Super Wtorek nr. 4

0
386

Dzisiaj prawybory  w pięciu stanach.  Kluczowa jest Pennsylvania, gdzie republikanie walczą aż o  poparcie 71 delegatów, demokraci aż o 181 delegatów.

Oprócz tego głosowanie trwa w Connectucit, Deleware, Rhode Island i Maryland.

Wśród demokratów, jeżeli Hillary Clinton wygra dzisiaj w 4 z pięciu stanach, przede wszystkim w Pensylwanii, wyścig po stronie demokratów będzie praktycznie rozstrzygnięty. Beernie Sanders będzie possiadał jedynie teoretyczne szanse na powstrzymanie Clinton.

Republikanie radzą jak tutaj powstrzymać Donalda Trumpa. Zaczyna to już być nudne, gdyż wyborcy konsekwentnie na niego głosują mimo apeli tak zwanego establihmentu. Dochodzi do ruchów, które trudno zrozumieć. Jonh Kasich zrezygnował z kampanii w Indianie na rzecz Cuza i pojechał do Oregonu i Nowego Meksyku. To ciekawe, przecież w Indianie, blisko Ohio powinien mieć stosunkowo wielu zwolenników. Nie wykluczone, że Cruz widzi Kasicha jako kandydata na urząd wiceprezydenta.  Wygrana Trumpa w Pensylwanii może republikańskiej opozycji podciąć skrzydła. Czy Pennsylvania znacznie będzie różnić się od Nowego Jorku? Zobaczymy. To nieco inny elektorat.

Republikanie twierdzą, że głosowanie na Trumpa to w istocie oddanie głosu na Hillary Clinton, która w listopadzie może bez wielkiego problemu wygrać z Trumpem.han

Relację na żywo rozpoczniemy o 7 wieczorem czasu chicagowskiego wraz z zamknięciem punktów wyborczych w pięciu stanach.

Foto: thehill.com

18.02 . CNN przewiduje, że Hillary Clinton wygrywa demokratyczne prawybory w Maryland. Demokraci mają w Maryland 91 delegatów. Natomiast po stronie republikanów Donald Trump wygrywa w Pennsylwanii, Maryland i Connecticut.  Łatwość z jaką Trump wygrywa w Pennsylvanii może stanowić zaskoczenie. Teraz czekamy na pierwsze liczby.

18.05. W Pennsylvanii Trump dostanie 17 delegatów, a reszta będzie takim jokerem na konwencji. Skomplikowany system w tym stanie. Trump w tej chwili posiada 890 delegatów.

18.15. Jak polityk nie ma nic do powiedzenia, to atakuje media. Czynił to we wtorek Cruz przemawiający w Indianie oraz Sanders, oczekując na wyniki. Sanders przekonywał, że pokona Trumpa i każdego innego republikańskiego kandydata. Istotne jest jedno. Sanders nie rezygnuje i walczy nadal.

W Rhode Island prowadzi Sanders i Trump, Clinton nieco lepsza w Connecticut, ale w stanie tym zapowiada się zacięta walka.

19.30. Donald Trump odnosi czwarte zwycięstwo, wygrywając w Rhode Island. To co zastanawia, to marne wynika Teda Cruza. Trudno wygrać nominację prezydencką, jeżeli w stanach wschodniego wybrzeża zdobywa się kilkanaście procent głosów wyborców swojej partii.  Piata wygrana Trumpa w Deleware. Trump wygrywa więc pięć stanów, we wszystkich, gdzie odbywały się prawybory . Oczywiście istotne będą rozmiary wygranej Trumpa.  Może nawet bardziej istotne od samego fakty wygranej. Przypomnijmy 57 delegatów z Pensylvanii będzie jokerem na konwencji. Na razie Trump z Pennsylwanii dostanie tylko 17 delegatów. Bez względu na wyniki.

18.35. Hillary Clinton wygrywa w Deleware. To drugie jej zwycięstwo w dzisiejszych prawyborach.

18.41. Trump we wszystkich pięciu stanach prowadzi zdecydowanie, zdobywając ponad 50% głosów.

18.50. Hillary Clinton wygrywa w Pennsylvanii. To trzecie, ale kluczowe zwycięstwo.

20.30. Moim zdaniem bardzo dobre zwycięskie wystąpienie Hillary Clinton. Dziękowała wyborcom, stwierdzając, iż z Bernie Sandersem znacznie więcej nas łączy niż dzieli. Clinton, która przybyła na zwycięski wiec razem ze swoim mężem, potrafiła wzbudzić entuzjazm tłumu. Wystąpienie Clinton było polemiką z poglądami Donalda Trumpa. Mówiła o tym, że Trump buduje mury na granicy, ale i między Amerykanami. Zamiast szukać  tego co łączy znajduje to co dzieli.

Wskazywała, iż republikanie nie wierzą w globalne ocieplenie, stanowiące zagrożenie dla naszej planety.  Opowiadają się przeciwko prawu kobiet do planowania rodziny. Clinton nawoływała do zjednoczenia demokratów i podjęcia walki z republikanami. Bernie Sanders wygrywa w Rhode Island.

21.38.  Hillary Clinton wygrywa prawybory w Connecticut.

21.45. W swojej zwycięskiej mowie, Trump powtórzył, że Ameryka nie może ponosić 72.3% kosztów NATO. Pewnie jutro rano Trump powtórzy to w wywiadzie dla CNN prowadzonym przez Wolfa Blitzera.  Trump powtórzył tezy swojego programu ekonomicznego zmierzającego do powrotu fabryk do USA.  Jak to zamierza uczynić. Trump wie, ale nie powie.  Aktualnie Trump posiada 946 delegatów. Jest więc coraz bliżej magicznej liczby 1237. Kasich zdobył dzisiaj 5 delegatów, Cruz 0.

22.15. Matematyka jest bezlitosna. Trump dzisiaj wieczorem znacznie zwiększył swoje szanse do uzyskania poparcia 1237 delegatów. Nie będzie to łatwe, zakładamy, że Trump wygra New Jersey,  a potem Californię. Będzie musiał uzyskać niezły wynik w Oregon i Nowym Meksyku, gdzie wygra może Kasich. Tam jednak głosy dzieli się proporcjonalnie,  Jeżeli Trump w tych przegranych stanach jak Oregon i Nowy  Meksyk przegra, ale zdobędzie około 35% głosów, może wówczas osiągnąć sumę 1237 delegatów.

Nie mamy jeszcze pełnego podziału delegatów u demokratów, ale Hillary Clinton w wyraźny sposób zwiększyła swoją przewagę na d Bernie Sandersem.

Jeżeli chodzi o NATO, jeżeli USA musiałyby ponosić 45% kosztów NATO, a wzrost kosztów rozłożyć proporcjonalnie, Polska musiałaby zwiększyć wydatki na zbrojenia do poziomu 3.75% PKB.   USA i tak płacą więcej niż3.75% PKB. Dla Polski oznaczałby to wzrost niemal o 100%. Mało realne. Jednak niezależnie kto wygra wybory, Europa na swoje bezpieczeństwo będzie musiała łożyć więcej. Dobrze, aby przy planowaniu budżetu uwzględnić.

22.40. Po stronie demokratów. Gdyby Bernie Sanders wszystkie pozostałe prawybory wygrał 55% do 45% i tak nie dogoni Hillary Clinton. Na konwencji uzyska ona nominację bez poparcia tak zwanych super delegatów, z grona których 505 Zadeklarowało swoje poparcie dla Clinton. Na Clinton masowo głosowały dzisiaj kobiety. W Maryland, Pennsylvanii ponad 60%. Trump mówił, że Clinton jest nielubiana przez kobiety.  Stało to w rażącej sprzeczności z faktami wynikającymi z exit polls.  Brak zaufania do Trumpa deklarowało 68% wtorkowych wyborców.

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: