Tajne prace nad odwołaniem Obamacare

0
1125

Republikanom udało się zachować mandat  w Izbie Reprezentantów, okręgu wyborczym w Georgii, gdzie nieprzerwanie wygrywają od kilkudziesięciu lat. Mimo to tym razem republikanie wygrali po zaciętej walce, wydając na kampanię gigantyczne pieniądze. Nie przeceniam znaczenia tego wydarzenia, Demokraci mogą być zadowoleni, iż nawiązali walkę w miejscu, gdzie od wielu dekad przegrywali, choć jak republikanie, wydali gigantyczne pieniądze.

Przed Komisją Kongresu, badającą wpływ Rosji na przebieg kampanii wyborczej w USA zeznawał dzisiaj Samuel Liles, były szef wydziału d/s cyberprzestępczości w „Homeland Security”. Potwierdził on, iż rosyjscy hakerzy usiłowali się dostać do systemów wyborczych w 21 stanach Ameryki. W żadnym z wypadku nie udało się przeniknąć do systemu liczenia głosów.

Liles przyznał, że spodziewać należy się, że próby takie podejmowane będą w przyszłości, więc zabezpieczenie systemów i stałe monitorowanie sytuacji jest zagadnieniem bezpośrednio dotyczącym. fundamentów narodowego bezpieczeństwa. W niewielkiej ilości przypadków – zeznawał Liles – hakerom udało się pokonać systemy zabezpieczeń, nie udało się jednak stwierdzić, aby zmieniono, sfałszowano choć jeden głos.

Tajne prace nad odwołaniem Obamacare

W Senacie zapowiadają, że już w przyszłym tygodniu przeprowadzone zostanie głosowanie nad odwołaniem “Obamacare”.

Sprawa zakrawa to gigantyczny skandal, gdyż prace nad projektem ustawy przebiegają tajnie,  w tajemnicy przez wyborcami. Ustawa ta dotyczy każdego wyborcy, więc tłumaczenie lidera republikańskiej większości w Senacie, iż prace są tajne gdyż dotyczą 1/6 amerykańskiej ekonomii, należy więc uniknąć nacisków, wydaje się śmieszna i niepoważna.

Może raczej chodzi o uniknięcie gniewu opinii publicznej? Trudno komentować rozmaite przecieki dotyczące tekstu ustawy, nad którą pracuje bliżej nieokreślony zespół. Co stanie się z Medicaid? Jak wysoki będzie kredyt podatkowy na zakup ubezpieczenia? Na te i inne pytania, odpowiedzi nie znamy.  Świadomie odmawiam komentowania przecieków, często porażających, gdyż odmawiam uczestniczenia w cyrku. W tak ważnej sprawie nie odbędą się także publiczne wysłuchania.

Wygląda na to, że Kongresowe Biuro Obrachunkowe ponownie nie dokona przed głosowaniem obliczenia kosztów, nie dowiemy się ilu ludzi straci ubezpieczenie medyczne,  w wyniku przyjęcia tego aktu prawnego. Wielu senatorów zaskoczonych jest trybem prac nad tą ustawą, odpowiada w sarkastyczny sposób, unikając odpowiedzi, czy zagłosuje za , czy przeciw proponowanym zmianom.  Wielu ludziom trudno jest uwierzyć, iż dzieje się to naprawdę w realnym świecie. Inni twierdzą zaś, że zapanowała powszechna głupota.

Rosja odwołuje spotkanie

Moskwa poinformowała, iż odwołuje spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych USA i Rosji. To odpowiedź na zaostrzenie sankcji. W Syrii zaś Rosja chyba wygrywa. Australia wstrzymała loty przeciw ISIS. Amerykanie zaś po zestrzeleniu syryjskiego SU-22 posłali na złom irańskiego drona, jednak nic nie słuchać, aby wykonywali jakieś loty nad Syrią. Rosjanie skutecznie wystraszyli oponentów, mówiąc, iz samoloty na zachód od Eufratu będą ich celem.

Jakie są cele amerykańskiej polityki w Syrii, co chcemy osiągnąć? Na te pytania Amerykanie także nie odpowiadają. Nie odpowiadają,  gdyż Biały Dom wcale nie ma sprecyzowanej polityki w sprawie Syrii. Dodajmy, iż nad Bałtykiem doszło do groźnego incydentu, rosyjski myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu zwiadowczego na odległość kilku stóp. Podziwiać można precyzję rosyjskiego pilota i spokojne nerwy jego amerykańskiego kolegi jednak takie zabawy prędzej, czy później mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Wideo: L W./MSNBC

Foto: The Hill

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: