Szef wywiadu Iranu zabity po ataku dronów USA

0
109


Za pomocą dronów, Stany Zjednoczone dokonały ataku na irańskiego generała, szefa elitarnego oddziału jednostek wojskowych. Generał był też szefem wywiadu Iranu, umiejętnie zwiększał wpływy Iranu na Bliskim Wschodzie.

Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali w czwartek późnym wieczorem zabici w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie ataku. Departament Stanu wezwał obywateli USA do natychmiastowego opuszczenia Iraku. Zabity generał miał amerykańską krew na swoich rękach. Uważa się, iż był jednym z architektów niedawnego staku na ambasadę USA w Iraku.

Biały Dom opublikował komunikat potwierdzający, że gen. Sulejmani został zabity przez siły USA na polecenie prezydenta Donalda Trumpa. Sulejmani odpowiadał za śmierć setek Amerykanów.  Pompeo twierdził, iż po zabiciu Sulemaniego, co było głównym celem ataku, świat jest bezpieczniejszy.

Obserwatorzy uważają, iż sytuacja jest napięta i może oznaczać początek nowej wojny na Bliskim wschodzie. Politycy w Waszyngtonie zwracają uwagę, iż prezydent potrzebuje zgody Kongresu na rozpoczęcie działań wojennych przeciw Iranowi.  Demokraci otwarcie nie krytykują prezydenta za tę decyzje, wielu z nich uważa, że wszystko tutaj zależy od informacji wywiadowczych posiadano.  Mogły one uzasadniać dokonanie ataku.

Pompeo powiedział, iż nie może zbyt wiele mówić na temat planowanej operacji, przez irańskiego generała, która mogła kosztować życie setek Amerykanów.

Sekretarz stanu Mike Pompeo rozmawiał ze światowymi przywódcami na ten temat.  Pompeo podkreślał, iż generał stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, dlatego zdecydowano się na tę akcję. Zabity generał, choć działał z drugiego szeregu, należał do najważniejszych aktorów na Bliskim Wschodzie.

W reakcji na atak na lotnisku w Teheranie drożeje ropa naftowa, nie są to jednak zwyżki drastyczne i będą miały wpływu na przebieg wydarzeń. Komentatorzy spodziewają się odpowiedzi Iranu.  Mike Pompeo w wywiadzie dla CNN powiedział, iż Ameryka przygotowana jest na każdą  możliwość.

Nie ulega wątpliwości, iż USA są w stanie uzasadnić  akcję przeciw generałowi. W przeszłości generał dokonał wielu ataków na obywateli USA i obiekty USA.

wideo: CBS This Morning

AJ

Foto: Dosja AL

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: