Spadło ryzyko chaosu związanego z brexitem, funt podrożał

0
56


Funt brytyjskie podrożał reagując na nową odsłonę zamieszania wokół brexitu. To dlatego, że zdetonowano ryzyko chaosu, który mógł zacząć się z początkiem listopada.

– Pycha kroczy przed upadkiem, tak można opisać przeboje brytyjskiego premiera, który bardzo agresywną strategią chciał zmusić UE do radyklanych ustępstw w kwestii brexitu –mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Ta strategia została storpedowana przez brytyjskich parlamentarzystów, gdy wydawało się już, że ich rola  została zmarginalizowana. Parlament zmusił rząd do wystąpienia do UE o kolejne przesunięcie terminu wyjścia z UE o ile do 18 października nie zostanie wypracowane porozumienie.

O szybkie zawarcie porozumienia z UE będzie bardzo trudno, a szczególnie komplikuje to problem granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Płn., ze sprawdzaniem dokumentów ludności i transportowanych ładunków.

Funt brytyjski reaguje pozytywnie na taki rozwój spraw. Podrożał  w relacji do polskiej waluty do 5,85 zł.

– Obawy o brexit bez porozumienia zostały na razie zdetonowane i ryzyko chaosu z początkiem listopada spadło – komentuje ekspert XTB.

Od redakcji: Tak, pycha kroczy przed upadkiem, ale Johnson zawsze może wykonać ruch niekonwencjonalny i złamać prawo. To populista, nie rozumujący logicznie. Opublikowane przez „Guardiana” papiery dotyczące brexitu bez porozumienia przeraziły wielu.

Wideo i tekst: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: