USA, Kanada i Meksyk zorganizują piłkarskie Mistrzostwa Świata w 2026 roku

0
472

FIFA podjęła bardzo kontrowersyjną decyzję.  Drużyny sporo czasu spędzą w samolotach.  Mundial 2026 roku zorganizują trzy kraje. Dla mnie skandalem i wielkim niedopatrzeniem władz miasta Chicago jest fakt, iż na liście miast gdzie będą odbywać się spotkania finałów nie ma Chicago. W Kanadzie mecze odbywać będą się w Toronto, Montrealu i Edmonton. W Meksyku spotkania finałów odbywać się będą; Mexico City, Guadalajara oraz w Monterrey.

Natomiast w USA w następujących miastach: Atlanta, Baltimore,Boston,Cincinnati,Dallas,Denver,Houston, Kansas City,Los Angeles,Miami, Nashville, New York/New Jersey, Orlando, Philadelphia, San Francisco Bay Area. Seattle, Washington D.C. Fakt, iż spotkań nie będzie w trzeciej pod względem wielkości metropolii USA jest skandalem.

Inna sprawa, czy można się temu dziwić? Wystarczy jak fatalnie zachowuje się obsługa lotnisk w Chicago w stosunku do przyjezdnych!

Chicago straciło rzecz jasna mnóstwo pieniędzy, stracono znakomitą okazję do promocji miasta. Będziemy wyjaśniać dlaczego tak się stało.

Chicagowskie media lokalne informują, że burmistrz Chicago wycofał miasto z wyścigu o organizację spotkań, choć  delegaci FIFA odwiedzili stadion Soldier Field, gdzie hipotetycznie miały odbywać się spotkania. Problem polega na tym, iż organizacje takie jak FIFA, czy MKOL, stawiają określone warunki finansowe, domagając się od państwa finansowania inwestycji w infrastrukturę.  Łatwo to sobie wyobrazić w pitinowskiej Rosji, trudniej w demokracji.  Chicago nie potrafiło stworzyć systemu finansowania wraz z władzami stanu, gdy starało się o prawo do organizacji letnich Igrzysk Olimpijskich i przegrało w pierwszej rundzie.

Inna sprawa, że wiele wymagań stawianych przez FIFA, czy MKOL jest trudna do zaakceptowania.  Organizacje te są skorumpowane, dlatego coraz trudniej jest znaleźć miasta gotowe do podjęcia starań do organizacji tak wielkich imprez jak Igrzyska Olimpijskie czy piłkarskie MŚ.

Bezczelność FIFA to jedno, ale mimo wszystko szkoda, że Chicago wypadło z listy miast organizatorów.  W tej chwili mamy zbyt mało danych, aby wyciągać ostateczne wnioski. Chyba jednak minusy decyzji wycofania Chicago przeważają nad plusami tej kontrowersyjnej decyzji. Niezależenie od wszystkiego do Chicago przyjechałoby wielu turystów, zostawiających w mieście sporo pieniędzy. Kto wie, może pies pogrzebany jest też w politycznym pacie w Illinois i braku możliwości przeprowadzenia odpowiednich działań w legislaturze stanowej.

Inna sprawa, moim zdaniem FIFA zwariowała i uciekła w idiotyczną gigantomanię. W finałach uczestniczyć ma aż 48 drużyn, system eliminacji zaś będzie, nie do końca jasny. Do tematu wracać będziemy wielokrotnie. Na razie Rosja, a za cztery lata Katar, o ile wcześniej Arabia Saudyjska, nie zbombarduje Kataru, na co, od dawna ma wielką ochotę.  W ogóle pisząc o działaniach FIFA można odnieść relacje, iż to relacje z domu wariatów. Finał mundialu w Katarze ma być rozegrany w wigilię Bożego Narodzenia.

Foto: BolaVip

AJ