Tajne przygotowania do budowy szkoły ASPIRY na Jackowie

0
453

ligasChoć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, po cichu, po kryjomu, ignorując sprzeciw mieszkańców, trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy szkoły Fundacji ASPIRA na Jackowie. Budowę forsują lokalni politycy Partii Demokratycznej, zaniepokojonymi niekorzystnymi dla nich zmianami demograficznymi w dzielnicy.

 

Jak mówi Larry Ligas, przewodniczący sąsiedzkiego stowarzyszenia mieszkańców Logan Square i Avndale, ASPIRA to Fundacja, która zdradziła tych, którym miała służyć. Szkoły przez nią prowadzone prezentują zastraszający niski poziom nauczania i zajmują się produkowaniem przyszłych bezrobotnych. Zdarzyło się, że na uroczystość zakończenia roku szkolnego nikt nie przyszedł, gdyż nikt szkoły nie ukończył. Długa jest także historia korupcji w Fundacji, marnowania, publicznych pieniędzy, jak i wspierania terrorystycznej organizacji FALN.

 

Wraz z rozwojem Logan Square, ale także i Avondale, gdzie zaczęło sprowadzać się z przedmieść wielu młodych profesjonalistów, pracujących w sródmieściu, zaczęła zmieniać się demografia w okręgu wyborczym. Pojawiło się wilelu dobrze wykształconych wyborców, którzy niekoniecznie musieli głosować na polityków organizujących wokół siebie klientów pomocy społecznej. Poczęły powstawać biznesy, knajpki, restauracje. Szkoła ASPIRY to próba zatrzymania tych zmian przez choćby forsującą budowę senator stanową Iris Martinez. Wielu ludzi sprowadzało się do Logan Square i Avondale z powodu bliskości stacji kolejki. Dojeżdżając do downtown ludzie unikali stania w korkach na autostradzie. Można przypuszczać, że trend ten w najbliższych latach wraz z coraz gorszymi korkami na autostradach będzie się umacniał.

 

Polonije organizacje jak i media demonstruja zaś, że mało interesują ich interesy grupy, którą teoretycznie mają reprezentować. Ważniejszy dla nich jest doraźny interes i krótkoretminowe korzyści.” Dziennik Związkowy” popierał w trakcie ostatniej kampanii wyborczej senator Iris Martinez. Tymczasem na zmianach w dzielnicy skorzystać mogą tylko Polacy posiadający jeszcze na Jackowie swoje nieruchomości.

 

Na razie plac wokół Central Park i Milwaukee otoczony został ogrodzeniem. Jakby przyczajono się, czekając na dogodny moment, aby rozpoczać niepotrzebną budowę. W okolicy znajduje się sześć szkół, wszystkie dysponują wolnymi miescami.

 

Tradycyjnie Labour Day oznacza w Illinois początek kampanii wyborczej. Warto o tym pamietać, patrząc na ogrodzenie jakie pojawiło się na Jackowie. ASPIRA na swoje szkoły nie spełniające i tak żenująco niskich kryteriów ustanwionych przez stan zmarnowała z dziurawego budżetu Illinois miliony dolarów. Nie wykluczone, że zmarnuje jeszcze więcej. W Illinois więc nic nowego. Trudno wskazać w USA stan, gdzie publiczne pieniądze marnowano bardziej skutecznie.

 

Andrzej Jarmakowski

 

Na zdjęciu Larry Ligas w miejscu gdzie ma powstać szkoła. Nie ma tutaj miejsca ani na parking, ani sportowe boisko. Foto: facebook.