Tokarczuk i Handke z literackim Noblem

1
436

Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 rok oraz Peter Handke za 2019 – oto dwoje pisarzy, którzy zostali docenieni przez Akademię Szwedzką.Minister tak zwanej pisowskiej kultury niejaki Gliński obiecał, iż doczyta jej książki. Jeszcze do wczoraj szczycił się tym, że ani jednej książki Olgi To karuczuk nie doczytał do końca.  W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za “narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. W przypadku austriackiego pisarza Petera Handkego – “za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia”.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem, po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Literacko debiutowała w 1979 roku w piśmie “Na przełaj”, w którym pod pseudonimem Natasza Borodin ukazały się jej pierwsze opowiadania. Jej debiut powieściowy to z kolei wydana w 1993 roku “Podróż ludzi Księgi”, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – “E.E.”. Ogromny sukces przyniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. “Prawiek i inne czasy” (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport “Polityki”. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się “Dom dzienny, dom nocny” – książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszkała – Sudetami i wsią Nowa Ruda.

Olga Tokarczuk była wymieniana wśród kandydatów do Nobla od miesięcy. “Pisarka transgranicza i ważny demokratyczny głos we współczesnej Polsce” – określiła Tokarczuk gazeta “Sydsvenskan”, podkreślając, że Polka zasługuje na nagrodę. Podobnie największy szwedzkojęzyczny dziennik w Finlandii “Hufvudstadsbladet”, który napisał, że “przede wszystkim Polka Olga Tokarczuk powinna otrzymać Nobla”.

Z kolei szwedzki największy dziennik “Dagens Nyheter” w weekend poprzedzający ogłoszenie nagród Nobla opublikował obszerny wywiad z Tokarczuk, w którym pisarka opowiada o sytuacji politycznej w Polsce oraz wielokulturowej historii kraju.  Tokarczuk, choć sama pozbawiona zabarwienia politycznego, nie kryła zaniepokojenia kierunkiem zmian wprowadzanych przez PiS. Mówiła o tym w wywiadzie dla Newssweeka. Gliński nie czytał jej książek,  czym chwalił się w TVN24, w programie Moniki Olejnik „Kropka nad i”. gdyż Tokarczuk jest zbyt inteligenta dla PiS, nie mieści się w zakłamanej, intelektualnie prymitywnej historycznej narracji partii Jarosława Kaczyńskiego, co zauważali piszący o Tokarczuk krytycy, wymieniając ją w gronie „noblowskich faworytów”.  A swoją drogą to niesamowite, że minister kultury w rządzie PiS chwalił się publicznie, przed kamerami telewizyjnymi, że nie nie doczytał żadnej książki Tokarczuk, wymienianej w gronie faworytów do literackiego Nobla. Pewnie dla ministra było za mało obrazków.  Jaki minister, taki rząd.

Foto: Onet.pl

Na podstawie Onet.pl.

1 Komentarz

  1. SKANDAL nad SKANDALE
    nikt nie zapytał ŚCIERWA kto może dostać nagrode Nobla
    i teraz ŚCIERWO nie jest za a nawet jest przeciw

Comments are closed.

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.