W Illinois Sąd konstytucyjny także niewygodny dla władzy

1
374
IllinoisSąd Najwyższy Illinois uznał za sprzeczne ze stanową konstytucją prawo, uchwalone przez stanową legislaturę, wspierane przez poprzedniego gubernatora Pata Quinna.

Za niekonstytucyjne sąd uznał rozwiązanie mające na celu rozwiązanie problemów dwóch funduszy emerytalnych, cierpiących na chroniczny brak funduszy. Chodzi o pracowników miejskich, bibliotekarzy, pracowników miejskich placówek medycznych oraz pracowników oświaty nie będących nauczycielami. Funduszom tym groziło bankructwo. Stanowi ustawodawcy zgodzili się na większe wpłaty ze strony miasta oraz redukcję świadczeń emerytalnych, co sąd uznał za niekonstytucyjne. W ogłoszonym w czwartek wyroku Sąd Najwyższy Illinois uznał, iż sprzeczne ze stanową konstytucją jest obniżanie, wcześniej obiecanych świadczeń.

Jednak w Illinois nikt nie chce likwidować stanowego Sądu Najwyższego, ani nie zastanawia się nad partyjną przynależnością sędziów, nikt jak Zbigniew Ziobro w Polsce nie grozi im odpowiedzialnością karną.

Sąd nie mówił skąd miasto powinno uzyskać dochody, zapewne przez podwyżkę podatków.  Ocenia się, iż w owych dwóch funduszach emerytalnych brakuje w sumie 8 miliardów dolarów. Wynika to  z faktu, iż nieodpowiedzialni lokalni politycy, uchwalali zobowiązania miasta wobec rozmaitych grup zawodowych, na spełnienie których brakuje funduszy. Ekonomiści wskazywali, iż już w momencie podpisywania umów oczywistym było, że miasta nie stać na takie zobowiązania.  Politycy odrzucali jednak takie argumenty, przyjmując zobowiązania, na które miasta nie było stać, kupowali polityczne poparcie związków zawodowych. To polityka skrajnie nieodpowiedzialna.

Można oczywiście doprowadzić do bankructwa funduszy, wówczas pracownicy skupieni w owych funduszach i tak dostaną znacznie niższe świadczenia. W przypadku Detroit było to około 20% obiecanej emerytury.

Trzeba pamiętać, iż inne miejskie  fundusze emerytalne także cierpią na niedostateczne finansowanie. Z ekonomicznego punktu widzenia widać, że miasto kupuje jedynie czas, nie podejmując działań zmierzających do rozwiązania tego problemu. Problemów miejskich funduszy emerytalnych nie załatwiła ostatnia podwyżka podatku od nieruchomości.

Foto: www.illinoiscourts.gov

1 Komentarz

  1. Obecne przywileje zwiazkow zawodowych sektora publicznego w Chicago sa wynikiem korupcji politycznej. Czyzby SN IL uwazal, ze korupcja polityczna jest dopuszczalna? Internetowa strona Chicago T. podaje informacje, ze Chicago traci najwiecej ludnosci w porownaniu do innych duzych miast amerykanskich. Los Detroit coraz blizej.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: