Uchwalono podatek od słodzonych napojów

0
326

sodaRada Powiatu Cook uchwaliła podatek od napojów słodzonych, zaierających cukier. Miliarder, roszczący sobie prawo o decydowaniu o tym co się pije, co się je, Michael Bloomberg wydał milion dolarów na promowanie nowego podatku, zaś jego uchwalenie nazwał zwycięstwem dla zdrowia publicznego.  Wysokość podatku jeden cent od 1 oz napoju.

W Radzie Powiaty Cook w głosowaniu był remis 8-8 o uchwaleniu podatku zadecydował głos Toni  Preckwinkle, szefowej Rady. Trzeba przyznać, że przewodnicząca nie ściemniała i nie opowiadała banialuków o zdrowiu publicznym, po uchwaleniu podatku wyrażała radość z funduszy jakie dzięki podatkowi, uzyska powiat Cook. Łatwiej będzie utrzymać szpital powiatowy, który leczyć będzie tych, którzy cukru nadużywają, a takich nie brakuje. Któż nie lubi dobrej czekoladki, ale podatki wzrosły tylko od sody.

Przeciwko nowemu podatkowi ostro protestowali producenci tych napojów, co oczywiste.

Oczywiście, jak ktoś będzie chciał oszczędzić, pojedzie sobie często kilka ulic dalej do powiatu Du Page i kupi sodę nieco taniej. Kupi więcej i już.  Producenci skarżący się na wysokie podatki mówią i spadającej produkcji. Nowy podatek spowoduje, iż wpływy z tej daniny będą niższe niż wyższe.  Politycy zwłaszcza osoby jak Toni Preckwinkle nie lubią uczyć się ekonomii, jak ktoś im o tym mówi, zapadają w sen głęboki.

https://www.youtube.com/watch?v=iv8nF93pI7k

Nowy podatek stanowi próbę odgórnego narzucaniu tego co kto pije, co je, tylko krok do tego, kiedy wprowadzi się podatek od poglądów na przykład. Na mnie nonsens.

AJ

Foto: Wiedza

Wideo Youtube.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: