Trzeba anulować, bo przegramy”

0
92


W polskim Sejmie podczas głosowania nad wyborem członków do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), mikrofony (oraz kamery) zarejestrowały moment, kiedy posłanka PIS, Joanna Borowiak, rzuca do marszałek Sejmu Elżbiety Witek stanowczą prośbę: “Trzeba anulować, bo przegramy”.

No to Witek (“uczyłam się o Katyniu z przedwojennych książek”) anulowała wybory, chociaż nie ma takiej procedury w regulaminie pracy Sejmu. Ale Witek chce nadal być marszałkiem. PIS w kolejnej rundzie głosowania – ale już w nocy, bo wtedy idzie gładko – przepchnął wszystkich swoich kandydatów.

“Trzeba anulować…” stało się kolejnym, popularnym #hashtag, który nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień. Tak jak “Konstytucja”, “Srebrna”, czy “Republika Banasiowa”. Każdy od razu wie, o co chodzi. Skróty, ale dla Polaków mieszczące sporo treści.

Joanna Borowiak jest szeregową posłanką. Jak większość posłów PIS, zachowuje się tak, jak oczekuje od niej prezes i jak pozwala na to nowa, mafijna kultura polityczna. Nie chciała anulować głosowania, bo maszynki do głosowania komuś nie działały, czy pojawiło się jakieś proceduralne uchybienie. Nie. Posłanka chciała anulować wybory z jednego powodu: bo PIS mógł te wybory przegrać. Borowiak wyskoczyła przed szereg, gotowa zginąć dla partii i jej wodza. Prezes wynagrodzi jej “właściwy instynkt”. Borowiak pewnie awansuje, gdyż lojalność (patrz #hashtag Piotrowicz) jest w państwie mafijnym najważniejszym walorem.

Ale czy to coś nowego?

Bezczelność? Arogancja? To już archaiczne określenia. Dzisiaj to rutynowe działanie państwa bezprawia w ramach nowej kultury politycznej. Ktoś jest zdziwiony? Chyba nie. W państwie mafijnym procedury demokratyczne są tylko fasadą i działają do momentu, kiedy służą reżymowi. Istnieją. Są spisane i przywoływane. Ale gdy końcowy rezultat jest nie po myśli reżymu, pojawia się słowo “anulo”, a więc konieczność unieważnienia. Mając prokuraturę, KRS i Trybunał Konstytucyjny pod kontrolą PIS, “dobra zmiana” może anulować każde wyniki wyborów, czy unieważnić referendum. Nawet nie podając powodu. Gdy taka decyzja zostanie zaskarżona przez opozycję, przykładowo do Trybunału Konstytucyjnego, to proszę bardzo. TK już jest całkowicie PISowski i odrzuci tę prośbę jako nieuzasadnioną. A kuku!

@hashtag Mafia PISowska

Dariusz Wiśniewski

Wideo: @chanelextrem

Foto: Aszdziennik.pl

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: