Totalne załamanie na rynku ropy

0
254


Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje o i jest wyceniana poniżej 15 dolarów za baryłkę. W pewnym momencie cena wahała się nawet poniżej 10 dolarów za baryłkę. – najniżej od marca 1999 r. Na świecie coraz szybciej maleje liczba miejsc, gdzie może być składowana ropa, gdy tymczasem jej produkcja nie maleje, a globalny popyt na paliwa się jest w fazie “załamania”, jakiego nie było nawet podczas irańskiej rewolucji w 1979 r. W Teksasie ropa oferowana była nawet w cenie 2 dolary za baryłkę. Możliwe jest nawet rozwiązanie, gdy producenci płacić będą za odebranie ropy, mielibyśmy więc do czynienia z bezprecedensowym zjawiskiem ujemnych cen ropy.

OPEC porozumiał się w sprawie zmniejszenia produkcji o 10 milionów baryłek dziennie. To jednak nie zahamowało spadku cen. Producenci w USA i Kanadzie znacznie ograniczają wydobycie, wstrzymują się także z inwestycjami. Problem polega na tym, że totalnie spadło zapotrzebowanie na ropę.  Samoloty stoją zaparkowane na lotniskach, w wielkich stadach, samochody pozostają w garażach, zużycie ropy radykalnie spadło.

Jakby tego było mało perspektywy na przyszłość też nie są zachęcające Dyrektor Wykonawcza MFW ocenia, iż  kryzys wywołany rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa jest gorszy od Wielkiego Kryzysu z przełomu lat 20. i 30 XX w. – oceniła w poniedziałek dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

Konsekwencje pandemii Covid-19 spowodowały, że 170 krajów będzie miało w tym roku ujemny wzrost gospodarczy – powiedziała szefowa MFW podczas wideokonferencji prasowej dla bułgarskich mediów. Dyrektor ostrzega ponadto, iż z kryzysu tego światowa gospodarka wcale nie musi wyjść szybko.

Z ostatniej chwili: No i stało się, mamy ujemne ceny ropy, czyli producent zapłaci chętnemu za odebranie ropy.

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.