Wielkie pokojowe protesty, zmiany są konieczne

3
42


W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty skierowane przeciwko brutalności policji.  Wielotysięczne tłumy, pokojowo manifestowały dzisiaj swój brak zgody na to, co dzieje się, w Stanach Zjednoczonych. Wielu miejscach obowiązuje godzina policyjna, a pokojowo manifestujący ludzie nie mają zamiaru stosować się do przepisów o tak zwanej godzinie policyjnej. Godzina policyjna, ma służyć uniemożliwieniu rabunków, nie ma sensu jej stosować przeciwko pokojowo nastawionemu tłumowi, który zgodnie z konstytucją, ma prawo wyrażać  swoje przekonania i żądania. To fundamentalne, niezbywalne prawo. Przypomniał o tym starszy już biały mężczyzna, który jak powiedział przemawiał na schodach Lincoln Memorial w Waszyngtonie w czasie walki, o prawa obywatelskie.

Dzisiaj gubernator Minnesoty powiedział, iż rozpoczęte zostanie dochodzenie w sprawie rasistowskich praktyk obecnych w Departamencie Policji w Minnesocie.Za późno, zbyt mało.

Podkreślić należy, że wielotysięczne protesty, miały dzisiaj pokojowy charakter. Pokazały one, że Ameryka domaga się daleko idących zmian, w tak zwanych służbach mundurowych. Coraz częściej mówi się o systemowych problemach w departamentach policji. Nie tylko w Minnesocie, ale w całych Stanach Zjednoczonych.

Nie zgody na powrót do tego, co było. Na to zgody nie będzie. W tej chwili jest tak, iż społeczeństwo nie posiada zaufania do policji, zaufania nie da się zadekretować, ani nakazać. Z tego także chyba zdajemy sobie sprawę.

Trzeba zastanowić się co zrobić dla naprawy sytuacji?  Ameryka jest krajem przywiązanym do wartości opisanych w Deklaracji Niepodległości i w Konstytucji. Wartości tych wierzę, nie wyrzeknie się.

Potrzebne są daleko idące zmiany. To wiemy.

Co robić?

Co robić, aby wyjść z kryzysu?  Oczekuję dymisji Szefa Departamentu Sprawiedliwości W. Barra, który wczoraj nakazał użycie gazu, wobec pokojowo zachowującym się manifestantom, których rozgoniono tylko po to, aby prezydent Donald Trump mógł się sfotografować z biblią na schodach świątyni. Skandal i delikt konstytucyjny.

Uważam, że Amerykanie mogliby skorzystać doświadczeń takich państw jak Niemcy, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja. Polski nie wymieniam, gdyż Polska, mam nadzieję na krótko przestała być państwem praworządnym, więc nie ma moralnego prawa kogokolwiek pouczać.

Otóż uważam, za niezbędne, po dymisji Williama Barra, konieczne jest prowadzenie weryfikacji, we wszystkich departamentach policji. Chodzi tutaj o wyeliminowanie z tych jednostek ludzi, takich jak ten funkcjonariusz, który zamordował Goerge Floyda.  Przeciwko niemu złożono wcześniej 18 skarg. Nie chcę tutaj przesądzać o tym, jak taka weryfikacja kadr powinna wyglądać, niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie, w tym zakresie.  Jednak należałoby przejrzeć kadry, właśnie, aby wyeliminować  takich jak ten funkcjonariusz z Minnesoty i jego kolegów, którzy przyglądali się jak ich kolega morduje człowieka.  Niepokoi mnie postawa, nie tylko zachowanie tego policyjnego mordercy. Dobrze,tak wiem, w każdej dużej społeczności są czarne owce. Tutaj jednak mamy do czynienia, grupą funkcjonariuszy, którzy w imię korporacyjnej solidarności przyglądali się, jak ginie człowiek i nie kiwnęli palcem.

Zdaje sobie sprawę z tego jak kulawe, są doświadczenia państw, które  odchodziły od komunizmu. Wiem, popełniły one wiele błędów, tyle tylko, nie ma niestety innych doświadczeń, poza Niemcami, które skutecznie przeprowadziły denazyfikację.

Jakaś Federalna Komisja Weryfikacyjna mogłaby uspokoić nastroje, stworzyć nadzieję, że dokonane zostaną niezbędne zmiany. Mam wielki szacunek, do tych komendantów policji, którzy potrafili stanąć na czele protestujących. Policja ma ścigać przestępców, nie może być państwem w państwie.Jak ktoś ma lepszy pomysł, chętnie posłucham. Ma rację Joe Biden, mam nadzieję następny prezydent Stanów Zjednoczonych, który mówił, że prezydent USA powinien wskazywać jak rozwiązywać problemy, a nie je stwarzać. Dzisiaj w 8 stanach prawybory, w tym w Maryland, Indianie, Pensylwanii. Już dzisiaj Joe Biden może zdobyć wystarczającą liczbę delegatów na konwencję partyjną.   Zdaje sobie sprawę, iż wile tych problemów może zostać rozwiązana przez mądre decyzje jakie, podejmiemy 4 listopada.

Andrzej Jarmakowski

3 Komentarze

  1. Wystarczylo zeby gliny klekly i juz pokojowe?Ze strachu klekali niedojeby.
    Co jakis czas takie “pokojowe” zamieszki w panstwie prawa,sprawedliwosci i poszanowania Konstytucji maja miejsce i…czekamy na kolejne.Poniewaz,ze te bajoki niczego sie nie ucza.A moze oni sa jak “nasz” Duda? Ucza sie, ucza ale do mozgu daleka jest droga…

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: