Śmigłowiec dla armii produkuje się nawet rok

0
372

MilecW branży motoryzacyjnej od rozpoczęcia procesu produkcji do chwili, gdy z taśmy zjedzie gotowy samochód mija 28 – 30 godzin, tymczasem proces wyprodukowania śmigłowca na potrzeby wojska trwa blisko rok. Dodatkowo nie każde państwo ma możliwości ku temu, żeby produkować zaawansowane technologicznie maszyny. W tej branży jest wąskie grono państw producentów. Więcej w materiale wideo.

Planowano zakupienie nieco ponad 70 smigłowcow kilku typów. Fachowcy oceniają, że tak naprawdę należałoby nabyć więcej śmigłowców niż zakładają obecne plany – łącznie powinno ich być 270 lub więcej, w tym ciężkie śmigłowce transportowe, których zakupu obecnie się nie przewiduje. Ocenił, że względy ekonomiczne, np. oszczędność na kosztach szkolenia, przemawia za jedną wspólną platformą, jednak przy takiej liczbie “możemy sobie pozwolić na więcej typów do różnych zadań”.

Z obecnej floty śmigłowców cześć nadaje się tylko na złom, część może jeszcze latać. Tych 70 helikopterów to takie minimum jakie musi kupić polska armia. Trzeba od razu dodać, że niektórych helikopterów Polska nie produkuje, stąd i tak trzeba je będzie trzeba kupić za granicą.

Macierewicz mówił o maszynach do ćwiczeń, praktycznie nieuzbrojonych. W sumie, to co obecnie proponuje władza, to powolne rozkładanie armii.

Dla Europy ma sens tworzenie wspólnego przemysłu obronnego, dlatego opowiadanie bajek, że razem z Ukraina stworzymy jakiś helikopter jest fatamorganą.

Foto: Business Insider

Wideo 1 MarketNews24.pl

Wideo 2: Toutube.com/Platformavideo/