Trump umywa ręce od decyzji dotyczącej otwierania gospodarki

1
213


Donald Trump  wraz ze swoimi doradcami ogłosił plan odmrażania amerykańskiej gospodarki, ze stanu zamrożenia wywołanej pandemią koronawirusa. Wszystkich, którzy liczyli na szybkie odmrożenie gospodarki spotkało rozczarowanie. Proces powrotu do normalności zajmie sporo czasu i zakończy się w wielu stanach dopiero latem.  Jeszcze kilka dni temu, prezydent opowiadał coś o „totalnych uprawnieniach jakie posiada w tej dziedzinie. Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent zupełnie zmieniał ton i już nie mówił o żadnej „total power”. Co więcej niczym Piłat umył ręce, stwierdzając, iż to nie rząd federalny, tylko gubernatorzy decydować będą o odmrażaniu gospodarki.  Decyzje i odpowiedzialność przerzucono na ich barki.

Trzeba pamiętać, iż w Ameryce trwa kampania wyborcza i prezydent w razie niepowodzenia, w przypadku wzrostu ilości zachorowań w jakimś stanie, zrzuci odpowiedzialność na gubernatorów, stwierdzi, iż to ich wina.

Przechodzenie do kolejnych faz odmrażania gospodarki, wymagać będzie masowego testowania ludzi, do pracy wracać mają ludzie zdrowi, chorzy mają pozostać w domu. W tej chwili, na dzień dzisiejszy brakuje testów. Prezydent stwierdził, iż testy to odpowiedzialność gubernatorów i to oni wykorzystując możliwości poszczególnych stanów winni załatwiać testy. W  tej kluczowej dla walki z wirusem, rząd federalny umył ręce.

Prezydent lubi chwalić się ile to ludzi już przetestowano, ale odpowiedzalności za brak testów ponowić nie chce.

Czytając polskie sprawozdania dotyczące plany odmrażania gospodarki d USA przecieram oczy ze zdziwienia. Polskim sprawozdawcom należy przypomnieć, iż przejście do fazy pierwszej, można powiedzieć wstępnej, wymaga, aby przez 14 kolejnych dni odnotować znaczący spadek zachorowań. Co oznacza „znaczący” nie wiemy, W Illinois przez cały czas ilość nowych zachorowań znacznie przekracza tysiąc. Do ilu spaść musi ta liczba, aby wdrożyć pierwszy etap? W przypadku Illinois, do jakiej liczby spaść musi liczba nowych zarażeń?do 750, 500, czy może 100 dziennie? Rozumiem, iż decyzję, określającą co znaczy „znaczący” spadek” podejmie gubernator.  7 gubernatorów regionu „Midwestu” zawiązało porozumienie, więc nie wykluczone, iż podejmą wspólną decyzję. Czekamy więc na spadek ilości zachorowań, i zwiększenie ilości testów, gdyż bez tego trudno przejść do kolejnych etapów.

Prezydent mówił, iż w wielu stanach sytuacja jest dobra, jest tam kilka przypadków zachorowań. One praktycznie, od jutra mogą zacząć realizować plan odmrażania gospodarki.Niestety takich stanów w realnym świecie nie ma. W zdecydowanej większości, ograniczenia obowiązują do końca kwietnia. Niektóre stany już przedłużyły okres kwarantanny. Nic więc nie nastąpi szybko.

Sprawa jest skomplikowana, ludzie zaczynają się buntować, przeciw nakazom pozostania w domu. W stolicy stanu Michigan, w Lansing manifestowano przeciwko ograniczeniom. Także gospodarka nie może pozostawać w stanie hibernacji w nieskończoność.

Nie ma znaczenia kiedy otwarte zostaną bary. Ale niech ktoś mi powie kiedy pracę będzie mogła zgodnie, z federalnymi wytycznymi, rozpocząć wielka hala montażowa Boeinga w stanie Washington? Na podstawie ogłoszonych wytycznych, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Niespodziewanie fabryka wędlin i wyrobów mięsnych w Południowej Dakocie, stała się wylęgarnią wirusa. Wśród 2.000 pracowników firmy stwierdzono 736 zachorowań na koronowirusa. Władze stanowe przez długi okres czasu nie reagowały na pierwsze przypadki zachorowań. Gubernatorzy pewnie będą bardzo ostrożni. Błędna decyzja może oznaczać, wyborczą porażkę w kolejnej elekcji.

W czwartek ogłoszono w USA opracowania, naukowe, według których, gdyby w USA ograniczenia wprowadzono dwa tygodnie wcześniej uniknięto by około 90% zgonów.

Boeing planuje wznowić produkcję w przyszłym tygodniu, co trudno sobie wyobrazić.

Andrzej Jarmakowski

1 Komentarz

  1. To prawda, gubernatorzy podejmują decyzje a nie prezydent. I co w tym złego? Mamy prezydenta a nie króla. Dla was co by nie zrobił Trump to i tak będzie jego wina. Tuska wina, Trumpa wina.

Comments are closed.