Wirus nadal niszczy Amerykę

0
118


Groźny koronawirus, od początku pandemii wysłał na bezrobocie 51 milionów Amerykanów. Wirus zniszczył nasze życie kulturalne, do minimum ograniczył kontakty między ludźmi, zniszczył rozgrywki sportowe, pozbawił nas wspaniałych koncertów, zabrał teatry i kina, zamknął uniwersyteckie campusy, z ich bogatym życiem. W zamian, jakby normalne życie, miało zostać zastąpione, fikcyjnym życiem „on line”, takim fikcyjnym, zupełnie nieprawdziwym. Sytuacja jest nadzwyczajna, to fakt, wymaga poważnego podejścia, zwłaszcza, że wirus drwi sobie z najpotężniejszego i najwspanialszego państwa świata, jakim są Stany Zjednoczone.

To najwspanialsze państwo świata pozbawione zostało przywództwa. Prezydent Donald Trump jakby  abdykował i negował istnienie pandemii. Administracja i Biały Dom, prowadziły w ostatnich dniach żenującą, grę polegającą na podważaniu kompetencji wybitnych specjalistów, dla Białego Domu pracujących jak, doktor Anthony Fauci.

16 lipca według statystyki Worldmeters w USA zanotowano 73.311 nowych zarażeń koronawirusem. Zmarło już 141.117 Amerykanów. W kilkunastu stanach, radykalnie rośnie ilość zachorowań, w wielu miejscach zaczyna brakować łóżek szpitalnych. Sytuacja nie zmierza w dobrym kierunku.

Eksperci przypominają radosny weekend „Memorial Day”, symboliczny początek lata w USA gdy, na plażach pojawiły się, tysiące radosnych ludzi. To po tym weekendzie, w kilkanaście dni po nim, nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na Florydzie, w Teksasie, w obu Karolinach oraz w Kalifornii, w Georgii. Nawet prezydent Donald Trump dzwonił do gubernatora Georgii, apelując o nie otwieranie jego stanu przedwcześnie. Gubernator Brian Kemp wiedział lepiej. Gubernator Kemp pozostanie dla mnie symbolem republikańskiego ciemnogrodu. Postanowił on zaskarżyć do sądu panią burmistrz Atlanty Keishę Lance za to, iż wprowadziła w mieście, nakaz noszenia masek, co zaleca CDC.  Kemp powołuje się na fałszywie rozumianą wolność.  Dlaczego fałszywie, wyjaśnił to święty Tomasz z Akwinu. Tak jesteś wolny, Twoja wolność nie może być kwestionowana, tak długo jak nie naruszasz sfery mojej wolności. Odmawiając noszenia maseczki, nie zachowując dystansu społecznego, naruszasz moje podstawowe prawo do bycia nie zarażanym, do bycia zdrowym.  Szanując moją wolność i innych moich braci proszę, Ciebie o drobne wyrzeczenie, które przecież wcale nie ogranicza Twojej wolności, jedynie pozwoli mnie i Tobie żyć w zdrowiu. Tymczasem na Florydzie mamy już, więcej przypadków zachorowań, niż w Wielkiej Brytanii. Nie wróży to dobrze, gdyż ponad 50% zachorowań dotyczy obecnie grupy wiekowej 18-40 lat. Prezydent apeluje o otwieranie szkół, nie „on line” tylko normalnie. Grozi, że wstrzyma federalne  fundusze dla placówek oświatowych, które nie zastosują się do jego zalecenia. Czy wyobrażacie sobie, ilu uczniów, nauczycieli i ich rodziców zostanie zarażonych?

Prezydent stara się wmówić, że jest doskonale, pandemia niegroźna, świetnie sobie radzimy. Tymczasem, w ogóle sobie nie radzimy. Oczywiście, w tej grze, chodzi o kampanię wyborczą, o pokazanie, że ekonomia ma się świetnie, życie wraca do normy. Tymczasem   Ekonomia natomiast zaczyna zamieniać się w jakiś surrealistyczny świat. Przecież to paranoja, pokazująca, jakim spekulacjom ulega giełda, skoro akcje motoryzacyjnej muchy,  czyli Tesli, są więcej warte, niż koncernu Toyoty.  Rozum został schrupany przez koronawirusa.

W momencie kryzysu, a w takim momencie swojej historii, znajduje się Ameryka, najbardziej potrzeba mądrych liderów, potrzeba mądrego przywództwa, potrafiącego podejmować, także niepopularne decyzje. Hong Kong zamknięto po zdiagnozowaniu tam kilkudziesięciu przypadków zarażenia koronawirusem. Dzisiaj w Ameryce zdiagnozowano 73 tysiące.Czy Ameryka zamknięta zostanie ponownie i to gruntownie? Nie mi tutaj to sugerować, mądrzejsi, jak Anthony Fauci powinni mieć decydujący głos w tej sprawie. Warto podporządkować się ich zaleceniom, nawet jeżeli będzie to wymagało dla dobra wspólnego, oddania cząstki swojej wolności.

Ta ucieczka przed największym kryzysem w, dziedzinie zdrowia publicznego, brak przywództwa w tak ważnej sprawie,w kluczowym momencie historii, spowoduje, iż historycy ocenią Donalda Trumpa jako jednego z najgorszych prezydentów w historii USA.

Foto: iHeartRadio.com

Wideo: @CBS Evening News

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: