W Pruchniku popis polskiej ciemnoty i głupoty

2
1091

Pruchniku, doszło do sądu nad Judaszem, Kukłę Judasza Żyda, odpowiadającą stereotypom, Żyda z pejsami bito, kopano, poniżano w każdy możliwy sposób. W inscenizacji uczestniczyły dzieci, które biły  i kopały Żyda. Sprawa jest dziwna,  gdyż już w XIX wieku Kościół katolicki zakazał tego typu inscenizacji, przypominając, iż Jezus zginął na krzyżu za wszystkich ludzi. Oglądając taśmy wideo z tego co działo się w Pruchniku, wierzyć się nie chce, że w tym mieście nie znalazł się nikt, kto poszedł po rozum do głowy, nie znalazł się żaden ksiądz, który zakazałby tego antychrześcijańskiego obrzędu, zwłaszcza, że sprawa działa się w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, tuż po serii zamachów w Sri Lance.

Na nagraniach wideo słyszymy jak dorośli mówią swoim dzieciom, kopnij Go w brzuch! nie bój się! To uczenie agresji i chamstwa.

Niestety, widziała to nie tylko Polska. Oświadczenie wydała także Konferencja Episkopatu Polski.” Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w oświadczeniu.

Kongresu Żydów czytamy , że źródłem zaniepokojenia Kongresu były doniesienia o tym, że powieszona i spalona podobizna Judasza „była wykonana w taki sposób, by wyglądać jak stereotypowe wyobrażenie Żyda”.

Moim zdaniem sprawy nie załatwia oświadczenie Episkopatu Polski, oświadczenie Konferencji Episkopatu, ucieka od istoty problemu.  Jest jeszcze sprawa księży katolickich w Pruchniku, którzy dopuścili do tego zaistnienia do tego żałosnego wydarzenia.  W oświadczeniu nic nie słychać, aby Konferencja Episkopatu postulowała wyciągniecie wobec duchownych w Pruchniku, stosownych konsekwencji.

Miasto leży nad rzeką Mleczką, na południowych krańcach powiatu jarosławskiego, przy drodze z Rzeszowa do Przemyśla. Miejscowość zabytkowa – charakterystyczne drewniane domy z podcieniami. W Pruchniku mieszkali przed wojną Polacy Żydowskiego pochodzenia, zginęli w czasie wojny w obozie w Bełżcu.

W Pruchniku działa między innymi parafia św Mikołaja Biskupa. Jej proboszczem jest prałat: Piotr Kafednder. W parafii jest dwóch wikarych.

Wydarzenia w Pruchniku, skompromitowały Polskę, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Przyczyniła się do tego bierna postawa duchownych. Dodać należy, że wydarzenie to miało miejsce w pobliżu Kościoła.

Takie popisy świątecznej głupoty utrwalają stereotypy Polaka antysemity. Sami je tworzymy, z powodu głupoty części rodaków i katolickich duchownych w Pruchniku.

Foto: Donald

2 Komentarze

    • Poraza? A Zydzi co robia? Pracuje w zydowskiej szkole i co roku na swieto Purim przygotowujemy przedstawienie -Zydzi wieszaja na szubienicy i bija kukle Hamana…przebranego w czarna sutanne (…?) Jakos to nikogo nie poraza. Swietuja wtedy, przebieraja sie, bawia, podarunki sobie rozdaja…i to jest OK!??? Jesli tak, to dlaczego nasze tradycje tak ich bola? Co gorsza, Polacy nie znajacy histori sa porazeni…

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: