony.

Foto: Donald

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: