To smutny dzień, Kończy się w Polsce epoka niezależnego sądownictwa

1
687

 

Małgorzata  Gersdorf, z okazji zakończenia roku akademickiego wygłosiła dzisiaj wykład do studentów prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Wygrywający wybory nie jest suwerenem absolutnym i jest związany Konstytucją.Aktualnie władza sądownicza w Polsce jest zwalczana przez dwie pozostałe.  Małgorzata Gersdorf nie przyjmie od prezydenta pisma o przeniesieniu w stan spoczynku i nadal czuje się prezesem Sądu Najwyższego.  W Polsce mówimy o kryzysie państwa polskiego z powodu nie przestrzegania Konstytucji. Gersdorf apelowała, do młodych prawników, którzy odbierali dzisiaj dyplomy ukończenia studiów, aby nie pozwolili zniszczyć idei europejskiej.  W wykładzie I Prezes Sądu Najwyższego padło wiele pięknych słów, nie zmienią one faktu, iż Konstytucja w Polsce została złamana przez prezydenta Andrzeja Dudę i wielu innych polityków PiS. Wierzę, iż prezydent jak i sprawca kierowniczy Jarosław Kaczyński poniosą w przyszłości karne konsekwencje swoich działań.Odsunięcie PiS od władzy, przywrócenie w Polsce demokracji, to obecnie najpilniejsze zadanie polskiej polityki.

W całej Polsce odbywać się dzisiaj, jak i w najbliższych dniach manifestacje w obronie wolnych sądów. To ważne manifestacje. Mam nadzieję, iż Polacy pokażą, iż Polacy to nie stado gęsi, które pozwoli sobie zabrać z takim trudem wywalczoną wolność.

Gersdorf zwracając się do prawników, mówiła, że nie wolno im milczeć w obliczu zła, jakie zostało wyrządzone polskiemu sądownictwu. Gersdorf przytoczyła także słowa kanclerza Niemiec Adenauera, który mówił, iż „dzieje świata są także sumą rzeczy, których można było uniknąć”. Niestety powiem otwarcie Polacy pokazali, iż są narodem, który nie potrafi wyciągać wniosków z historii i nie potrafił uniknąć  zdarzeń, które wcale nie musiały nastąpić. Tak, w Polsce też to nie musiało się zdarzyć.

To dzień politycznych emocji, rozpoczyna się czterodniowe posiedzenie parlamentu, choć  jak mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Stępień parlamentu już nie posiada.

Lech Wałęsa napiał na twitterze: „Trójpodział Władzy jest jak w Ameryce,najważniejszym „bezpiecznikiem” Demokracji.Teraz chcą nam wykręcić ten „bezpiecznik”żeby w Polsce stała sie „ciemność” ich prawa i sprawiedliwości.Jeżeli się zgodzimy to następne pokolenia nas przeklną a Polska odsunie się na zawsze od Europy”. Jakże celne i trafne stwierdzenie, oddające to, co obecnie odbywa się w Polsce.

@Gasiuk_Pihowicz: Trzeba dzisiaj pokazać wsparcie tym sędziom Sądu Najwyższego, którzy są narażeni na polityczny atak ze strony PiSu. Bo tego wymaga odpowiedzialne myślenie o niezależności wymiaru sprawiedliwości, tego wymaga myślenie o przyszłości Polski”. Zarówno ona, Borys Budka  i inni politycy opozycji będą dzisiaj protestować przed Sądem Najwyższym. Manifestacja dzisiaj o godzinie 20.00 pod Sądem Najwyższym.

Foto: Nowości Dziennik Toruński

Wideo: @Punkt Widzenia TV

 

1 Komentarz

  1. Mijają już dwa lata od tych wydarzeń. Właśnie mieliśmy okazję mieć w Warszawie Marsz Tysiąca Tóg. Sędziowie, jak widać oburzają się gdy naruszenia Konstytucji dotyczą ich. Prawnicy się oburzają w ogóle, że są zaprzysiężeni, a żąda się od nich łamania przysiąg. Ja mogę tylko przypomnieć: gdy przypominałem sądom o Konstytucji, czy o tym, że jestem zaprzysiężony było to zbywane w niestosowny sposób. Gdyby wtedy słuchali co mówię zapewne nie doszło by do takich skrajności co teraz.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: