Śmiech od “Wschodu”

13
553

trump haterIm dalej na “Wschód”, tym wzrasta popularność Donalda Trumpa. Ale “Wschód” w tym wypadku nie ma odniesienia geograficznego. To raczej zjawisko, które określa swoisty regres w rozwoju społecznym, a mówiąc dokładnie – zwrot w kierunku samoizolacji i autorytaryzmu. Występuje więc wszędzie. Zwolennik Trumpa mieszka nie tylko w biednym i konserwatywnym stanie Kansas, ale i w Nowym Jorku, w Paryżu, w Londynie i w Warszawie. I w Moskwie. We wtorek zatem duża część społeczności światowej będzie kibicować Trumpowi.

Nominat Partii Republikańskiej na urząd prezydencki ma wielu wyborców. Są wśród nich wierzący i niewierzący. Przedstawiciele różnych ras i religii. Młodzi i starzy. Biedni i bogaci. Pochodzą z odmiennych grup społecznych. Nie łączy ich jakaś jedna ideologia, przynależność klasowa ani status majątkowy. Ale wszyscy posiadają jedno pragnienie. Co to takiego? To cicha tęsknota za autorytaryzmem – za centralną, totalną władzą.

Dlaczego autorytaryzm Trumpa jest atrakcyjny nawet dla tych wyborców, którzy zostali przez niego obrażeni, czy wydrwieni, jak kobiety czy Latynosi? Rasizm Trumpa jest trudny do zaprzeczenia. Tak samo jego seksizm i bigoteria. Dlaczego więc wyborcy, którzy przecież dostrzegają te cechy, skłonni są o tym zapomnieć? Być może dlatego, że podobne cechy odkrywają również w sobie? Trump to nie tylko kandydat, ale również propozycja masowego ruchu społecznego, opartego o szowinizm.

Autorytaryzm Trumpa obiecuje wolność do nienawiści. I jeszcze rozgrzesza z tego uczucia. Wśród kobiet jest wiele takich, które cenią przemocowych mężczyzn. I odwrotnie, impulsywni i władczy mężczyźni często rozglądają się za posłusznymi kobietami. Miliony Amerykanów po cichu uważa, że globalizacja nie daje im żadnych korzyści, że muzułmanie to terroryści, a Latynosi to rzeczywiście gwałciciele i handlarze narkotykami. Donald Trump mówi wszystkim: nie macie czego ukrywać, ani czego się wstydzić. Pieprzyć poprawność polityczną, wzajemną tolerancję i szacunek. To wszystko jest dla weak people.

Nie ma nic złego w niechęci do innych ludzi, grup społecznych czy całych narodów – zachęca Trump. Uczucie, nawet nienawistne, jest nadrzędne wobec sztucznej tolerancji i naciąganego parlamentaryzmu. Dlatego, że jest prawdziwe, a nie narzucone przez przegniły system. Śmiało! Można zamknąć granice dla wyznawców Islamu, można głośno wykrzyczeć, co się naprawdę myśli o kolorowych i brązowych. I ciapatych. I tęczowych. Dosyć mówienia szeptem! Trzeba skończyć z tą idiotyczną poprawnością polityczną. Jesteśmy przecież we własnym kraju. Let’s Make America Great Again!

Dariusz Wiśniewski

 

 

 

13 Komentarze

  1. Teraz już wiem, że Progress jest cześcią składową Clinton News Network. Nie jesteście wiarygodni w sprawach amerykańskich ani polskich (zwłaszcza A.Jarmakowski i D.Wiśniewski).

    • Jak sądzimy, dyskusja nie polega na takich uogólnieniach, a na wymianie myśli. Po co pisać takie rzeczy i jeszcze wycieczki ad personam? Nie sądzimy, byśmy byli najgorsi…

  2. Tak, ćwoki z FOX News są bardziej wiarygodne. Nie wierzą w globalne ocieplenie i w ewolucję gatunków. A faktem jest, że duża cześć Polonii jest głupia jak buty dziurawe.

  3. Nawet poczciwy acz głupkowaty Jasiu i jego durnowata koleżanka Tereska -odpuścili 🙂 Czytanie tego szmatławca. Zaznaczam, że ja nie czytam tylko komentuję 🙂

  4. Nawet poczciwy acz głupkowaty Jasiu i jego durnowata koleżanka Tereska -odpuścili czytanie tego szmatławca. Zaznaczam, że ja nie czytam całego tekstu, za durne to i za nudne, jednostronne, napastliwe, ale komentuję.

    • Ha, Ha, Ha, cały troll Jarun, Pisze, że nie czytał, ale komentuje. Dzieki za szczerość trollu

  5. A tak na marginesie – czy wiecie, że jest dochodzenie prokuratorskie w sprawie znieważenia głowy państwa przez komentującą w Progressie.

  6. KOD =endecja. To nie żart! Dlaczego kodziarze obrali teraz za swego patrona Romana Dmowskiego? Na manifestacji w Warszawie ludzie ze zdumienia przecierali oczy -Kijowski niósł portret Dmowskiego. Nie tylko on ale i inni kodziarze, a także z PO i Nowoczesnej.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: