Trwa imigracyjny chaos

2
444

orWęgry zapowiadają , że od wtorku będą wcielać w życie prawo dające możliwość aresztowania osób nielegalnie przekraczających granicę. Uchodźcy przede wszystkim z Syrii, pragną dostać się na Węgry, zanim zacznie obowiązywać nowe prawo. W nocy z czwartku na piątek granicę Węgier z Serbią przekroczyło około 4 tysięcy osób. Mimo zbudowania muru z drutu kolczastego uchodźcy znaleźli miejsce wzdłuż torów kolejowych prowadzących z Belgradu do Budapesztu, gdzie przekraczają granicę.Wielu z nich zmuszonych było nocować w okolicy torów kolejowych.

Austria na czas weekendu zawiesiła kursowanie pociągów na Węgry. Uchodźcy grupami idą do Wiednia na piechotę.

W tej chwili wygląda na to, że połowa mieszkańców Syrii opuściła swoje miejsca zamieszkania. 1.9 Syryjczyków przebywa w Turcji, 1.1 miliona w Libanie, 250.000 w Iraku 950.000 tysięcy uciekło do Jordanii. Około 4.1 miliona opuściło swoje domy, ale pozostało na terenie Syrii. Potencjalnie grupa ta jak i przebywający w Turcji, Jordanii i Libanie gdyby doszło do pogorszenia sytuacji może szukać schronienia w Europie. Mówimy o około 8.5 miliona ludzi.

Obserwatorzy na całym świecie zauważają, iż Syria, która może rozpaść się na kilka tworów quasi państwowych, powoli staje się kondominium rosyjsko-irańskim. Moskwa konsekwentnie buduje swoje bazy wojskowe w Syrii. W piątek rano przybył do Syrii kilkuset osobowy oddział rosyjskiej piechoty. Można więc spodziewać się zaostrzenia sytuacji w tym kraju. Iran przekonany o słabości Ameryki, po sukcesie w rokowaniach na temat swojego programu nuklearnego, może wyraźnie wzmacniać państwo islamskie, widząc w nim czynnik rozkładający Stany Zjednoczone i Europę Zachodnią.

W Ameryce sporo kontrowersji wywołała informacja, iż analitycy pentagonu grożą buntem, twierdzą, iż ich raporty poprawiane są w Pentagonie. Analitycy często bywają szczerzy do bólu, ale ich opinie wywiadowcze bywają zmieniane przez oficerów zaniepokojonych o swoje kariery. W efekcie prezydent jest fałszywie informowany o sytuacji. W sprawie tej wszczęte zostało dochodzenie.

Tak więc w Europie rośnie liczba uchodźców, jacy marzą o dostaniu się do Niemiec.

Rząd Ewy Kopacz nie podjął jeszcze decyzji w sprawie odpowiedzi dotyczącej kwot imigrantów zaproponowanych przez Komisję Europejską. W środę odbędzie się specjalne posiedzenie parlamentu poświęcone sprawie uchodźców Ewa Kopacz ma przedstawić pełną informację na temat rozmów na temat losy uchodźców nie tylko z Syrii. W Sejmie i tak doszło do pyskówki na ten temat, jednak poza efektowną retoryką nic z tego nie wynikało. Węgry rozważają wysłanie wojska na granicę z Serbią jak i wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. W każdym razie, w trakcie weekendu należy spodziewać się napływu nsa Wegry rekordowej liczby uchodźców.

Europejskie kościoły protestanckie jak i katolickie poparły plan relokacji uchodźców przedstawiony przez szefa Komisji Europejskiej. Polsce nie udało się zbudować koalicji, która dysponowałaby wystarczającą siłą dla zablokowania tego planu.

Powiedzmy szczerze. Mimo wielu zapowiedzi węgierskiego premiera, nie udało się Orbanowi zablokować granicy. Okazuje sie ona dziurawa jak wszystkie inne i uchodźcy z Syrii bez wielkich problemów przez nią przenikają. Opowieści o skutecznych zasiekach i innych zabezpieczeniach okazały się klasycznym pustosłowiem. Na Węgrzech imigranci przebywają w fatalnych warunkach.

W Polsce opozycja wykorzystuje leki społeczne, niechętna jest przyjmowaniu uchodźców. Na razie wiele będzie zależało od tego co wydarzy się na Węgrzech. Kryzys migracyjny trwa nadal i jego rozwiązania na razie nie widać. Wojsko węgierskie może zostać wysłane na granicę, aby pilnować jej przed kobietami i dziećmi, ale jakoś nie widać chętnych, aby powstrzymać Państwo Islamskie. Pokonanie tego tworu może być początkiem do wyzwolenia Afryki i Bliskiego Wschodu spod władzy radykalnego islamu. Jednak póki co nie ma odważnych. Sporo gadania o zagrożeniu radykalnym islamem, o terrorystach mogących ukrywać się między uchodźcami, ale głosów wzywających do zrobienia porządku z radykalnym islamem nie słychać. Dzisiaj w rocznicę zamachów z 11 września, wspominając ofiary powinniśmy pamiętać o tym jak radykalny islam potrafi być niebezpieczny.

Andrzej Jarmakowski

Foto: www.cfr.org

2 Komentarze

  1. Europa jest coraz bardziej zgniła moralnie. Potrzebuje takich przywódców jak Thatcher. Zgadzam się, iż jedynym sposobem rozwiązania kryzysu jest pokonanie islamistów. Nalezy przeprowadzic akcję militarną. Europa jednak nie ejst Zdolna do takiej akcji.

    • Myślę podobnie, ale to w ogóle jest cecha demokracji, że do wojny długo się zbiera. Aż jest za późno często. gdyby w 1939 roku nam pomogli od razu to Niemcy nie mogliby atakować Francji tym, co wróciło z Polski… Jest też zjawisko takie, że ogólny kierunek zmian jest od pewnego punktu nie do naruszenia…. Nie kijem go to pałką po prostu…

Comments are closed.