W stolicy świata Waszczykowski głupoty nie wciśnie

3
363

MSZJutro, czyli w poniedziałek rozpoczyna się robocza wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, w Waszyngtonie. Waszczykowski przyjedzie do stolicy świata, tuż po śmierci sędziego Sądu Najwyższego Antonina Scalii. Scalia, wybitny prawnik włoskiego pochodzenia, zmarł w wielu 79 lat. Jego śmierć i nominowanie następcy może zburzyć układ sił w Sądzie Najwyższym, gdzie przewagę do tej pory posiadali konserwatyści. Politycy, niezależenie od wyznawanych poglądów, mówią o zmarłym prawniku wyłącznie w samych superlatywach. Waszczykowski rozpocznie więc wizytę w momencie, gdy w prasie i na Kapitolu. sporo mówi się o problematyce związanej z Sądem Konstytucyjnym. Powiedzmy sobie szczerze, Waszczykowski nie przekona Amerykanów do rozwiązań PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Pisali o tym zresztą senatorowie USA, w liście do Beaty Szydło.

Kilka dni temu, przebywał w USA zastępca Waszczykowskiego, minister Dziedziczak, spotkał się on z senatorem Durbinem (D-IL), który podpisał list do Szydło. Dziedziczak nie przekonał go do racji, dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Kiedy zapytałem Dziedziczaka jak przekonać Amerykanów, do działań rządu, dotyczących zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym? Zapadło wymowne milczenie. Dziedziczak nie przytoczył żadnego argumentu. Po śmierci sędziego widać, z jak wielkim szacunkiem świat polityki odnosi się w USA do Sądu Najwyższego, który jest także Sądem Konstytucyjnym. W tej dziedzinie działań rządu nie, da się wytłumaczyć i Waszczykowski nie ma co liczyć na oklaski, z pewnością usłyszy wiele gorzkich słów.

Tradycyjnym tematem rozmów, ma być zniesienie wiz. Krytyka działań rządu, setki artykułów w prasie amerykańskiej nie przybliżą Waszczykowskiego do zniesienia wiz. Tutaj jest jednak ważniejsza sprawa. Niewielka grupa polskich zdrajców, walczy po stronie ISIS. Czy wszystkich zidentyfikowały polskie służby? Historia z Polakiem z Norwegii, wiozącym materiały wybuchowe do Polski, przeczy temu stwierdzeniu. Polski kontrwywiad zdobywał placówkę NATO w Warszawie. Przede wszystkim nastąpiła tam czystka powodująca, że tak naprawdę, Polska pozbawiona jest w tej chwili kontrwywiadowczej osłony. Czy ze względu na bezpieczeństwo USA można dopuścić, aby ludzie ci, którzy na przykład walczą po stronie Państwa Islamskiego, zyskali możliwość podróżowania do USA bez wiz?

List KODCzystka w służbach rodzi także pytanie o bezpieczeństwo informacji niejawnych dotyczących NATO, zwłaszcza, że partia Putina jest w Polsce liczna i niestety coraz częściej partia rządząca do niej się zalicza. Polsce coraz bliżej do Węgier, zaś tuż przed przyjazdem do Waszyngtonu, Victor Orban z wielkimi honorami podejmowany był w Moskwie. Orban głośno domagał się tam zniesienia sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainie.

Chyba także po raz pierwszy w historii, kurs polityki brytyjskiej, który może prowadzić do wyjścia tego kraju z Unii, stanął w jawnej kolizji z narodowym interesem USA. Interesem tym jest silna, zjednoczona Europa, która politycznie i gospodarczo, ale i również militarnie będzie w stanie przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi. W Waszyngtonie z wielkim niepokojem obserwują sytuację w Mołdawii. Czy Europa będzie w stanie wspólnie działać w tej sprawie? Na razie wcale nie jest to pewne.

W wypowiedziach prasowych Waszczykowski mówił też o Smoleńsku, będzie pytał o ewentualne dane wywiadowcze, czy inne dotyczące lotu do Smoleńska. Zgroza… Minister nie uniknie także pytań dotyczących ustawy o prokuraturze, czy likwidacji służby cywilnej, czy ustawy o inwiligacji  obywateli. W Waszyngtonie istnieje także komórka KOD, która, w co wierzę powita ministra.

Waszczykowski rozmawiać będzie o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, choć tutaj decyzje już zapadły, na razie nie będzie stałych baz NATO, natomiast rotacyjnie przebywać będą jednostki biorące udział w manewrach. Aktualne jest dokończenie budowy tarczy antyrakietowej, aczkolwiek ona, nie jest elementem obrony przeciwko Rosji, jak i stworzenie w Europie Środkowej składów sprzętu dla dla dwóch natowskich brygad pancernych.

O czym się jeszcze Waszczykowski może dowiedzieć? Dla Ameryki w regionie najważniejszym partnerem politycznym i gospodarczym są Niemcy. Niemcy dodatkowo zyskują na znaczeniu w związku z niebezpieczeństwem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Jeżeli polska polityka mówi o sojuszu z Brytyjczykami, to jest to kurs obliczony, na wzmacnianie Niemiec. Im więcej będzie eurosceptycyzmu w Polsce i w Europie Wschodniej, tym większa rola Niemiec, w polityce USA. Dla Amerykanów oczywistym jest, że wyjście Brytyjczyków z Unii oznaczać będzie przeniesienie się „ londyńskiego City” do Frankfurtu nad Menem. Frankfurt stanie się finansową stolicą świata. Obserwując transakcje na giełdzie widać, że amerykańscy inwestorzy chcą być gotowi na taką ewentualność. Waszczykowski pewnie więc dowie się, że nie ma drogi do Waszyngtonu, z pominięciem Berlina. Chcecie baz NATO, to po rozwiązaniu sprawy kosztów, najpierw przekonajcie Berlin – usłyszy.

list 2Wizyta Waszczykowskiego w Waszyngtonie odbędzie się w cieniu mało udanej wizyty premier Szydło w Berlinie, jak i w cieniu jego kompromitujących wypowiedzi o rowerzystach i jaroszach. Waszczykowski nie może liczyć także na brak wiedzy rozmówców. W amerykańskich mediach, tych kształtujących poglądy elity politycznej, w stolicy świata, ukazało się w ostatnich kilku tygodniach, wiele pogłębionych analiz dotyczących wydarzeń w Polsce. Jeżeli chodzi o PiS to w przypadku Ameryki można mówić o medialnej katastrofie ekipy PiS. To także Waszczykowskiemu nie ułatwi rozmów.

Już po opublikowaniu tego komentarza opublikowano także list KOD Polonia w USA do sekretarza Johna Kerry. Publikujemy także i ten list.

Andrzej Jarmakowski

Foto: http://www.rdc.pl

3 Komentarze

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: