Udane spotkanie Donalda Tuska z Barackiem Obamą

8
309

Tusk shakes hands with Obama as they sit down to a meeting in the Oval Office in WashingtonDla lidera Unii Europejskiej Donalda Tuska oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy wczoraj rozmawiali w Białym Domu, oczywistym było, że wojna na Ukrainie powoduje, że współpraca transatlantycka nabiera nowego, głębszego wymiaru. W Waszyngtonie mówi się, że Obama docenia wysiłki Donalda Tuska na rzecz utrzymania transatlantyckiej jedności. Utrzymanie jednolitego stanowiska Unii i wprowadzenie przez Unię sankcji przeciw Rosji to także zasługa Donalda Tuska.

Co podkreślają amerykańscy komentatorzy, USA, które wcześniej wycofały się militarnie z Europy, Stary Kontynent opuściły wszystkie amerykańskie czołgi, teraz aktywnie będzie działać na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wojska amerykańskie wraz z ciężkim sprzętem pozostaną na terenie republik bałtyckich i Polski, tak długo jak realnie istnieć będzie zagrożenie ze strony Rosji. Amerykanie podkreślali w komentarzach po zakończeniu spotkania Tusk-Obama, że Polska zwiększyła wydatki obronne. W komentarzach podkreślano także, iż Polska tradycyjnie jest ważnym sojusznikiem Ameryki, zaś w spojrzeniu na sytuację na świecie między Polską a Stanami Zjednoczonymi nie ma praktycznie żadnych różnic. Obaj przywódcy zgodnie twierdzili, iż agresja Rosji na Ukrainie nie może pozostać bez odpowiedzi. Amerykańscy komentatorzy bardzo silnie podkreślali wspólnotę poglądów Polski i Ameryki, jak i wyraźne pogłębienie transatlantyckiej współpracy.

Amerykanie zdają sobie sprawę z faktu, iż niektóre kraje, zwłaszcza południa Europy nie są zadowolone z polityki sankcji wobec Rosji. Jednak co podkreślano, kiedy przychodzi co do czego Europa, także dzięki przewodniczącemu Rady Europejskiej przemawia jednym głosem. Ameryka wraz z Unią bardzo uważnie będą przyglądać się sytuacji, domagając się realizacji porozumień z Mińska, które w wielu punktach realizowane nie są należycie. Co podkreślano w Waszyngtonie, porozumienia z Mińska zakładają zachowanie integralności terytorialnej Ukrainy. Polska musi nadal podejmować wysiłki na rzecz wzmocnienia swoich sił zbrojnych.

Pozytywnie przyjęto w Waszyngtonie informację od prezydenta Poroszenki, że z linii frontu wycofano większość ciężkiego sprzętu.

* * *

Ameryka zaś zajęta jest przede wszystkim ofensywą przeciwko Państwu Islamskiemu. Armia iracka korzystając z pomocy amerykańskich doradców prowadzi ofensywę w kierunku na rodzinne miasto Saddama Husajna Tikrit. Oddziały irackie we wtorek w południe znajdowały się około mili od centrum miasta. Wojskowi oceniają, że może jeszcze siedem dni zająć całkowite oczyszczenie miasta z bojówkarzy ISIS. Po opanowaniu Tikritu, ofensywa irackiej armii skieruje się na miasto, aglomerację dziesięć razy większą, czyli na Mosul. To będzie prawdziwy sprawdzian. Jednak w Iraku ISIS znajduje się w odwrocie.

* * *

Z listem do Iranu wystąpiło 43 republikańskich senatorów. Przestrzegali oni Iran, że jeżeli negocjowane obecnie porozumienie z Iranem, nie zostanie zaakceptowane przez Senat USA, to przestanie obowiązywać po zakończeniu kadencji prezydenta Obamy. Wysłanie tego listu do irańskich przywódców jest afrontem wobec prezydenta, prowadzącego te negocjacje, ale to także pokłosie wystąpienia izraelskiego premiera w Kongresie USA. Z Iranem sytuacja w ogóle jest delikatna. Wiadomo, że Iran wspiera ofensywę przeciwko Państwu Islamskiemu. Powstaje pytanie, czy szyicka milicja po opanowaniu Tikritu nie przystąpi do etnicznych czystek przeciwko sunnitom. Sytuacja est delikatna, Amerykanie pilnują się, aby nie dochodziło do bezpośredniej współpracy militarnej między Iranem a USA. Amerykanie są jednak bardzo zadowoleni, że ofensywa przeciwko ISIS idzie tak dobrze.

W Polsce rzecz jasna sensacją są informacje o uwłaszczeniu się pisowskiego senatora na majątku SKOK. To gigantyczna afera, która j – mam nadzieję – zostanie dogłębnie wyjaśniona.

Andrzej Jarmakowski

Foto: www.vosizneias.com

8 Komentarze

  1. Widać było chemię między obu liderami, PiS pewnie szlag trafi, że Tusk jest waznym liderem. To spotkanie to sukces Europy oraz Donalda Tuska, w tutejszych mediach bardzo pozytywny przekaz.

  2. Stanowiska Tuska jest reprezentacyjne, bez znamion władzy. A Obama dał się ograć Putinowi jak małe dziecko.

  3. Stanowiska Tuska jest reprezentacyjne, bez znamion władzy, bez większego znaczenia. A Obama dał się ograć Putinowi jak małe dziecko.

  4. Oama wcale Putinowi nie dał się ograć, każdy miesiąc pokazuje jak leci w dół rosyjska gospodarka. Stanowisko Tuska posiada spore znaczenie, więc nie ma sensu takie jarunowe ględzenie. Tusk z sukcesem, tak jak cala zjednoczona Europa.

      • Zaprzeczanie rzeczywistości to takie typowe dla infantylnych osobników. Słucham i czytam o tym, jak to Rosja już przegrała i jest na kolanach, a prezydent Putin-umarł tylko o tym jeszcze nie wie. A Polska gospodarka naprawdę rzęzi, Niemcy “ciągną” w stronę Rosji i są niechętne Ameryce.

  5. Po wypowiedzeniu przez Rosję trakttau o zbrojeniach konwencjonalnych w Europie, chyba nawet Jarun zgodzi się, że trzeba tworzyć dodatkowa brugadę pancernę, a może nawet dwie. warto takie dokupic nieco mysliwców, może raptory?

  6. Rosjanie jeżeli zechcą to i tak nas rozjadą jak żabę na asfalcie. Polska Armia istnieje teoretycznie. W ciągu 25 lat została rozbrojona i podobnie jak Ukraińska Armia (he-he niezwyciężona) nie ma zdolności bojowych. Pobrzękiwanie szabelką i przedwojenna retoryka, że “nie oddamy nawet guzika” śmieszą i są żałosne. Z historii wiemy, że nasi dzielni ułani i żołnierze byli tak mocni, że Niemcy potrzebowali 3 tygodni, żeby zająć Polskę. Nie nadymajcie się bufony, bo pękniecie.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: