Smoleńsk – tłuste lata Łucji Śliwy

1
278
Polonia w Chicago, niezbyt rozgarnięta

Zaraz po katastrofie smoleńskiej spikerka polonijnego radia w Chicago, Łucja Śliwa, przekonywała słuchaczy, że Amerykanie mają satelitarne zdjęcia, na których “wszystko” widać. Ale – zaraz dodawała – Komoruski celowo nie zwraca się do Amerykanów o pomoc. A Obama czeka przy telefonie! Bo sam nic nie może zrobić! – darła się Śliwa.

Emeryci i polonijni “żołnierze wyklęci” aż zawyli ze złości i bezsilności. Śliwa utrzymywała ich dodatkowo we wrzeniu swoją teorią. Według niej były dwa identyczne samoloty. Ten z pasażerami został uprowadzony przez ruskich, a drugi – samolot bliźniak, pusty, roztrzaskano pod Smoleńskiem. Naszych dobito gdzieś na odludziu i podrzucono zwłoki. Śliwa głosząc swoją teorię, zachwalała jednocześnie polską kiełbasę, wędzoną “specjalnym, tradycyjnym sposobem”, oraz kwaszone ogórki prosto z ojczyzny. Jeżeli reklama jest dźwignią handlu, to Smoleńsk okazał się dźwignią reklamy.

Dzisiaj Smoleńsk już nie kołysze tłumów. Emerytom już nie skacze ciśnienie. Nie wywołuje transu. Religia smoleńska ma swojego świętego, Lecha Kaczyńskiego, modlitwy, celebranta Macierewicza, oprawę liturgiczną, kapłanów i swoiste prezbiterium. Oraz wyznawców. Powstał więc kult.
Który jednak nie przerodził się w Kościół.

Nie oferował bowiem cudu. Obiecywał zadośćuczynienie, ale nie zmartwychwstanie. Nie było też objawienia. A boskie wstawiennictwo mogłoby tchnąć wieczne życie w tę religię. Bez mistycyzmu, potrzebnego aby wywołać w ludziach zdziwienie i pokorę, witalność tej sekty szybko zgasła.

Śliwa próbuje dzisiaj ożywić swój program wiążąc koronawirusa z LGBT (jedna zaraza), ale to jednak nie to samo co Smoleńsk.

Dariusz Wiśniewski

1 Komentarz

  1. Na zdjęciu porażająca zabawa szachownicą lotniczą (znakiem państwowym i tak zepsutym), która stała się znaczkiem pseudopatriotycznego kultu Lecha Kaczyńskiego Smoleńskiego. Bełkotliwa zabawa w Katyń-Smoleńsk na tle barw narodowych po prostu ośmiesza Polskę i Polaków.

Comments are closed.