Tajemnicza rezygnacja Nikki Haley

0
253

 

Ambasador przy ONZ Nikki Haley z końcem roku przestanie pełnić swoją funkcję. To tajemnicza rezygnacja, wraz z jej odejściem republikanie stracą umiarkowany głos w sprawach polityki zagranicznej. Prezydent Donald Trump, podczas dzisiaj zaaranżowanego spotkania w Białym Domu,  chwalił swoją ambasador, twierdząc, iż dzięki niej udało się rozwiązać wiele problemów. W trakcie spotkania w w Białym Domu rozpływał się nad swoją ambasador, chwaląc jej wyjątkowe kompetencje. Prezydent mówił, iż nie jest wykluczone, iż Haley powróci jeszcze do administracji na wyższe stanowisko.

Tymczasem amerykańskie media twierdzą, iż Biały Dom zaskoczony był wiadomością o dymsji Haley. Haley wcześniej krytykowała doradcę prezydenta d/s handlowych,  Larry Kudlowa. Po tej krytyce odbyła twardą rozmowę z prezydentem. Uważała także iż, sekretarz stanu  Rex Tillerson powinien konsultować swoje zagraniczne wystąpienia dotyczące polityki zagranicznej.

Nikki Haley powiedziała, iż nie będzie kandydowała w wyborach  roku 2020. Jednak jedna z teorii dotyczących dymisji, oparta jest o twierdzenie, iż Haley wystartuje w wyborach 2020 roku jako republikanka przeciwko Trumpowi. Inne teorie dotyczą różnic w podejściu do polityki zagranicznej z Boltonem i Pompeo. Inna zaś dotyczy personalnych funduszy Haley, po prostu potrzebuje ona zarobić nieco kasy, na pokrycie rodzinnych wydatków. Haley ma córkę na Uniwersytecie, ale wkrótce dwójka kolejnych dzieci będzie rozpoczynać studia.

Nie wierzę także, aby powodem dymisji były zarzuty wobec Haley,  związane z wykorzystywaniem państwowych funduszy, w związku z jej prywatnymi lotami do Południowej Karoliny, jej rodzinnego stanu.

Dziennik Washington Post postulował nawet przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie przez grupę zajmującą się przestrzeganiem zasad etyki przez członków rządu.

Haley krytykowała także politykę rozdzielania rodzin nielegalnych imigrantów, zabierania dzieci matkom, praktykowaną przez administrację, uważała, iż kobiety zarzucające kandydatowi do Sądu Najwyższego, powinny zostać wysłuchane. Istniały więc różnice, ale dymisja mimo to, pozostaje owiana tajemnicą, Oficjalnie podawane powody nikogo nie przekonują.

Nie wykluczone, iż doszło do poważnych różnic pomiędzy ambasadorem przy ONZ, a prezydentem. Jeżeli tak było, prawdziwe przyczyny rezygnacji poznamy w przyszłości.

Administracja zaś w ekspresowym tempie szykuje kolejny szczyt z Kimem, który miałby się odbyć jeszcze przed listopadowymi wyborami.Administracja dąży do tego, aby szczyt odbył się w posiadłości prezydenta na Florydzie.Prezydent bardzo chce się pochwalić jakimś sukcesem, nie wierzę jednak, aby Kim zgodził się na denukleryzację Korei, a o to tutaj toczy się gra!

Foto; economictimes.indiatimes.com|

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: