Wiele błędów i zaniechań w walce z koronawirusem

0
95


Amerykańska ekonomia zjadana jest przez koronawirusa. W czwartek 7 maja, pionformowano o kolejnych 3 milionach Amerykanów zgłosili się po zasiłek dla bezrobotnych. Już prawie 34 miliony Amerykanów straciło pracę i nic nie wskazuje, aby było lepiej. Będzie jeszcze gorzej. Gorzej będzie, gdyż Ameryka zdradzona przez prezydenta i rząd federalny, który przez długie tygodnie bagatelizował zagrożenie, i co najgorsze nie posiada wspólnej strategii. Poszczególne stany prowadzą swoją  własną politykę. W kwietniu prezydent Donald Trump przedstawił podczas konferencji prasowej w Białym Domu założenia, rekomendacje dotyczące odmrażania gospodarki. Obecnie 41 stanów, zaczyna odmrażać gospodarkę. Ani jeden stan, który zdecydował się na ten krok nie wypełnił warunków, które zgodnie z sugestiami prezydenckiego zespołu d/s koronowirusa winny być spełnione, aby rozpocząć odmrażanie gospodarki. Najważniejszy z warunków dotyczył wyraźnego spadku ilości zachorowań, obserwowany przez okres 14 dni.

Eksperci nie mają wątpliwości, to dążenie do luzowania restrykcji za wszelką cenę, prowadzić będzie do większej ilości zgonów. Jeden z modelów prognozuje, że w takiej sytuacji, gdy sporo stanów łagodzi restrykcje, ilość zgonów w USA do początku sierpnia wyniesie  około 160.00, czyli ulegnie podwojeniu, w stosunku do obecnego stanu.

Ponadto eksperci ostrzegają, iż jesienią może pojawić się druga fala pandemii, co wydaje się ponurą perspektywą.

W tej chwili każdy stan sobie „rzepkę skrobie”, biorąc pod uwagę przepływy ludności między stanami, trudno liczyć na szybki spadek ilości zachorowań w skali kraju.

Gubernator Illinois przedstawił mapę drogową dotyczącą odmrażania gospodarki w Illinois składającą się z pięciu etapów.  Nad planem można dyskutować, jest to jednak spójna logiczna propozycja.  Illinois czeka długa droga zanim dojdziemy do ostatniego etapu.

Eksperci przekonują, że gdyby administracja w Waszyngtonie, gdyby Biały Dom zadziałały odpowiednio szybko, można było uniknąć nawet 80% zgnów w USA.  Zobaczmy jak wyglądało kalendarium zaniechań.

3 stycznia Tajwan jako pierwszy kraj zamknął granice z Chinami kontynentalnymi.

3 stycznia na biurko prezydenta Donalda Trumpa trafił raport wywiadowczy, w którym informowano o dziwnym zapaleniu płuc jakie szerzy się w Wuhan w Chinach. W raporcie stwierdzano, że sytuacja ta może stanowić zagrożenie dla USA. Raport wywiadu został zignorowany, nie podjęto żadnych działań.

5 stycznia WHO informuje o dziwnym najprawdopodobniej wirusowym zapaleniu płuc panującym w Wuhan w Chinach.  

9 stycznia WHO informuje, iż w oparciu o  informacje uzyskane z Chin mamy do czynienia z nowym koronawirusem. WHO informuje, iż przygląda się sytuacji z niepokojem. Media w USA informują, iż Chiny nie zgodziły się, aby do Wuhan przybyli specjaliści z amerykańskiego CDC.

14 stycznia, WHO informuje, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka, jest więc zaraźliwy.

22 stycznia. CBS donosi o pierwszym przypadku w USA. Prezydent Trump oświadcza, iż nie ma zagrożenia, wszystko jest pod kontrolą. Mamy tylko jeden przypadek.

23 stycznia. WHO informuje o stanie nadzwyczajnym w Chinach, o zamknięciu Wuhan, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest bardzo poważna. WHO wzywa światowych przywódców do zorganizowania wspólnej akcji uniemożliwiającej rozprzestrzenienia się groźnego wirusa.

28 stycznia WHO ostrzega, sytuacja z wirusem jest bardzo poważna. WHO ostrzega, iż wirus może być groźniejszy niż najgorszy zamach terrorystyczny.

30 stycznia: Prezydent Donald Trump występuje na wiecu  Iowa. Prezydent mówi, że współpraca z Chinami w sprawie wirusa jest doskonała. W USA zarażonych jest tylko kilka osób, nie ma więc żadnego zagrożenia.  Prezydent zapewnia, że będzie dobrze.

2 lutego. Prezydent występuje w „Hannity show”. Prezydent po raz kolejny bagatelizuje zagrożenie.

10 lutego. Choć epidemiolodzy odradzają, prezydent występuje na dużym wiecu wyborczym w Manchester z stanie New Hampshire. Prezydent informuje o swojej rozmowie telefonicznej z prezydentem Chin XI, któremu dziękuje za skuteczną walkę z wirusem. Prezydent zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą.

Do tego czasu podjąć można było wiele działań, niestety ostrzeżenia jakie napływały zostały zignorowane. Zbyt późne działanie przyczyniło się nie tylko do wielu zgonów, ale znacznie zwiększyło straty gospodarcze.

7 maja media informowały, iż prezydent odrzucił rekomendacje CDC dotyczące otwierania gospodarki. Prezydent podkreślił, iż to kompetencja poszczególnych stanów. Pokazuje to, iż praktycznie nie ma polityki na szczeblu federalnym. Nie wróży to nic dobrego.

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: