Ustawa kagańcowa działaniem przestępczym

0
71


Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed gmachem Sądu Najwyższego przez Komitet Obrony Sprawiedliwości, niekwestionowany autorytet w dziedzinie prawa profesor Strzembosz, dawniej bliski przyjaciel polityczny Lecha Kaczyńskiego, podczas protestu zorganizowanego przed Sądem Najwyższym, skomentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę, nowelizacji ustaw sądowych. Według niego ustawa ta jest prowokacją. – Jest właściwie daniem w twarz Trybunałowi w Luksemburgu. Tam wypowiedziano się jednoznacznie, jaki organ może być organem sądowym – podkreślił.

Zdaniem Strzembosza Dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN jest „działaniem przestępczym”, a ukaranie przez nią sędziego Pawła Juszczyszyna jest „bezprawne i nieuzasadnione”

Zdaniem prof. Strzembosza podpisana ustawa zostanie prędzej, czy później zawieszona w jej wykonaniu. Jak dodał, wyjście z tej sytuacji jest proste. Wskazał w tym kontekście na projekt ustawy przygotowany przez Senat. Pytany, czy podpisana ustawa jest klasycznym przykładem łamania trójpodziału władzy odparł, że trójpodział ten jest w Polsce łamany od pięciu lat.

Prasa europejska pełna jest komentarzy dotycząca podpisania przez Dudę ustawy „kagańcowej”. Zdecydowanie przeważa opinia, iż zmiany w Polsce zagrażają porządkowi prawnemu w całej Europie.  Powstała więc sytuacja, w której sądy przestają być sądami, rząd zaś tak na dobrą sprawę przestaje być rządem, staje się zorganizowaną grupą przestępczą.  Europejski Trybunał Sprawiedliwości dał polskiemu rządowi czas do 12 lutego, a więc 7 dni na złożenie wyjaśnień.

Wideo: @Wolne Sądy

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: