Uroczysta sesja Rady z okazji stulecia Niepodległości

1
447
Fot. Rafał Wodzicki; Progress for Poland

Uroczysta sesja rady dzielnicy (Grochów nie) Praga Pd. w Teatrze Powszechnym na Kamionku w Warszawie. Oczywiście wiadomo, że rada i za nią zarząd ignorują wszystko, co tu piszę, a także widok na Park Paderewskiego sprzed Teatru. Zignorowali też w czasie sesji (przecież wiadomo) ważne elementy stulecia związane z naszą dzielnicą. No bo jak mogli się tym zająć nagle skoro nie zajmują się od dawna. Musieliby np. zaprosić mnie w celu wygłoszenia referatu, a to by zepsuło dobre samopoczucie.

No więc jakie to sprawy:

  • przywrócenie nazwy dzielnicy, zgodnie z zasadami i historią

GROCHÓW

  • naprawa nazw obszarów Miejskiego Systemu Informacji zgodnie z historią, szczególnie obszaru Gocławek, gdzie słynny Dworek Grochowski wypada na Pradze i na Gocławku!!!

MSI GROCHÓW WIELKI i MSI GROCHÓW MAŁY

  • naprawa nazwy Parku Paderewskiego – akurat położonego obok Teatru Powszechnego, gdzie odbywała się sesja. To też jest marka dzielnicowa, a Ignacy Paderewski wymaga upamiętnienia. I to dobrze, że Park jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Przywrócenie nazwy oznacza jej upowszechnienie w strukturze miasta.

PARK PADEREWSKIEGO

Pokazałem tu tylko główne sprawy, związane bezpośrednio ze stuleciem. To przecież bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości Towarzystwo Przyjaciół Grochowa hucznie obchodziło stulecie bitwy grochowskiej. To dlatego został obudowany, a nie zburzony Dworek Grochowski . To wtedy nadano nazwę Park Paderewskiego – 10 lat po odzyskaniu niepodległości. Nie Skaryszewski im. Paderewskiego, co dla Ratusza jest to samo. Tylko potem doradca prezydenta mówi, że nikt o tym nie wie, że jest to imię i trzeba obok zrobić most Paderewskiego obok.

Nawet bez zmian oficjalnych można poprawić sposób mówienia i pisania. Np. gazeta Mieszkaniec usunęła z winiety słowo Praga (jeszcze trzeba z szyldu redakcji) i już jest poprawniej. Można napisać na przykład Warszawa wschodnia. Sąd też powinien być Warszawa Wschód, a nie Warszawa-Praga, jak to wciskają ogromnym szyldem!

Można zwracać uwagę na to, że nazwa Praga Pd. jest niewłaściwa i ludowe jej wyjaśnienia są niepoprawne.

Można zwracać uwagę na to, że wielka nazwa Grochów jest marką dzielnicową i powinna być popierana przez wszystkich, a nie niszczona za pomocą zaprażania nieprawdą i kolejnych wydawnictw propagujących nazwę Praga Pd., bo Saska Kępa czy Gocław nie chcą być Grochowem, choć w obrębie okręgu Grochów się rozwinęły jako części powiększonego miasta.

Można używać powszechnie nazwy Park Paderewskiego, a nie rzekomogwarowego Skaryszak. Dla uspokojenia się dodaje, że może być też Padereszczak, co w ogóle nie istnieje.

Dyskusji żadnej nie ma. Są tylko manipulacje. Niech on se tam pisze, a my tu nie potrzebujemy naukowych bzdur innych niż nasze bzdury tylko sobie sami pokombinujemy. Bo nie mieszkamy na Grochowie. I Rada robi to samo nie wspominając o tym na uroczystej sesji. No bo po co się narażać?

Na czym więc polegała sesja, jeśli nie wspomniano o tych sprawach? Nie byłem, jak wspomniałem. Nawet nie wiedziałem. Ale wiem, że kontynuowano tam codzienne zachowania: to co piszę tu nikogo nie interesuje. Dalej brną w nieprawdę, bo przecież jest wielu takich co im wszystko jedno, albo polubili bajzel postkomunistyczny (ustawa o dekomunizacji w ogóle nie zauważa tego). A jest jej więcej, bo tu jest tylko o trzech sprawach związanych z Niepodległością. Sprawa Parku śmierdzi nawet denazyfikacją!

Oto jakie tego skutki są: Radio RDC puszcza zagadkę: Na prawym brzegu Wisły jest Olszynka związana z bitwą…. Słuchacz: to jest Olszynka Grochowska. RDC: ale gdzie to jest. Słuchacz: to jest na Pradze. RDC: ale na której Pradze? Słuchacz: na Pradze Południe. Nota bene – innym razem RDC robi audycję Z Wiesławem Dąbrowskim (autorem świetnego filmu o Paderewskim, walczącym o przywrócenie pamięci o nim), gdzie wspomina on o sprawie nazwy Parku…

I tak tracimy kolejną okazję edukacyjną (z tych zaniechań wynika wiele innych spraw)… Zamieniła się ona jak zawsze w propagandę zaprażania nieprawdą. Rada uroczyście nie zwraca na to uwagi… Kazali o tej niepodległości to jest o tej niepodległości. Przemawiała wiceprezydent Kaznowska i dostała kwiaty (za co? Za to, że przyszła?). Przemówienie o sukcesach. Nie ma co do niej pisać jak i do innych, więc jest jak jest.

Z przerażeniem wysłuchałem niereformowalnego burmistrza Kucharskiego, który dalej nawijał o stuleciu przyłączenia Pragi Pd. Do Warszawy, prażanach jakichś i trzeciej linii metra, gdzieś mając moje naukowe ustalenia. Zachęcali też do jakichś inicjatyw, lekceważąc co napisałem i zrobiłem. Czy naprawdę wyciągnęliśmy wnioski z historii, pytał burmistrz, co sam nie wyciągnął?

W wykładzie profesora Nowika z Grochowa było o łączeniu systemów państwa po odzyskaniu niepodległości. Nikt sobie nie kojarzy tego z tym, co się dzieje teraz w Warszawie i o czym piszę: sklejankowość! Stosowana była sztuczka sprzed roku: to nie grochów się starał o przyłączenie, a także pola zalewowe Saskiej Kępy i Gocławia. Chodzi o podlizywanie się dzisiejszym mieszkańcom powstałych w okręgu Grochów dzielnic. W tym naginaniu historii opcje polityczne współpracują, ale opcja rządząca nie raczyła przyjść na sesję, żeby coś tam pokazać (Teatr Powszechny jest niedobry?).

Bardzo to smutne widowisko było.

RAFAŁ WODZICKI, varsavianista, ekspert eksploatacji

fb @Grochow.Praga

Widok z Parku Paderewskiego na Kamionek. To obok widocznej fabryki Wedla (po lewej) jest Teatr Powszechny, skąd nie dostrzegli problemu nazwy Parku. Stąd oglądał pan Wedel gdy mu zabrano fabrykę. Widać też konkatedrę MB Zwycięskiej. Fot. Rafał Wodzicki

1 Komentarz

  1. Ciekawe, że w wykładzie prof. Nowika zabrakło wspomnienia o wielkich ludziach tamtego czasu, związanych z naszą dzielnicą. M. in. Roman Dmowski pochodził z Kamionka (na zdjęciu widać to miejsce na Kamionku, gdzie stoi kamienień poświęcony temu miejscu), a Józef Piłsudski przybył do Aleksandry Szczerbińskiej na ulicę Mińską (tłumy witały) bezpośrednio po powrocie z Magdeburga. Tam urodziła się ich pierwsza córka, która chodziła do szkoły z moją matką. To też jest na Kamionku, w obrębie zdjęcia, w głębi.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: