W Illinois zacięta batalia o budżet

0
380

houseStanowi ustawodawcy będą musieli w tym roku zrezygnować z części wakacji, wszystko z powodu braku porozumienia w sprawie budżetu na nowy rok fiskalny. Gubernator Illnois Bruce Rauner, przypomina swoim politycznym oponentom w Springfield, że wybrany został na urząd, aby w Illinois przeprowadzić gruntowne reformy. Nie zamierza rezygnować z chęci doprowadzenia do uzdrowienia stanowych finansów publicznych. Spiker stanowej legislatury Michael Madigan przedstawił budżet z ogromnym deficytem. Przewidywany deficyt miał wynieść 4 miliardy dolarów. Rauner zaś domaga się zrównoważenia budżetu. Nie zgodził się na proponowane przez Madigana podwyżki podatków. Już w tej chwili Illinois nie jest konkurencyjne w stosunku do sąsiednich stanów, podniesienie podatków i rozmaitych opłat doprowadzi, iż jeszcze więcej biznesów z Illinois będzie uciekać do Iowy i Indiany.

Oczywiście na sytuację w Illinois posiada także wpływ sytuacja w Wisconsin, gdzie gubernator Walker przeprowadził szereg koniecznych reform. Demokraci usiłowali go odwołać go z urzędu, ale działania te skończyły się fiaskiem.

W Wisconsin dyskutowano o wysokości zarobków sfery budżetowej, o tym, iż pracownicy prywatnego sektora później przechodzą na emeryturę, nie korzystają z wielu udogodnień jakie posiadają pracownicy stanowi. Dyskusja ta i sukces Walkera, ma wpływ także na sytuację w Illinois. Przez swoich oponentów politycznych Rauner przedstawiany jest jako facet z nożem w zębach, który pragnie odebrać stanowe fundusze dzieciom autystycznym i wielu innym potrzebującym. W wielu wypadkach niewiele ma to wspólnego z prawdą. Prawdą jednak jest, że Rauner proponuje obcięcie stanowych dla nowych imigrantów. Akurat te cięcia uważamy za uzasadnione i słuszne.

Oczywiście gubernator proponuje liczne cięcia wydatków, w tym likwidację kilku stanowych muzeów i wiele innych oszczędności. Stwierdza jednak, iż jest otwarty na propozycje, generalnym celem jest jednak zrównoważenie budżetu. Rauner nie ukrywa, że pragnie dokonać kompleksowej reformy stanowych funduszy emerytalnych, tworząc w ich miejsce fundusze podobne to 401 (k). Jego zdaniem taka reforma będzie dobrze służyła mieszkańcom stanu. Uchwalenie takiej kompleksowej reformy to jednak melodia przyszłości, na razie politycy będą poszukiwać kompromisu w sprawie stanowego budżetu. Znalezienie porozumienia nie będzie łatwe. Należy pamiętać o tym, iż używane argumenty nie zawsze znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Świetnym przykładem jest polonijna Trybuna Ludu, czyli „Dziennik Związkowy” bezkrytycznie powtarzający propagandowe hasła przeciwników obecnego gubernatora. O przebiegu batalii w stolicy stanu będziemy oczywiście informować. Dyskusja o stanowych funduszach emerytalnych jest konieczna, gdyż one właśnie są przyczyną zapaści stanowych finansów publicznych.

AJ

en.wikimedia.org / sala posiedzeń stanowej Izby Reprezentantów

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: