W grudniu ceny eksplodowały

0
90


Po dziesięciu latach ekspansji gospodarczej ryzyko spowolnienia jest bardzo aktualne, ale to inflacja może być największym zagrożeniem dla rynku, bo z ryzykiem spowolnienia inwestorzy są już oswojeni.

Świat przyzwyczaił się do niskiej inflacji. W USA inflacja wynosiła 1,5-2,0 proc., czyli była poniżej średniej historycznej. Z powodu polityki wielu banków centralnych wyceny akcji na giełdach wzrosły. Amerykańska giełda bije rekordy, pomimo narastających od wielu miesięcy obaw o globalną gospodarkę.

– Wzrost globalnej inflacji tylko o 0,5-1,0 pkt. proc. mógłby bardzo ograniczyć możliwości dalszego luzowania lub choćby utrzymania obecnej polityki przez banki centralne, co byłoby ciosem w koniunkturę rynkową – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Jeżeli ktoś obawia się skutków inflacji powinien rozróżnić wzrost cen w Polsce od tego co dzieje się w globalnej gospodarce.

– Możliwości zabezpieczenia się przed polską inflacją są niewielkie, są to głównie obligacje skarbowe, a nie podzielam poglądu, że dobrym sposobem są waluty obce  – komentuje ekspert XTB. – Natomiast przed inflacją globalną najlepszym sposobem może okazać się inwestowanie w surowce, bo w okresach zwiększonej inflacji ceny surowców szybko rosną.  Szczególnie interesujące mogą okazać się surowce rolne.

Od redakcji: Z tym, iż ceny w Polsce eksplodowały: Takiego wzrostu cen nie było od jesieni 2012 roku. W grudniu 2019 roku inflacja wyniosła aż 3,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,6 proc. w listopadzie – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. Bardzo podrożała żywność. Eksperci nie mają złudzeń: w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej – informuje business insider. Inflacja może przekroczyć 5%, a może poszybować jeszcze wyżej.

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: