W odpowiedzi na list Marszałka Senatu do Polonii

75
4767

Marszałek Senatu                                                           Chicago 11 lutego 2018 roku

Stanisław Karczewski

Panie!

Zapoznałem się z listem jaki wystosował Pan do środowisk polonijnych. Ponieważ od kilkudziesięciu lat jestem Polonią, czuję się w obowiązku w odpowiedzieć na Pana list. Muszę odpowiedzieć, gdyż po 1989 roku mogłem być dumny z Polski, jako kraju, który stał się liderem pozytywnych przemian w swoim regionie. Duma rozpierała mnie, gdy Polska wstępowała do NATO i Unii Europejskiej. Dla mnie, dawniej uczestnika opozycji demokratycznej, organizatora historycznego I Krajowego Zjazdu Solidarności w Gdańsku, były to wspaniałe chwile, oto rzeczywistością stawało się coś, coś jeszcze kilka lat wcześniej stawało się sennym marzeniem. Duma rozpierała mnie, gdyż Polskę stawiano  za wzór udanej transformacji. Polska stawiana była za przykład nie tylko udanej transformacji, ale i gospodarczego i politycznego sukcesu. Duma rozpierała mnie, gdy Jerzy Buzek zostawał przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a później Donald Tusk Przewodniczącym Komisji Europejskiej.   Kiedy wraz z przyjaciółmi w połowie lat siedemdziesiątych rozpoczynaliśmy długi marsz do wolności, nie przypuszczałem, że tak szybko Polska stanie się  “championem” w dziedzinie praw człowieka”, będzie stawiana jako przykład szanowania praw człowieka.Jak się okazało, naiwnie uważałem, że tak już zostanie, że mogę uznać iż moje pokolenie dobrze wykorzystało swój czas na ziemi, to nie moja myśl, powiedział mi tak Lech Kaczyński,  podczas ostatniej okazji, gdy mogliśmy dłużej porozmawiać, wspominając nasz pobyt w „internacie”.

Niestety, gdy zdobyliście władzę w Polsce, wszystko runęło.  Runęło nie z powodu urojonego antypolonizmu, ale z powodu antydemokratycznych zmian wprowadzanych w kraju, przez Pana środowisko polityczne.  Taki człowiek taki jak ja, które życie poświęcił sprawie praw człowieka, wobec tych zmian, wobec likwidacji fundamentalnych zasad demokratycznych jak Trójpodział władzy, nie mógł pozostać obojętny, znowu musiałem biegać pod polskie placówki dyplomatyczne, aby wyrazić swój sprzeciw wobec likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, który zamieniliście w atrapę, wobec zawłaszczenia mediów publicznych i uczynienia z nich prymitywnej propagandowej szczekaczki.  W końcu nie mogłem pozostać obojętny wobec politycznego podporządkowania sobie sądów.  Moi amerykańcy przyjaciele zachodzili w głowę, cóż takiego się stało, iż naród, który tak długo walczył o wolność, tyle wycierpiał, właśnie z powodu braku wolności, teraz gotów jest tej wolności się wyrzec, ginąc w mrokach satrapii. Krytyka ta nie wynikała z niechęci do Polski, czy antypolonizmu,  ale z troski o stan demokracji. Krytyka Pana partii, słuszna zresztą, a antypolonizm to dwie różne rzeczy.

W liście prosi Pan o dokumentowanie przypadków antypolonizmu, uzasadniając tym potrzebę uchwalenia tej złej ustawy o IPN pisze Pan: „najwyższy czas, żeby wolna od 29 lat Polska upomniała się o prawdę historyczną”.  A wcześniej się nie upominała? Co za bzdura!

Panie!

W ostatnich latach termin „polskie obozy śmierci” praktycznie zniknął, jeżeli gdzieś się ukazał reagowały polskie placówki dyplomatyczne.  Nikt nie przypisywał Polsce odpowiedzialności za Holocaust. W swoim liście tworzy Pan urojoną rzeczywistość jakiegoś ataku na Polskę. Tak, jak wiem, Wy potrzebujecie wroga, potrzebujecie go nieustannie, dla uzasadniania swojej durnej polityki. Dla utrzymania poparcia odwołujecie się do najgorszych naszych tradycji jak nacjonalizm i antysemityzm.

Nowelizacja ustawy o IPN w ogóle była niepotrzebna, zaś uchwalony tekst oznacza wizerunkową katastrofę dla Polski. To już wiemy i widzimy. I tego nie zmienią ani apele, ani nawet szybka nowelizacja ustawy o IPN. Wizerunkowa katastrofa już nastąpiła. Mieszkając poza Polską widzę to doskonale. To Senat, którego jest Pan Marszałkiem do tej katastrofy doprowadził i Pan wraz z liderami swojej partii jest, za to odpowiedzialny.  Historia Pana partię surowo za to osądzi. Poprawa wizerunku Polski, likwidacja strat nią spowodowanych tą nie przemyślaną, głupią ustawą, tym bublem prawnym zajmie lata.

Mieszkając w Ameryce miałem to szczęście, i przywilej, że mogłem zapoznać się z relacjami wielu ocalonych z Holocaustu. Relacje te, oprócz przykładów polskiego bohaterstwa, opisują także, haniebne, zbrodnicze czyny, jakich dopuścili się nasi rodacy. Żadna polska –izraelska komisja, o której pisze Pan w liście, nie uchwali jednej, obowiązującej wersji historii, jak i Wy jej nie stworzycie. Relacje te mówią o winie konkretnych Polaków, nie obciążają narodu.

Ci którzy ocaleli z Holocaustu, przeszli rzeczy straszne, byli świadkami rzeczy strasznych,  na pewno nie przestraszą się jakiś polskich prokuratorów.  Trzeba być zupełnie pozbawionym sumienia, aby dopuścić do sytuacji, aby Ci świadkowie historii, także członkowie naszego narodu, mogli poczuć się straszeni się jakimś prokuratorem.Ich relacje winne się stać częścią naszej, polskiej historii, która, nie, zawsze była bohaterska, wspaniała, ale bywała także haniebna. Taka była prawda i nie da się przed nią uciec.

Tu dochodzimy do sedna. Ta ustawa, jak i wiele wcześniejszych , likwidujących niezależne sądownictwo stały się powodem, tego, że musiałem wstydzić się za Polskę, przede wszystkim za Pana środowisko polityczne.To Pana obóz jest źródłem i przyczyną negatywnych opinii nie tyle o Polsce, ile o rządzie PiS, a to dwie różne sprawy.

Cóż może obiecać Panu człowiek, który życie poświęcił sprawie praw człowieka. Mogę Panu obiecać, że solennie będziemy dokumentować wszelkie przejawy nie urojonego antypolonizmu, ale naruszania praw człowieka w Polsce. Tak, będziemy dokumentować i będziemy donosić gdzie się da, w sprawie procesów na przykład za noszenie białej róży w klapie i wszelkich innych, jakie być może wytoczycie w przyszłości. I proszę mi nie opowiadać farmazonów o donoszeniu na własny kraj!Prawa Człowieka mają uniwersalny charakter i ani Pan, ani Pana obóz polityczny nie prawa kogokolwiek pozbawiać tych, fundamentalnych praw.  Uczynię co w mojej mocy, aby fałszywie oskarżani nie byli anonimowi, aby ich historie stały się znane światowej opinii publicznej. Na to może Pan liczyć i to Panu solennie obiecuję.

Andrzej Jarmakowski

75 Komentarze

 1. Poruszająca odpowiedź, świadczy o mądrości, doświadczeniu, Ale i wiedzy, jest wspaniała przeciwwagę dla durnej Polonii, o której głośno w Polsce.

  • Glosno, ale sadze, ze durnota Polonii odpowiada tej w kraju. W USA na PIS glosowalo okolo 17 tysiecy ludzi, to jest kropla w morzu w porownaniu z milionami w Polsce,ktore nie wziely udzialu w glosowaniu.

 2. Swietna odpowiedz I ja mieszkajaca za granica tez sie pod nia podpisuje. Chcialambym tylko wiedziec czy ten list naprawde dostal pan marszakek Karczewski.

   • To co Pan napisał jest prawdą , taką prawdą , że trzeba się wstydzić i być przerażony jakie szkody i krzywdy wyrządza partia pis pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego Polsce i Polakom. Działania tej partii , a w zasadzie jednego sprawczego człowieka stawiają pytanie, jak się w przyszłości ustrzec , by partia mająca poparcie 18 % społeczeństwa nie mogła wprowadzać tak drastycznych zmian , które niszczą działania tylu wspaniałych ludzi w okresie 28 lat transformacji. Działania takich ludzi muszą być dokładnie rozliczone i z całą surowością osądzone, a sprawcy takich działań na zawsze odsunięci od działalności publicznej . Muszą nastąpić zmiany w Konstytucji poprzez referendum ,że kto dokonuje zamachu na demokrację musi się liczyć z konswenkcjami , jak delegalizacja partii, czy organizacji partyjnych , a czołówka takiej partii pozbawiona praw wyborczych . Tak by nikt więcej nie podnosił ręki na Polskę , mówił Polska to ja, suweren dał mi prawo do każdych zmian , a zmiany były wymuszane i podparte działaniami sił policyjnych różnych rang. Bo widać ,że nie wszystkim demokracja się podoba, chcą wprowadzić swoje wersje, u nas ;kaczyzm: nie przejdzie , bo on prowadzi Polskę do samotnej wyspy w środku Europy.

   • “Panie”

    a kiedyś pisywał “Pan” zupełnie sensownie i prawie bezbłędnie … co się stało?

   • Szanowny Panie Jarmakowski;
    Przywraca mi Pan wiarę w to, że są jeszcze normalni ludzie wśród Polonii. Wstyd mi za te kołtuństwo i cebulactwo, co wystawia nam, Polakom złą opinię, jak ci, co mentalnie zostali w latach 80 tych i wydaje im się, że cała Polska wygląda tak jak oni. Ich ciemnota poraża, nie byli w Kraju od lat, pewno boją się ruszyć poza Jackowo, i żyją oczernianiem i szkalowaniem Polaków.
    Dziękuję Panu za ten list !

   • Panie, pierwsze wrażenie jakie jest to Pana brak szacunku dla Marszałka RP,nie ważne czy Pan go lubisz czy nie. Niestety wpisuje się Pan w styl “totalnych” zarówno polityków jak i dziennikarzy a raczej obrońców odsuniętych od koryta. Łatwo Panu jest się wypowiadać o Polsce mieszkając w normalnym kraju. Wróć Pan do Polski i pracuj za 2000 tys.spróbuj utrzymać rodzinę,kupić mieszkanie. Po coś Pan uciekał do USA a nie został i zmieniał Polski jak Pan ją tak bardzo kochasz.

    • To przyjedź,Pan i zobacz, jak wszystkie fakty tego listu potwierdza smutna proza życia zwykłego szarego człowieka, któremu zabrania się mówić prawdę, bronić wartości najważniejszej: wolności konstytucyjnej! Straszy się więzieniem i restrykcjami za prawdę historyczną, za prawo kobiet do samostanowienia o własnych wyborach, dotyczących świadomego macierzynstwa.To rząd, który manipuluje opinią i podporządkowuje ustwaodawstwo partyjnym interesom. Nepotyzm, kolesiostwo, nieudacznictwo, popieranie faszyzujących i nacjonalistycznych zachowań ONR, prymitywizm zachowań posłów na forum Izby Najwyższej Parlamentu Europejskiego, roszczeniowy stosunek wobec racji cywilizowanych narodów, niegdysiejszych partnerów z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy…
     ,, Ojczyznę ,,dojną racz dać nam, Panie”! I tak jak życzył sobie rezydent Duda – doją nasz kraj i dziesiątkami tysięcy obdzielają się, przyznając sobie nagrody w ministerstwach i kancelarii rezydenta pałacu, a maluczkich traktują ,, jałmużną 500+” dla wybranych dzieci, seniorów kompromitującą waloryzacją emerytur i rent rzędu~20- 50 zł….
     Proszę oglądać media niezależne, to potwierdzi Pan fakty, które pojawiają się w komentarzach Polaków, również tych z amerykańskiej Polonii.Jeśli urabia ją sobie Pan z przekazu ,,Radia Maryja” i TVP publicznej, i zacietrzewionych w swych opiniach przeciwników nowoczesnego, demokratycznego państwa, to gratuluję dobrego samopoczucia w ślad za rzeczywistą degradacją naszej demokratycznej Ojczyzny.

   • Potwierdzenie może Pan mieć, ale przecież ten Pan nie ma honoru i zatwierdza to co mu Kaczyński rozkaże. Dla tego Pana Naród Polski nie ma znaczenia, tylko wybór ( pamiętamy jak sobie wybierał funkcje marszałka) i kasa!

  • nawet jak dostał ten list to powiesił w toalecie. Oni tacy są..gówna z nieba lecą a Oni mówią , że deszcz !

 3. super napisane tyle ze temendy pisowskie powiedza ze to jakis agent przeciwny ;;dobrej zmianie;; do tych zaczadzonych zadne racjonalne argumenty nie przemawiaja

 4. Jutro ścierwomicrophone wraz ze skurwielem toruńskim puści stosownego pawia że pan jesteś woda na młyn odwetowców.

 5. Dziękuję Panu za tak wspaniałą odpowiedź, ale czy ona dotrze do świadomości takiego człowieka jak Karczewski, wątpię.

 6. Podpisuję się obydwoma rękami pod Pana listem..!!!Ma Pan całkowitą rację .Ja znam wojnę tylko z opowiadań rodziców ,książek i filmów i wiem ,że byli bohaterowie i szmalcownicy wśród Polaków .Nie jesteśmy Mesjaszem narodów.Jednak to ,co teraz robia obecnie rzadzący Polską jest tragiczne.Potrzeba nam tu w Polsce więcej takich głosów jak Pan ….Nadzieja umiera ostatnia.

 7. Antypolonizmu należy szukać przede wszystkim w Prawie i Sprawiedliwości.
  Jest to partia która składa się ze złych i bezinteresownie nieżyczliwych wszystkim ludzi, na czele której stoi prawdziwy wzorzec z Severs będący uosobieniem zła Jarosław Kaczyński.

 8. Czyżby nareszcie środowiska polonijne się obudziły? Nigdy nie jest za późno. Boję się tylko, że Pana głos jest odosobniony, a większość Polonii dalej popiera pis ( i poprze w najbliższych wyborach ). Obym się myliła. Może nadszedł czas refleksji.

 9. Swietne – podpisuje sie pod tym obiema rekami 🙂 Szkoda, ze to nie trafi “pod strzeche” do adresata; tam w ogole nic nie trafia. Szybciej nauczy sie nacpanego i pijanego pawiana spiewac hymn francuski po francusku, niz adresat cos z tego listu zrozumie.

 10. Wyjechalam z Polski 30 lat temu. Obserwowalam caly czas zmiany jakie dokonaly sie w Polsce po 1990 roku. Bylam dumna z Polski, Polakow, demokracji, bogaceniu sie moich rodakow, to ze mogli bez problemu podrozowac po calej Europie i nie tylko. Zabieralam znajomych Niemcow do naszego kraju, zeby zobaczyli jak piekna jest Polska. To co partia PiS zrobila przez ostatnie 2 lata przeraza mnie. Przeraza mnie podzial jaki dokonal sie w Polsce na tych lepszych i gorszych. Przeraza nienawisc do tego co inne, przerazaja ich klamstwa z prezem na czele. Znajomym Niemcom odradzam podroz do Polski, bo mam obawy, ze moga zostac pobici w miejscu publicznym za jezyk niemiecki. Polonia jest tez podzielona. Uwazam, ze nie powinni miec prawa glosu w wyborach, jezeli mieszkaja np. powyzej 5 lat za granica. Nadzieja, ze takie osoby jak pan Andrzej Jarmakowski beda mialy wplyw na to, co sie teraz dzieje w Polsce.

 11. Dzieki za panski list. Nie wroze mu powodzenia, ale chociaz przez chwile mozna bylo sie poczuc lepiej. Mozna bylo zapomniec o tych zaskoczeniach i pytaniach ze strony ludzi, ktorzy o Polsce wiedza malo, a o zaszlosciach
  w historii polsko-zydowskich stosunkow dowiaduja sie czesto teraz.

 12. o jakim trojpodziale wladzy w Polsce jest mowa? Mieszkacie w USA I porownajcie
  1. czy w Polsce wyborca ma wplyw na wybor sedziow? a jak jest w USA? o co jazgot nie rozumiem
  2. Jak moze byc poslem czyli nalezec do wladzy wykonawczej czlonek rzadu Jak czlonek rzadu moze procedowac ustawydla siebie ktore bedzie wykonywal? Nieporozumienie
  3. Czy w USA ktokolwiek z rzadu jest kongresmanem?.
  4. Czyz nie jet tak ze w USA sedziow do sadu najwyzszego przedstawia kongresowi prezydent a oni czyli politycy zgadzaja sie lub nie ?
  W Polsce nie bylo I nie ma trojpodzialu wladzy
  Ogolnie mowiac w Polsce obowiazuje dalej komuna Dla przykladu:
  Dawniej byl wojewoda I 1 sekretarz KW. Dzisiaj jest wojewoda I marszalek wojewodztwa. Wojewoda nominowany przez Warszawe /czytaj rzad/. Pytam sie po co? skoro spoleczenstwo wybralo marszalkow?
  Dalej przywozi sie z Warszawy ludzi w teczce do wyborow w regionach jak za czasow PRL/ Ulubienica Kaczynskiego Krupka w Swietokrzyskie, Ziobro z Krakowa w Swietokrzyskie, Schetyna z Wroclawia w Swietokrzyskie itp..itd. Dlaczego wojewodzctwa nie maja I nie mogamiec autonomi czegos na wzor tutejszych stanow czy landow w RFN.?Czyzby Warszawa bala sie stracic wplywy albo za duzo jest tam tych ktorzy cisna sie do stolkow a tam stolkow brakuje dla wszystkich chetnych? Dalej czy ktos znajdzie sie na liscie wyborczej decyduja 1 sekretarze /Schetyna,Kaczynski/ Przedtem byl 1 pierwszy sekretarz teraz jest kilku.
  Popieram ape I w tej sprawie nie powinno byc podzialowl

 13. Pański list do marszałka senatu w pełni oddaje to, co czuje większość uczciwych obywateli naszej Ojczyzny. Jednakże, znając perfidię poczynań tego rządu a szczególnie ich biura propagandy i zależnych od nich finansowo dziennikarskich agitatorów, proszę się nie zdziwić, że zostanie Pan zaatakowany przez centralę sakiewiczowskiego szamba szumnie zwącego się „Gazetą Polską” albo jakiś lokalny klubik-szambo GP w Stanach Zjednoczonych gromadzące zakompleksionych i niedouczonych kaczystów.

 14. Reprezentuje Pan poglady minimalnej czesci Polonii.
  Wstyd, ze tak wyksztalcony czlowiek powtarza nonsensy z Gazety Wyborczej, Newsweeka czy TVN, zamiast samodzielnie pomyslec, a gloryfikowanie ”bialych roz”, noszonych przez rozrabiaczy z Obywateli.PL to juz poptrostu skandal.
  PiS popiera juz prawie 50% obywateli Polski, i bedzie coraz wiecej.

  • Jezeli -jak pan profesor twierdzi, ze jest to ‘minimalna czesc Polonii’ to dlaczego na ponad dwadziescia komentarzy jest tylko jeden krytyczny?
   Gdyby PiS mial poparcie w granicach 50% byloby wowczas ok. polowy glosow popierajacych obecne ‘posuniecia’ rzadu. Dlaczego tak nie jest ponie Polonusie z L.A.?

   A moze jest tak, ze obecny elektorat PiS-u nie korzysta z komputera?
   Jezeli ta ocena okaze sie trafna to wniosek z tego wyplywa tylko taki, ze to elektorat posuniety w latach a wiec sluchacze i sluchaczki Radia torunskiego i widzowie tejze ‘telewizji’, ktorzy sa przez te media zmanipulowani nie tylko politycznie ale I co jest najbardziej prawdopodobne pod wzgledem wyznaniowym.
   Reasumujac;
   Poparcie nie bedzie wzrastac, jak pan twierdzi, ale w naturalny sposob odchodzic bezpowrotnie.
   Zostana zastapieni nowym elektoratem, ktory nie da sie oszukiwac a do niego szybko dolacza ci co zrozumieja, ze zostali kupieni za 500+.
   Oczywiscie zostana jeszcze bojowki neonazistowskie do ktorych PiS ‘puszcza oko’ a kosciol jednoczy I udziela nie tylko milczacego poparcia. Ale tymi pierwszymi zajmie sie Kodeks karny a tym drugim z czasem narod pokaze gest Kozakiewicza. Im szybciej sie to stanie tym lepiej dla wszystkich.

   • Droga pani!
    Nie każdy czyta takie rewelacje w tak popularnym miejscu. Podejrzewam, że 95% nawet nie wie o istnieniu tegoż. To jak u diabła spodziewać się można połowy komentarzy krytyki?
    Posługuje się pani dawno wygasłymi stereotypami o wieku. Polecam wyniki sondaży – w Polsce według pani teorii żyje obecnie 50% społeczeństwa powyżej 60 lat. No gratulacje !
    Poparcie wzrasta i będzie wzrastać. Wszyscy widzą, że czasy złodziei, kombinatorów, układów, cichych szemranych interesów i ubeckich powiązań już minęły i nareszcie jest normalnie.
    Na pohybel pseudo polskim elitom.

    • Heh sondaże polecam poczytać na temat tego gdzie i w jaki sposób są przeprowadzane i nagle czar pryśnie naprawdę polecam poszukać informacji w temacie

    • Ochhhh! Grzesiu.
     Piszesz;
     ‘’Na pohybel pseudo polskim elitom.’’
     Pohybel to wyraz pochodzenia ukraińskiego oznaczający ‘zgubę, zatracenie; szubienicę’ (Słownik języka polskiego pod red. M. Szymczaka)
     Cecha znamienna dyktatorow bylo to ze pozbywali sie w ten czy inny sosob elit.
     Stalin kontynuowal dzielo poprzednikow mordujac rosyjskie elity nie tylko poprzez wycienczajaca prace.
     W konsekwencji doprowadzilo to do tego, ze na stanowiskach, ktore wymagaly trzezwego i logicznego myslenia oraz odpowiedzialnego kierownictwa zasiedli aparatczycy bez wyksztalcenia i odpowiedniej wiedzy.Koniec znamy. Wymordowanie polskich oficerow w Katyniu to tez walka z elitami.
     Hitler po wkroczeniu do Polski wymordowal polskich profesorow.
     Wczesniej walczyl ze swoimi elitami palac ksiazki i zakazujac druku miedzy innymi takich autorow jak Einstein, Kafka, Hasek, Mann i wielu innych.Znamienne sa slowa; Chcesz pozbawic narod tozsamosci pozbadz sie jego elit.Ty Grzesiu niestety wPiSujesz sie ta retoryke co pozwala mi wyciagnac wniosek, ze manipulacja osiagnela swoje zamierzenie.
     Pustoglowymi latwiej kierowac i manipulowac oraz zastepowac ich nowymi pustoglowymi. I wszystko do tego zmierza za rzadow PiSu.

   • Co do komentarzy jeszcze to proszę zadać publiczne pytanie do redakcji dlaczego moderuje je i publikuje te w zgodzie z obowiązującym trendem?
    Kisicie się w tym stęchłym zapachu i narzekacie że wiatr nie wieje.
    Pozdrawiam moderatora!
    ŻENADA!!! JAK W UBECKIM PRL-u BRAWO! PATAŁACHY!

    • Polecam Grzesiu ogladac TVP Kurskiego w przerwach posluchac Radia z Torunia a dla rozrywki i duchowej odnowy TV Trwam tegoz samego wlasciciela.
     Koniecznie!

  • Dzięki, już myslałam, że oprócz lemingów nikt tutaj nie zagląda.
   Mam taką skłonność, że czytuję i z prawa i z lewa. Na list “Panie” (tak, tę formę powitania odebrałam jako skrajnie obraźliwą) nie mam argumentów, jest tak nasycony jadem. A tak na marginesie: jeśli chce się grać na emocjach, bo faktów niemal tutaj nie widzę, należy pisać poprawnie po polsku. Czego życzę redaktorowi i komentatorom.

   • @halina.
    ‘’Leming – ironiczne określenie osób mających liberalne poglądy polityczne i skupiających się na karierze zawodowej i pieniądzach[1]. Nazwa „lemingi” pochodzi od gryzoni, które rzekomo popełniają masowo samobójstwa[1].

    Według wyborców Prawa i Sprawiedliwości „lemingi” to bezfleksyjni wyborcy Platformy Obywatelskiej, którzy ulegają partyjnej propagandzie i bez zastanowienia głosują na daną partię[1]. Pojęcie zaczęło pojawiać się wśród konserwatywnych publicystów od połowy 2008[1]. Na przełomie lat 2010 i 2011 nowa znaczenie słowa „leming” zaczęło docierać do autorów związanych z innym światopoglądem. Od 2012 pojęcie zaczęli wykorzystywać dziennikarze i politycy[1]. Pierwszą publikacją prasową, w której znalazło się słowo „leming” jest prawdopodobnie opublikowany przez „Gazetę Polską Codziennie” list czytelnika z czerwca 2012. Tekst opublikowano pod tytułem Lemingi łykną wszystko[2].’’
    Tyle Wikipedia.
    Lemingi, gorszy sort, ubecja, osoby specjalnej troski, resortowe dzieci, zdradzieckie mordy – to tylko kilka okreslen jakich PiS I jego przedstawiciele uzywaja w stosunku do wspolobywateli, ktorzy maja odmienne poglady.
    Niestety jak widac maja one przelozenie na elektorat PiSu.
    Co podpowiada historia???
    Dziel I rzadz!
    Zaraz, zaraz kto stosowal w praktyce ten podly sposob sprawowania wladzy??
    Czyzby nie sam Jozef Wisarianowicz Stalin?

  • A skąd Pan wziął tę 50% coś Panu powiem mieszkam całe życie w niewielkim mieście znam tu ludzi,i tylko 2 osoby które popierają pis reszta ma dosyć ich rządów i to oddaję skalę tych państwowych sa razy.Proszę otworzyć oczy i się rozglądać kto popiera PiS -narodowcy,pseudo kibice,rasisci którzy chcieliby odseperowac Polskę od reszty świata,to elektorat pis

   • Panie Icku, kim jak kim ale polskim profesorem to ten pan nie jest używając takiej prokomunistyczno-lewackiej narracji. Prawdopodobnie jako TW UB lub SB (albo też jako zwykły szmalcownik)wyjechał do USA w celu rozpracowywania środowisk polonijnych, a teraz śmie popisywać się takimi plugawymi “zotymi myślami”.

  • Panie, nie podpisuj się pan, jako profesor bo nim nie jesteś. Żadna szanująca się uczelnia nie będzie tolerowała takiego gnoma jak pan. Pewno jesteś pan, jednym z nielegalnie przebywających w USA i takimi wpisami próbuje sie pan dowartościowywać. Jesteś pan szmalcownik, nic więcej ! Ciekawe ilu Polaków pan oszukał !

 15. Chyba najtragiczniejsze jest to, ze nie zaleznie od tego, ile glosow potepienia tutaj oddamy, ONI GWIZDRZA NA TO. Maja wladze i my wszyscy mozemy im skoczyc “tam gdzie oni moga pana majstra pocalowac”. Starsi kojarza Kobuszewskiego i Golasa.
  C.K. Norwid powiedzial kiedys, ze: “Umiemy sie tylko klocic albo kochac, nie umiemy sie roznic”, jak bardzo prorocze byly jego slowa.

   • Jak pan był prawdziwym profesorem czegokolwiek, to by się pan tym nie chwalił, nie podając jednocześnie nazwiska. Takich “profesorów” znam na pęczki. Najczęściej mają zawodówke.

   • @halina kaczmarczyk: coś się pani nieźle w głowie poprzestawiało. Niech pani sobie kupi słownik I nie kompromituje się więcej.

   • @halina kaczmarczyk: Jestem filologiem polskim po Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuję się w językoznawstwie. Zgadzam się z Panią co do błędu ortograficznego, ale… Błąd nie dyskredytuje jakości wypowiedzi. Często wynika bowiem z hiperpoprawności, z którą mamy tu do czynienia. Wszak ogólna reguła mówi, że “rz” piszemy po następujących spółgłoskach “b, p, d, t, g, k, ch, j, w”. Nikt z nas nie jest nieomylny. Pani również. Jeśli chce Pani pouczać innych, proszę nie sadzić dwóch “byków” w jednym zdaniu. Czasownik “gwizdają” jest formą archaiczną, której poprawność po raz ostatni dopuszczono w 1937 roku. Obecnie jest uznawana za niepoprawną. Zatem Pani wypowiedź trudno uznać za merytoryczną. Traktuję ją zatem jako bezwartościową i z gruntu złośliwą. Poza tym literówki zdarzają się każdemu. Zwłaszcza wtedy, jeśli ktoś pisze pod wpływem emocji. Prawdopodobnie długo hodowana nienawiść zupełnie Panią zaślepiła.

 16. Bardzo pieknie napisane Ale ja podam przyklad braci czechow Ktorzy korzystajac z doswiadczen polakow ktorzy jako pierwsi siegneli po wolnosc dla calej europy wschodniej poszli po rozum do glowy uchwalili ustawe w ktorej jasno napisali Kazdy kto zasiadal we wladzch komunistycznych nie moze startowac w wyborach do nowych wladz przez okres 10 lat i maja problem z glowy Pozbyli sie BOLKOW i teczek tajnych wspopracownikow i calej tej sitwy minionej epoki A unas ciagnie sie to latami i konca nie widac W naszym kraju przeprowadzono lustracje kosciola katolickiego Resta pozostala nienaruszona i mamy to co mamy Pozostali przy wladzy dawni piewcy ideologii maja sie dobrze powolujac sie na konstytucje ktora sami uchwalili zapewniajac bezkarnosc pozostalym i do niedawna pobierajac emerytury w kwocie 20 tys zlotych Jak dlugo to bedzie trwalo nikt nie wie Czekam kiedy POLSKA BEDZIE POLSKA

 17. Poczytaj Kazimierzu kto obecnie doszedl do wladzy ‘u braci Czechow’ I sie mocno zastanow czy maja problem z glowy.

  Co do tej lustracji Kosciola katolickiego o ktorej wspominasz – to wygladala tak jak ta obecna baza I slawna juz lista polskich zboczencow seksualnych – pedofili.
  Nie znalazl sie na niej nawet jeden ‘dusz pasterz’ z Kosciola katolickiego.
  Otworz oczy i nie powielaj jedynie slusznej wiary i politycznej linii programowej.
  Rozglosnia torunska to liche zrodlo informacji. Znajdz i poczytaj ilu niewinnym ludziom nie majacym nic wspolnego z aparatem represji odebrano emerytury i ile osob z tego powodu odebralo sobie zycie.
  Czy tak w/g Ciebie ma wygladac sprawiedliwosc ?
  Nomen omen przypomina czasy o ktorych sie czesto mowilo slusznie minione.
  Obecnie PiS gra przed oszukanymi Polakami role Janosika, ktory zabieral bogatym a rozdawal biednym roznica miedzy Janosikiem a PiSem jast taka ze ze pod przykrywka legendy o dobrym rozbojniku zabiera wszystkim a daje kosciolowi a ten jak najbardziej aprobuje taki rozboj na obywatelach zaslepiajac ich wrazliwosc mitem o sprawiedliwosci, narodowej dumie I wielkosci oraz wyjatkowosci Polski I Polakow.
  Kto nie kupi takiego ‘towaru’?

 18. Uważam, że takich listów do bandytów nie powinno się pisać nawet jakby były najbardziej piękne, kochane czy miłosne autora do sprawcy. Dzisiaj już nie mamy niepodległości a najazd PISizmu na Polskę. O niepodległość trzeba będzie walczyć od nowa i prawdopodobnie zbrojnie. Wyobrażmy sobie napisanie takiego listy tytułowane dla przykładu. Szanowny Panie Hitlerze albo Himlerze. Pan złamał “zasady”. albo ” Wielce wielmożny Panie Putinie. Czy Pan może ulec na naszą prośbę, że Pan nie ma racji. I to jest komicznie kiedy widzimy, że aresztuje się Frasyniuka. Czuję ciągle, że tak naprawdę nie wiemy o co chodzi?

 19. Balem sie zgola odmiennego stanowiska, widze jednak ze Polonia Ameryki w wiekszosci jest Polonia dziekuje za wspanialy list.

 20. Męczyło mnie to określenie PiS-u. Ciągłe odwołanie do Suwerena. Nareszcie doszedłem skąd ono się wzięło. Otóż po wprowadzeniu stanu wojennego niektóre środowiska zaczęły (na wzór Organizacji Bojowej PPS, albo AK ) tworzyć bojówki. (nazwa wzięta od bać się). Skład tych bojówek to pięciu członków. Każdy z nich obierał sobie pseudonim. Najważniejszą formą działania tych bojówek było ; cała piątka zbierała się w lokalu konspiracyjnym i się bała. Szefem jednej z takich bojówek był znany nam J.K. , noszący pseudonim „Suweren” , no i stąd ciągłe przypominanie „Suweren tego od nas wymaga”

 21. bardzo dobre argumenty. Kazdy taki glos jest na wage zlota zeby obudzic Polakow. Ludzie nie rozumieja jak bardzo szkodza Polsce popierajac PiS. Dostali 500 plus, tyrady o urojonych problemach jak antypolonizm czy przyjmowanie uchodzcow , ktorzy wcale nie chca przyjezdzac do Polski – i popieraja najbardziej pro kremlowska partie od 1989 roku :((
  PiS realizuje moskiewska antyzachodnia polityke.
  Nawet Komisja Wenecka stwierdzila ze ustawy o sadach maja cechy prawa bolszewickiego! …dramat w ciapki 🙁

 22. “większość Polonii dalej popiera pis ( i poprze w najbliższych wyborach )” — Zdecydowana większość Polonii nie głosuje bo nie uważa że ma moralne prawo narzucania Polakom w Polsce jak mają się rządzić. Proszę spojrzeć na liczby z ostatniego głosowania. Cały głos Polonii był tak maleńki że nie wybrałby burmistrza w miasteczku powiatowym.

 23. Andrzej Jarmakowski ! Pełen szacunek dla stanowiska Pana oraz Polonii , którą Pan w tym liście reprezentuje ! List powinien dotrzeć do możliwie najszerszego kręgu Polaków , szczególnie tych pro-pis . Mała jest nadzieja na zmianę ich sposobu myślenia , ale cóż , ponoć nadzieja umiera ostatnia ….. Przesyłam pozdrowienia i życzę wszelkiej pomyślności Antoni Murczek obywatel II – go sortu

 24. Adresat przeczytał. Czuje, że to prawda. On wie to od dawna, że źle wybrał i jest potępiony. Brnie dalej… To niewolnik.

 25. List Pana bardzo mi sie podoba. Zgadzam sie ze wszystkim. Nie moge zrozumiec dlaczego wsrod uczciwych ludzi pis ma zwolennikow. Pamietam jak Kaczynski glosil teze o rozdzale panstwa i Kosciola.I jak to wyglada teraz. Pmietam jak wymachujac swoja “teczka” pokrzykiwal – moja teczka jest sfalszowana, ale nie przeszkadzalo mu to przesladowac innych na podstawie “teczek” z tego samego zrodla. Pamietam slownictwo jakiego uzywal mowiac o przeciwnikach politycznych. Wydaje mi sie, ze nawet w okresie panowania “komuny” spoleczenstwo nie bylo tak spolaryzowane jak obecnie. “Wyksztalciuchy”, “oderwac od zloba”, “zdradzieckie mordy.” – to jezyk pisu. Czy mozna miec zaufanie do przywodcy, ktory uzywa takiego jezyka? Czy ktorekolwiek z posuniec pisu bylo dyskutowane w prasie o roznym “zabarwieniu”? Czy rozwazano “za” i “przeciw”? Smutne…

 26. Niezwykle trafny i merytoryczny opis sytuacji w Polsce. Nas tu, mieszkających w kraju nad Wisłą umacniają i podnoszą na duchu takie opinie, płynące z Polonii. Może wspólnie uda nam się przywrócić normalność w Polsce. Póki co dziękuję za ten list, choć obawiam się, że nikt, w tym marszałek, nie pochyli się nad jego treścią.

 27. Odpowiedź Andrzeja Jarmakowskiego jest dobitna i bardzo mądra. Jestem dumny, że polski naród ma tak wybitną polonię. Bo oprócz tej dobitnej odpowiedzi, jest jeszcze wiele naprawdę mądrych komentarzy. Będę teraz częściej zaglądać na strony progress for poland, pozdrawiam z ojczyzny

 28. Szanowny Panie Andrzeju! Bardzo dziękuję za ten prawy, odważny i jakże słuszny głos. Ci, którzy popierają antydemokratyczne i paskudne niemoralne zmiany w Polsce, to są ci, którzy mogą osiągnąć sukces czy dumę tylko poprzez dyskredytowanie innych. Nie rozumieją, że te zmiany uderzają także w nich. Tak w Polsce triumfuje obecnie kłamstwo i potwarz, bo są głośniejsze, ale wierzę, że w ostateczności wygrają prawda i przyzwoitość. Pana list w tym pomoże. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: