W cenę złota uderzył strach czy wiadomość od Putina o szczepionce na koronawirusa?

0
84


W ciągu miesiąca cena złota wzrosła z 1 793 do 2 077 USD za uncję. Szybki wzrost do historycznego rekordu zamienił się w dużą przecenę. Co wywołało taką korektę?

W skali jednego miesiąca złoto podrożało (po korekcie) o 6,9 proc. Rekord padł 7 sierpnia. Jednak jego cena jest już niższa o 100 dolarów.

– Ten zjazd ceny w ciągu kilku dni wyniósł nawet ponad 200 dolarów- mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – To był efekt tego, że dane z USA dotyczące rynku pracy były lepsze od oczekiwań. Jest to skutek także tego, że D.Trump zdecydował się na podpisanie rozkazu wykonawczego o obniżce podatków i wsparciu finansowym dla bezrobotnych.

Zmieniło się nastawienie inwestorów wobec gospodarki USA, a skutki były widoczne w zmianie cen amerykańskich obligacji, których rentowność wzrosła z 0,5 do 0,7 proc.

Na zachowania inwestorów mogła też wpłynąć informacja przekazana przez W.Putina o wynalezieniu przez Rosjan szczepionki na koronawirusa.

– Ta informacja nie została potraktowana poważnie, ale stała się kolejną „cegiełką”, która przeorganizowała rynki – komentuje ekspert XTB. – Ten spadek cen metali szlachetnych jest jednak raczej przejściowy i należy spodziewać się kolejnych rajdów cenowych, zwłaszcza ze względu na politykę banków centralnych w postaci dodrukowywania nowych ilości gotówki.

Wideo i tekst: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: