Trump pragnie zmobilizować siły zbrojne , gubernatorzy przeciw

0
114


Prezydent Donald Trump wygłosił kilkuminutowe oświadczenie, w którym nazwał się prezydentem prawa i porządku. Prezydent stwierdził, iż mobilizuje siły zbrojne dla zapewnienia porządku i zarazem dla ochrony tych ludzi, którzy manifestują w sposób pokojowy.  Następnie powiedział, że godzina policyjna obowiązuje od 7 wieczorem, potem jak gwiazda telewizyjnego reality show, udał się do pobliskiego kościoła, gdzie z kilkoma członkami swojego gabinetu, stanął z biblią w ręku na schodach świątyni. Kilka minut przed wystąpieniem prezydenta, funkcjonariusze federalni, z federalnej policji parkowej i z Secret Service, wobec pokojowo manifestujących demonstrantów użyli gazu łzawiącego.

Gubernator Illinois J.B. Pritzker powiedział w CNN, iż Illinois, nie chce na swoim terytorium  żadnych sił federalnych, doskonale sobie radzą lokalne służby mundurowe. Prtitzker powiedział, że prezydent w ten sposób, pragnie zmienić temat debaty publicznej, aby ukryć swoją porażkę, spóźnioną reakcję na pandemię koronawierusa.

Z kolei gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, powiedział, że to pierwszy przypadek, kiedy amerykański prezydent chce wykorzystać siły zbrojne przeciwko Amerykanom, na amerykańskiej ziemi. Cuomo stwierdził, iż prezydent opowiadał o rabowaniu sklepów, nie wspominając o Floydzie. On bowiem nie chce mówić o realnych problemach. Cuomo mówił, iż to zupełnie niesłuchane co się dzieje, aby wzywać do wykorzystania sił zbrojnych, przeciwko Amerykanów.

Akt prawny,  z 1907 roku, na który prezydent się powoływał, przyznaje prezydentowi specjalne uprawnienia, ale tylko w Okręgu Columbia, który  jak wiemy nie jest stanem.  Jeżeli chodzi o użycie wojska w poszczególnych stanach, może to nastąpić, ale tylko w przypadku, jeżeli poproszą o to gubernatorzy. Prezydent rozmawiał dzisiaj z gubernatorami, podczas wideo konferencji, ale z tego co nam wiadomo, żaden z gubernatorów, nie ważne czy republikanie, czy demokraci nie poprosili o pomoc wojsk federalnych, sprawa więc staje się nieaktualna.

Opublikowano fragment rozmowy gubernatora Illinois z prezydentem, w której J.B Pritzker w ostrych słowach krytykował prezydenta, za jego retorykę, która- jego zdaniem dzieli Amerykanów. Trump zakończył stwierdzając:

– To normalne, iż możemy mieć odrębne  zdania.

Dla nikogo nie ulega wątpliwości, iż zdjęcia na stopniach Kościoła z biblią w ręku miały czysto kampanijny charakter.

Niektórzy komentatorzy złośliwie zapytywali, kiedy ostatni raz Trump był w kościele? Wszystko, to co oglądaliśmy zostało starannie wyreżyserowane jako taki „reality show”, nie mający wiele wspólnego z realnym światem. Decydujące znaczenie ma tutaj postawa gubernatorów, którzy, nie ważne, demokraci, czy republikanie nie proszą o federalne wsparcie.

Prezydent zmobilizować może praktycznie tylko 250 osób w Dystrykcie Columbia, to policja wojskowa. W wielu miastach USA trwają aktualnie pokojowe manifestacje.

Podsumowując, prezydent nie może nikogo zmobilizować, bez prośby gubernatorów. Możliwa jest reakcja Kongresu w tej sprawie.

AJ

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: