Turcja może spowodować kosmiczny kryzys

2
329

ErdoganNiestety na świecie nie istnieje agencja wywiadowcza, która posiadałaby pełny obraz wydarzeń w Turcji.  Owszem znamy podstawowe fakty, nie posiadamy jednak najważniejszej informacji, o czym myśli i do czego zmierza Erdogan, satrapa rządzący Turcją. Gdy człowiek przegląda depesze, czyta o ponad 50.000 represjonowanych nauczycielach, prokuratorach, sędziach, wojskowych, urzędnikach, stłoczonych w jakiś salach gimnastycznych, bitych, torturowanych ogarnia nas przerażenie. Takie rzeczy są możliwe w państwie, które jest członkiem NATO, aspirowało do członkostwa w Unii? I pomyśleć, że po raz kolejny sprawdziło się odkrycie Fryderyka Wielkiego, że światem rządzi Jego Wysokość Przypadek. Dwóch tureckich pilotów miało na muszce samolot, którym Erdogan wracał z wakacji do Stambułu. Nie strzelili. Jak ktoś zabiera się za wojskowy zamach stanu i zapomina strzelać, to niestety potem strzelają do zamachowców i to jak uczy historia, strzelają celnie.

Wojskowy zamach w tureckiej historii nie jest niczym nadzwyczajnym. Urodzony w 1891 roku w Salonikach Mustafa Kemal Ataturk, twórca nowoczesnego państwa tureckiego doskonale to przewidział. Wiedział, że w tym państwie, na styku kultur, gdzie zawsze silne były wpływy religijnych fundamentalistów potrzebna jest siła, która bronić będzie demokracji i świeckości państwa.  Przez dziesięciolecia armia wywiązywała się z tego zadania. Jak religijne pojebusy stawały się zbyt silne, armia robiła z nimi porządek. Niestety nic nie trwa wiecznie.  Erdogan wymieniał wojskowych, na posłuszne sobie miernoty. Dlatego cała armia nie poparła zamachu. Patrząc z tego punktu widzenia zamach nastąpił kilka lat za późno, Erdogan zdołał umocnić swoją pozycję.  Obecnie postanowił na śmietnik wyrzucić całą myśl Ataturka i zamienia Turcję w republikę islamską? (Znak zapytania dlatego, że do końca nie wiemy co knuje ten zbrodniczy umysł)

Dziwny był ten zamach stanu. Tylko idiota może w Stambule zaczynać zamach stanu o 7.30 wieczorem, gdy w tym islamskim mieście pełnym, religijnej hipokryzji, zaczyna się życie i ludzie wychodzą na ulice, chodzą do knajpek i burdeli.

Nie wykluczone, że Erdogan sam to wymyślił, lub służby wierne prezydentowi odkryły spisek i spiskowcy zmuszeni zostali do działania, chcąc wyprzedzić nieuchronne działania władz.

W każdym bądź razie w tej chwili wiele wskazuje na to, że druga największa armia w NATO pochodzić będzie z państwa, które nie respektuje podstawowych standardów demokracji i praw człowieka. Jeżeli poważnie traktować wartości, które legły u podstaw tworzenia NATO, Turcja z NATO, Rady Europy powinna zostać wykluczona, zaś przyzwoici ludzie, którzy nie godzą się na zniewolenie, winni powstrzymać się od wyjazdów do Turcji. Nie dawajcie zarabiać satrapom.

Oczywistą bzdurą jest, aby za zamachem stał były przyjaciel i również twórca pozycji Erdogana,  Fethullah Gulen. Niestety w Pensylwanii nie miał on takich możliwości. Gulen to taki bliźniak Erdogana. Byli sobie bardzo bliscy, tak bliscy jak Ludwik Dorn blisko był Jarosława Kaczyńskiego.

Zresztą cały ten zamach szyty był grubymi nićmi. Władza już w kilka godzin po zamachu  miała listy proskrypcyjne ponad 2 tysięcy sędziów i prokuratorów do zwolnienia albo aresztowania. Cóż za szybkość działania! Wygląda na to, że w Turcji aresztują każdego, kto podejrzewany jest, iż myśli inaczej niż pragnie tego prezydent.

Turcja może straszyć Europę, może też niemal z dnia na dzień spowodować gigantyczny kryzys wypuszczając z obozów ponad 2 miliony syryjskich uchodźców. Erdogan będzie taką możliwością szantażował Europę, domagał się kolejnych pieniędzy.  Co osiągnie, zapewne wiele. Może nawet zapewni sobie spokój. Politycy na Zachodzie krzyczą, że Erdogan nie ma czeku in blanco. Nie ma to, fakt, nie jestem jednak pewien, czy na Zachodzie wystarczy woli politycznej lub odwagi, by pokazać, że nie ma żadnego czeku „in blanco”.

Andrzej Jarmakowski

Foto: rt.com

P.S. W Turcji prezydent Erdogam poinformował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na trzy miesiące.  Liczba zatrzymanych wzrosła do 60 tysięcy, zatrzymania cały czas trwają. Nadchodzą pierwsze informacje o biciu i katowaniu zatrzymanych. Wyraźnie pobity był jeden z generałów wspierających pucz.

 

 

2 Komentarze

  1. Mysle, ze to byla robota samego Erdogana. Potrzebowal pretekstu do totalnej rozprawy z opozycja. “Nieudolnosc” zamachowcow to potwierdza.

  2. Wielce prawdopodobne, że Roman ma rację. Jak więc powinna być polityka wobec Turcji? Jak Erdogan podrzuci Europie imigrantow, wazne będzie pilnowanie granic Unii, może to prowadzić do interwencji militarnej. Muzu łmanie to straszne tchórze, trzeba zbombardowac kilka meczetów i im się odechce.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: